Колишній віце-президент США Джо Байден виступає із зверненням до парламенту України в Києві в межах його офіційного візиту, 8 грудня 2015 року
Фото:

 EPA/SERGEY DOLZHENKO

Увага американських медіа прикута до України, а через розмову президентів Зеленського і Трампа щодо останнього почали процедуру імпічменту. Трамп, Зеленський, Burisma, Байден, син Байдена, Шокін, Волкер та «діамантові прокурори» — hromadske розповідає, як це все пов’язано:
1

Що таке Burisma?

Найбільша українська приватна газовидобувна компанія, президентом якої є очільник міністерства екології України часів Януковича Микола Злочевський. Найбільшу частину родовищ Burisma отримала в той час, коли Злочевський керував Мінекології, що стало предметом розслідування після 2014 року, коли Злочевський вже залишив Україну. 

2

Як в Україні розслідували справи Злочевського?

Ексгенпрокурор України Юрій Луценко про справи щодо Burisma заявляв: «Їх було багато». Але зводилися вони, переважно, до трьох напрямків. Перший — ухилення від податків, другий — справа по відмиванню брудних коштів, третій — розкрадання державних ресурсів. Справа щодо ухилення від податків була закрита ГПУ. «Я вважаю, що ми успішно пройшли цей шлях: Burismа заплатила найбільшу суму на той час — 180 мільйонів гривень податків і штрафних за результатами експертиз», — каже про неї Луценко. Справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ і там закрита, стверджував Луценко.

Але насправді НАБУ продовжує розслідування щодо незаконної видачі дозволів на користування надрами.

3

Хто такий Байден і в чому його підозрюють?

Син колишнього віце-президента США Джо Байдена Гантер Байден, був у раді директорів Burisma з 2014-го до лютого 2019-го років. Офіційно ані Джо Байдена, ані його сина ні в чому не підозрюють, «справи проти Байдена» не існує ані в Україні, ані в США, а факти, що розслідували у справах Burisma, не збігаються із періодом роботи Байдена-молодшого у раді директорів компанії. 

За даними New York Times, він покинув цю посаду буквально у квітні. Видання зазначає, що Гантер Байден отримував у Burisma до 50 тисяч доларів на місяць. «Я не мав стосунку до жодних розслідувань довкола Burisma або будь-яких її працівників, — цитує Байдена-молодшого видання. — Я спеціально звузив свою роль до того, аби запровадити у компанії найкращі світові практики корпоративного управління, щоб допомогти їй рости глобально».

4

До чого тут ексгенпрокурор України Віктор Шокін?

Наприкінці 2015-го Джо Байден вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна і навіть погрожував скасувати надання грошової допомоги Україні, якщо Шокін залишиться. Вимога була на тлі скандалу зі справами «діамантових прокурорів», які ніяк не доходили до суду. Тодішні заступники генпрокурора Давид Сакварелідзе і Віталій Касько, які займалися справою корупції серед прокурорів, відкрито критикували Шокіна. Байден же заявляв, що розчарований відсутністю боротьби з корупцією в Україні.«Ви не знайдете у світі демократію, де корупція так процвітає», — сказав Байден під час виступу в Раді. 

У спільному розслідуванні BuzzFeed та OCCRP ідеться, що саме Шокін, а також колишній генпрокурор Луценко запропонували адвокату Трампа Рудольфу Джуліані інформацію, яка може допомогти команді Трампа у кампанії проти Джо Байдена.

За версією деяких республіканців, Джо Байден наполягав на звільненні Шокіна через те, що хотів, аби в Україні закрили справу проти його сина. Однак справи, де фігурував би син Байдена не існує, тому ця версія не має жодного підґрунтя.

5

Навіщо Трампу справи проти Байденів?

Трамп стверджує, що Байден і Демократична партія в цілому причетні до корупції та порушень в Україні.

Також колишній віцепрезидент США Джо Байден, батько Гантера Байдена, – один із найретинговіших суперників Трампа на виборах від демократів. 

Вибори в США відбудуться вже у 2020 році.

6

Що там з імпічментом Трампа?

Після телефонної розмови Трампа із Зеленським, у Конгресі США почали процедуру імічменту і розслідування щодо можливих спроб Трампа та Джуліані чинити тиск на українську владу, аби та сприяла переобранню Трампа на виборах у 2020 році. 

Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.

7

Що каже Зеленський?

Президент України також заявив, що Трамп не тиснув на нього. Відповідаючи на запитання, чи буде Україна розслідувати діяльність Джо Байдена та його сина, Зеленський наголосив, що Україна не буде діяти в інтересах інших держав. 

8

До чого тут Волкер?

Курт Волкер працював спецпредставником Держдепартаменту США з питань України з 2017 року, але у зв’язку із цим скандалом подав у відставку

Волкер був посередником у переговорах щодо умов зустрічі Трампа і Зеленського. У розслідуванні щодо Трампа 3 жовтня Волкер свідчив в Конгресі. Також 11 жовтня у Конгресі свідчитиме Марі Йованович, експослиня США в Україні.

Читайте також: Дипломати США повідомляли Зеленському, що зустріч з Трампом залежить від відкриття справи проти Байдена

«Думати, що Байден змінив політику Білого дому заради 3,5 мільйонів доларів — це просто смішно» — британський журналіст

Поділитись: