Китай пригрозив Україні «погіршенням відносин» за внесення його компаній до списку «спонсорів війни» — Reuters
Китай передав попередження Україні про погіршення двосторонніх відносин між країнами через те, що китайські компанії опинилися у переліку «спонсорів війни».
Про це пише Reuters із посиланням на двох українських високопосадовців, обізнаних із цим питанням.
За даними агентства, посол Китаю передав таке попередження під час зустрічі з українськими урядовцями в Києві у січні.
Міністерство закордонних справ КНР та посольство Китаю в Києві, а також МЗС України не відповіли на запити Reuters про коментарі, щоб підтвердити це. Ми звернулися по коментар до МЗС України.
Наразі у переліку міжнародних спонсорів війни від НАЗК зазначена 51 компанія (щодо трьох статус призупинено). Найбільша кількість, 14 компаній, походить із Китаю. За ним ідуть США — 8, Франція та Німеччина — по 4.
Зокрема, до списку потрапили такі китайські гіганти:
- Alibaba Group Holding Limited;
- Xiaomi Corporation;
- Dahua Technology (друга у світі за величиною доходів компанія з виробництва обладнання для відеоспостереження);
- Китайська національна нафтова корпорація (CNPC);
- Китайська національна морська нафтова корпорація (CNOOC Group) тощо.
Один зі співрозмовників Reuters зазначив, що ситуація із «чорним списком» може негативно вплинути на відносини Китаю та України, утім Пекін не ставив жодних умов чи «тимчасових рамок», а просто висловив свою думку щодо списку.
Інше джерело агентства припустило, що Пекін може пов'язати це із закупівлею Китаєм українського зерна. Піднебесна залишається важливим споживачем українського зерна, соняшникової олії та залізної руди. У 2023 році Китай посів друге місце за кількістю імпортованої української агропродукції.
Що за список спонсорів війни?
Національне агентство з питань запобігання корупції веде перелік міжнародних спонсорів війни (і фізичних, і юридичних осіб), яких автоматично вносять до World-Check — бази даних людей і організацій із підвищеним ризиком, яку використовують у всьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками.
Юридичних наслідків внесення до цього списку немає, лише репутаційні. НАЗК каже, що через це співпраця з подібними компаніями стає ризикованою та небажаною для будь-кого на міжнародному ринку. Минулого року Угорщина блокувала погодження допомоги Україні, вимагаючи прибрати зі списку угорський OTP Bank.
Формальних критеріїв відбору до списку немає. Однак НАЗК розглядає компанії, які надають непряму підтримку військовим зусиллям росії, не виходили з російського ринку чи навіть збільшують свою присутність там під час російсько-української війни.
Співавтор: Іван Д'яконов
- Поділитися: