Київ, Краматорськ і Вінниця стали лідерами з деколонізації топонімії — Transparency International
Київ, Краматорськ і Вінниця стали лідерами з перейменування топонімів, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики. Кожне з цих міст протягом двох років перейменувало понад 200 об’єктів.
Про це свідчить дослідження у межах програми «Прозорі міста» від організації Transparency International Ukraine.
За інформацією організації, за перші шість місяців 2023 року 22 міські ради перейменували 959 топонімів.
Ще у 5 містах — Коломия, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Чернівці — тривають консультації з громадськістю щодо нових назв, планують перейменувати щонайменше 205 об’єктів.
У 23 міських радах станом на кінець травня 2023 року поки не зафіксовано процесів деколонізації топонімів. Водночас чотири міста окуповані або в них ведуться бойові дії: Бахмут, Маріуполь, Мелітополь і Рубіжне.
Але в TIU пояснюють, що хибно вважати, що в решті міст, де поки не зафіксовано перейменувань, ці процеси гальмує місцева влада. Так, 17 міст із 19 мали перейменування протягом минулого року — від декількох до майже двох сотень, і наразі топонімічні комісії можуть напрацьовувати нові варіанти назв.
Окрім того, деякі міста вже завершили деколонізацію топонімів, як-от Мукачівська міська рада.
А в Краматорську відбулося найбільше одномоментне перейменування топонімів — змінили назви 277 вулиць та 1 парк.
Водночас у Вінниці, яка вже завершила деколонізацію міського простору (вулиць, скверів, площ, зелених зон тощо), у 2023 році змінили назви ще й 45 зупинок громадського транспорту.
Натомість у Сумах перейменували 7 шкіл, що мали імена діячів радянської доби.
Загалом в організації з’ясували, що 42 міські ради з 50 досліджуваних вже перейменували 3225 топонімів.
Деколонізація та дерусифікація
З початком повномасштабної війни росії проти України в суспільстві виник запит на розірвання будь-яких зв’язків з країною-агресором. Такі прагнення українців демонструють соціологічні опитування.
Згідно з опитуванням, проведеним фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з рф, СРСР чи російською імперією.
Протягом 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики.
А в березні Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє давати географічним об’єктам назви, пов’язані з росією. Депутати переконані, що закон дозволить очистити суспільний простір від нав’язаних ідеологем, а також встановить історичну справедливість і відновить українську історико-національну топоніміку, доповнить її іменами новітніх героїв.
- Поділитися: