Аслан Бжанія
Фото:

Радио «Эхо Кавказа»

Лідер абхазької опозиції Аслан Бжанія пропустив останні «президентські вибори» через можливе отруєння важкими металами. Він повернувся після лікування на батьківщину до самопроголошеної Абхазії і взяв участь в протестах з вимогою до «президента» Рауля Хаджимби піти у відставку.

«Революція» відбулася швидко: «президентську» резиденцію обложили декілька сотень незадоволених, не минуло й години, як Хаджимба склав повноваження. Позачергові «вибори» призначили на 22 березня, і Аслан Бжанія планує брати в них участь.

Фаворит майбутньої передвиборчої гонки, який поки ще не одужав повністю, дав інтерв'ю спецкору «Новой газеты» Іллі Азару. Коротко розповідаємо, про що говорив Бжанія.

Про те, чому протести почалися не восени минулого року після виборів

«Вони були, але не носили гострого характеру. Зазвичай після виборів буває певний спад — люди втомлюються», — сказав Аслан Бжанія.

На думку Бжанії, опозиції потрібно було перегрупувати сили. Після того, як в країні сталося резонансне вбивство (в центрі міста на веранді ресторану розстріляли двох злодіїв в законі) і з'ясувалося, що до нього причетне найближче оточення тодішнього «голови держави» — незадоволених владою стало ще більше.

Про можливий силовий сценарій протестів

На думку Бжанії, силовий сценарій міг статися спонтанно. «У мене немає військ, мої накази ніхто не виконує», — сказав він. Акція не була виключно політичною.

«Тут зійшлися інтереси різних груп. Багато хто прийшов з точки зору політики, щоб відстоювати правду, але багато хто прийшов тому, що вбили їхніх близьких родичів», — сказав Бжанія.

Про масштабну чистку в спецслужбах

На думку Бжанії, необхідно провести серйозні реформи і в державному апараті, і в правоохоронних органах, і в судовій системі. «Незалежно від убивств в листопаді, якість роботи правоохоронних органів необхідно поліпшити», — заявив він.

Про лідера протестів Ахру Авідзбу, що воював за «ДНР»

«Казати, що Ахра приїхав з "ДНР ", не зовсім коректно, тому що він народився в Абхазії. Він громадянин Абхазії, він просто якийсь час жив у "ДНР". Я теж приїхав з Москви, а перед цим шість місяців лежав у Берліні в лікарні. Не можна ж говорити, що я приїхав з Берліна. Ахра періодично сюди приїжджає і ніколи не відривався від своєї землі», — заявив Бжанія.

Про підтримку суспільством вже колишнього «президента» Рауля Хаджимби

Перший сигнал, що рішення Хаджимби суспільство не визнає, прозвучав, коли він спробував призначити главу Гагрського району.

«Його людину звідти вигнали, що показало, що він нелегітимний і в нього немає достатньої опори в суспільстві», — сказав Аслан Бжанія.

На його думку, громадська підтримка на момент виборів була обумовлена багато в чому тим ресурсом, який є в розпорядженні «глави держави».

Про гарантії недоторканності для колишнього «президента»

«Є закон про колишнього президента, там прописані гарантії, і всі вони, безумовно, повинні бути дотримані по відношенню до "експрезидента" Хаджимби. Це без коментарів. Я за те, щоб вони були забезпечені», — заявив Бжанія.

Ми працюємо кожен день, щоб ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Підтримайте нашу діяльність на платформі Спільнокошт, hromadske дійсно потребує вашої допомоги.

Про вплив російської сторони на протести в Абхазії

Росія не втручалася в ці процеси, вважає Бжанія, але у представників російської сторони були певні думки і рекомендації. «Головне, вони були налаштовані на отримання результату, пов'язаного з виходом з кризи мирним шляхом, без насильства», — заявив Аслан Бжанія.

Про пропозицію перерозподілити повноваження на користь парламенту

Представники громадянського суспільства Абхазії пропонують до виборів змінити виборчу систему з мажоритарної на змішану і перерозподілити повноваження на користь парламенту. На думку Бжанії, подібні кроки необхідно чітко продумувати.

«Вони виходять, напевно, з правильних мотивів, але ми не повинні робити дій, які можуть зіпсувати картину», — розповів Бжанія.

Про ключові проблеми Абзахіі

Ключовими проблемами Абхазії, як вважає Бжанія, є правоохоронні органи і судова система, і масштабні реформи повинні початися саме з цих галузей. Але також паралельно треба думати про створення умов для розвитку економіки.

«Навіть якщо у нас не вистачає грошей, ми повинні створити умови, коли інвесторові буде цікаво вкладатися [в Абхазію]. Бізнес — це до певної міри творча діяльність, тому треба прибрати зайві бар'єри. У нас дуже архаїчне податкове законодавство, дуже заплутані митні правила і так далі», — вважає Бжанія.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile