Протестувальники захопили будівлю адміністрації «президента» самопроголошеної республіки Абхазія, кілька десятків людей зайшли всередину будівлі через вибиті на першому поверсі вікна, Сухумі, 9 січня 2020 року
Фото:

Радио «Эхо Кавказа»

9 січня в самопроголошеній Абхазії почалися масові протести з вимогою до «президента» Рауля Хаджимби піти у відставку. «Врегулювати ситуацію» в Сухумі приїхав радник Путіна Владислав Сурков, який курує Абхазію. Але події розгорталися швидко: президентську резиденцію обложили декілька сотень незадоволених, не минуло й години, як Хаджимба склав повноваження. Після чого «парламент» призначив позачергові вибори. Що відбувається в Абхазії — розбиралася hromadske.

«Президент», обраний меншістю

8 вересня 2019 року Рауль Хаджимба був обраний «президентом» Абхазії на другий п'ятирічний термін. У другому турі «виборів» за нього проголосували 47,39% виборців, а за його суперника, лідера опозиційної партії «Амцахара» Алхаса Квіцінію — 46,17%.

Місцевий «закон» вимагає, щоб переможець набрав 50% + 1 голос. Посилаючись на цю норму, Квіцінія подав позов до «верховного суду» Абхазії, вимагаючи визнати вибори недійсними. Він наголошує на тому, що за Хаджимбу проголосувало менше виборців, ніж в сумі тих, що підтримали Квіцінію та вибрали в бюлетенях пункт «проти всіх» (6,4%). Але «суд» відмовив Квіцініі і визнав Хаджимбу «президентом». Квіцінія, в свою чергу, подав касаційну скаргу.

Це стало однією з причин січневого протистояння в Абхазії. Втім його коріння варто шукати не у вересневих виборах, а значно раніше — у подіях 2014 року.

Рауль Хаджимба, Москва, Росія, 15 травня 2015 року
Фото:

пресслужба президента Росії

«Переворот» 2014 року

В кінці квітня 2014-го Хаджимба, який очолював тоді об'єднану опозицію, зажадав від «президента» Олександра Анкваба, обраного від партії «Амцахара», відставки уряду і поправок до «конституції», які частину повноважень президента передали б парламенту й уряду. Крім того, він звинуватив Анкваба в розтраті фінансової допомоги, що надходить з Росії і становить до 50% бюджету самопроголошеної республіки.

Анкваб відмовився виконувати ці вимоги. 27 травня 2014 року опозиція скликала численний мітинг, захопила будівлю «адміністрації президента» і оголосила свою координаційну раду вищою владою в Абхазії. Анкваб назвав ці дії силовим захопленням влади і сховався на території російської військової бази в місті Гудаута. 28 травня туди прилетіли помічник президента Росії Владислав Сурков і міністр внутрішніх справ РФ Рашид Нургалієв. За їхнього посередництва Анкваб погодився на нові переговори з опозицією, а 1 червня виступив із телезверненням, в якому оголосив, що йде у відставку.

«Парламент» Абхазії призначив позачергові «президентські вибори» на 24 серпня 2014 року, основними кандидатами стали Хаджимба і представник опозиційної партії «Амцахара» Аслан Бжанія. За підсумками виборів, Хаджимба став «президентом», отримавши 50,57% голосів. До цього Хаджимба тричі програвав вибори — в 2004, 2009 і 2011 роках.

Слабкий суперник для Хаджимби

Перемога в 2019-му дісталася «президенту» швидше завдяки збігу обставин, а не п'ятирічному терміну на посаді, адже результати його правління викликали чимало невдоволення.

Справа в тому, що його головний опонент, лідер опозиції Аслан Бжанія, в квітні 2019 року в критичному стані потрапив до лікарні. Зі схожими симптомами там опинились і два охоронці Бжанії. Хоча лікарі зупинилися на діагнозі «важка форма вірусної пневмонії», також з'явилася версія, що причина різкого погіршення здоров'я — отруєння важкими металами. У таборі опозиції підозрюють в причетності до отруєння саме Хаджимбу.

Місце Бжанії в передвиборній гонці зайняв Алхас Квіцінія, але багатьом було очевидно, що ця вимушена рокіровка зіграла проти опозиції, оскільки новий кандидат виявився слабким суперником.

Ми працюємо кожного дня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте в нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Аслан Бжанія
Фото:

Радио «Эхо Кавказа»

Потрійне вбивство в Сухумі, охоронець Хаджимби та «ветеран ДНР»

22 листопада 2019 року в Сухумі, в ресторані «Сан-Ремо», були вбиті двоє кримінальних авторитетів — Астамур Шамба (Астіка) і Алхас Авідзба (Хасіка). Під час перестрілки загинула офіціантка ресторану, а ще двоє людей отримали поранення.

На центральній площі Сухумі розпочався мітинг з вимогою розслідувати вбивства. Протестувальники звинувачували правоохоронні органи в бездіяльності та затягуванні слідства. 2 грудня «парламент» Абхазії відправив у відставку «генерального прокурора» Зураба Ачба і його заступника Ешсоу Какалія, а Рауль Хаджимба звільнив «міністра внутрішніх справ» Гаррі Аршба.

Як повідомив hromadske журналіст «Нової газети» Ілля Азар, який перебуває зараз в Абхазії, Шамба та Авідзба користувалися в народі великою популярністю. Їх вважали «проабхазськими», на відміну від більшості місцевих кримінальних лідерів, що належать до «кутаїського» клану і перенаправляють грошові потоки в Грузію. Крім того, Шамба та Авідзба боролися з місцевою наркомафією, що робило з них героїв в очах багатьох людей.

«Протестувальники ставилися до них з великою любов'ю, називаючи їх "святими людьми"», — пояснив Азар hromadske.

15 грудня «генпрокуратура» Абхазії опублікувала повідомлення про те, що в Сухумі був затриманий підозрюваний у потрійному вбивстві, проте ім'я його не називалося. Але досить скоро з неофіційних джерел стало відомо, що затриманий, Демур Ахалая, — брат одного з охоронців Хаджимби Дато Ахалая. 30 грудня був затриманий і сам Дато.

Причетність оточення Хаджимби до вбивства кримінальних авторитетів стала каталізатором нового витка протестів, одним з лідерів яких став двоюрідний брат убитого Алхаса Авідзби — Архан, який воював у 2014-2015 роках на боці самопроголошеної «ДНР» і навіть отримав в лютому 2015-го звання «героя ДНР». Дізнавшись про вбивство, Авідзба повернувся додому, щоб знайти винних.

Відставка і позачергові «вибори»

9 січня 2020 року «касаційна колегія верховного суду Абхазії» повинна була прийняти рішення за позовом Алхаса Квіцініі. Але засідання не відбулося через те, що суд відвів кандидатуру одного з суддів — Романа Кварчія, якого опозиція вважає зацікавленою особою через те, що його запропонував «президент». Новий склад планувалося сформувати протягом двох місяців, і тільки тоді скарга Квіцініі могла бути розглянута знову.

У відповідь на це опозиція зібрала мітинг з вимогою до Хаджимби скласти повноваження і взяла штурмом будівлю «адміністрації президента», влаштувавши там свій штаб.

«Після взяття президентського палацу стало ясно, що Хаджимба не контролює силові органи, а ситуація виходить з-під його контролю», — розповів hromadske Ілля Азар.

10 січня так «верховний суд» Абхазії скасував підсумки вересневих «виборів», задовольнивши таким чином скаргу Квіцініі, і призначив позачергові «президентські вибори» на 22 березня.

В той же день в Абхазію знову, як і в 2014 році, прилетіли Владислав Сурков і Рашид Нургалієв (нині — заступник секретаря Ради безпеки РФ). Про що вони говорили з Хаджимбою, невідомо, але 12 січня, протягом години після того, як учасники протестів взяли в облогу його резиденцію, Хаджимба пішов у відставку. 13 січня стало відомо, що у позачергових «виборах» він участі не братиме.

Політичне майбутнє «героя ДНР» Авідзби поки залишається невизначеним. Йому ще немає 35 років, а тому балотуватися на пост «президента» він не може. У той же час, за словами Іллі Азара, під час штурму «адміністрації президента» Авідзба виглядав реальним лідером опозиції, котрий виголосив одну з найбільш мотивуючих промов на мітингу, закликавши до єднання абхазького народу. Вірогідно, найближчим часом він стане однією з помітних фігур у політичному житті самопроголошеної республіки, тим більше, що певний досвід у нього вже є: у 2017 році він був кандидатом на парламентських виборах.

Що ж стосується того, як розвиваються події в Абхазії після відставки Хаджимби, то, за словами Азара, ситуація зараз уже заспокоїлася. Парламент призначив виконувачем обов'язків «президента» прем'єр-міністра Валерія Бганбу. Протестувальників задовольнило призначення позачергових виборів. Політики готуються до нової гонки, свою участь уже анонсував колишній опонент Хаджимби Аслан Бжанія.

Поділитись: