Цього року українські видавництва мають грандіозні плани — біографія Ейнштейна, бестселер про Черчилля, нон-фікшн про феміністок та англомовне видання про українську модерністську архітектуру. Це далеко не весь список книг, які цього року вийдуть в Україні. Найкращі з них — у підбірці Громадського.

Нон-фікшн

Харківське видавництво Фабула представить чимало перекладів світових бестселерів. Один з яких — «Як Черчилль урятував світ» англо-канадського публіциста Джо Харта. Дослідник розкриває таємниці подій, що спричинили початок Другої світової війни. Він пояснює, чому війська союзників виявилися неготовими до бойових дій, що стало причиною швидкої капітуляції Франції, чому для британського уряду були неприйнятними пропозиції Гітлера про мир.

Серед нового нон-фікшну від «Видавництва Старого Лева» — «Феміністки не носять рожеве», збірка творів від 52 різних жінок, серед яких є як підлітки-активістки, так і всесвітньо відомі голлівудські акторки. В своїх оповіданнях жінки розповідають про те, що для них означає фемінізм. Історії іноді смішні, часто дивні, але всі вони надихають. Ця книжка – ще одна можливість для молодих і сильних духом жінок приєднатися до фемінізму в безпечному для них просторі. Упорядкувала цю збірку американська журналістка та активістка Скарлет Кертіс. А українською вона вийде у перекладі Ганни Лелів.

Продовжуючи серію книжок про відомих митців, окрім вже виданих історій про Воргола, Далі та Ван Гога, «Старий Лев» готує до друку ілюстрований життєпис Моне. З-поміж шести тисяч робіт Клода Моне наразі збереглося більше двох тисяч. До сьогодні творчість митця залишається досить впливовою. І більше про неї українські читачі зможуть дізнатися на сторінках книжки «Це Моне» Сари Паппворт у перекладі Тетяни Савчинської.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Що дивитися у 2019: 10 серіалів року

У березні «Наш формат» видасть «Фактологію» Ганса Рослінга — лікаря, академіка, громадського діяча, екс-радника Всесвітньої організації охорони здоров'я та UNICEF. Люди систематично помиляються, відповідаючи на питання про глобальні тенденції — який відсоток людей живе в бідності, як багато дівчат закінчили школу або чому зростає кількість населення на планеті. Рослінг разом зі співавторками виділяє 10 речей, які спотворюють наші уявлення — від тенденції ділити світ на два табори до сприйняття прогресу (віри в те, що більшість речей стають гіршими). Білл Ґейтс, засновник Microsoft, назвав цю книжку однією з найважливіших книжок, які він коли-небудь читав. За півроку було продано майже один мільйон примірників.

Видавництво «Човен» цього року презентує переклад книги «Всі війни Лари» польського письменника Войцеха Яґєльського. Автор розповість про сім’ю, що емігрує з Кавказу до Європи, а згодом опиняється в розпал війни в Сирії. Переклад зробила Олена Шеремет, видання вийде за підтримки Польського Інституту в Києві та Інституту книги в Польщі.

Також у «Човні» друком вийде збірка листів Франца Моцарта — сина Вольфганга Амадея Моцарта. Документальний проект збере листи й подорожні щоденники Франца, який жив у Львові. Вони ще жодного разу не виходили однією збіркою, частина текстів зберігається в архівах Міжнародного фонду Mоцартеум у Зальцбурзі, частина — в бібліотеках Західної Європи. Укладачкою стала українська диригентка Оксана Линів, перекладають листи та щоденники Ольга Сидор та Христина Назаркевич.

Це ж видавництво надрукує книгу Тімоті Снайдера та Тоні Джадта «Роздуми про ХХ століття». Це історичний, біографічний та етичний трактат, що розповідає про політичні ідеї Європи та Сполучених Штатів Америки. Снайдер записав розмови з Тоні Джадтом напередодні його смерті в 2009 році. В передмові він зазначив, що «це також інтелектуальна біографія історика та есеїста Тоні Джадта, що народився в Лондоні у середині двадцятого століття, після катастрофи Другої світової війни та Голокосту». У книзі розмірковують про ставлення до ліберальних, соціалістичних, комуністичних, націоналістичних та фашистських інтелектуалів кінця XIX — початку XXI століття. Зокрема, Тоні Джадт засуджував позицію американських інтелектуалів під час війни в Іраку і говорив, що лише деякі журналісти демонстрували цілісність та послідовність у висвітленні подій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 10 фільмів, які варто побачити у 2019

Шанувальники «Видавництва Старого Лева», Доржа Бату та його «Франчески» будуть раді дізнатися, що незабаром вийде друга книга пригод життєрадісної героїні та решти команди NASA. Цього разу на них чекають нові пригоди й нові випробування та навіть робота під прикриттям. Як і у першій книжці, тут звучатимуть не лише кумедні історії та смішні випадки з Центру керування польотами, а й серйозні та важливі питання. Оформить книжку «Франческа. Володарка офіцерського жетона» Олександр Ком’яхов.

Цього року Довженко-Центр випустить каталог до своєї виставки, присвяченій діяльності Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ). В ньому зберуть інформацію про кінематографічні 1920-ті, знищені фільми, тексти, мистецькі твори та покоління українських митців. Сама виставка «ВУФКУ. Lost&Found» розповість про людей та фільми цього періоду, розвиток і зникнення цілої кінематографічної епохи.

Тут наприкінці весни з’явиться і нова книга «Малевич та кіно. Український контекст». У ній буде український переклад видання американської дослідниці Маргаріти Тупіциної «Малевич і кіно» про новаторські погляди художника на тогочасну авангардну живописну традицію та її зв’язок із кінематографом. Окрім того, видання міститиме тексти Малевича про кіно, сучасну аналітику про його життя та творчість в Україні та його участь в українській дискусії про освіту для художників кіно.

«Balcony Chic» — це проект фотографа Олександра Бурлаки від видавництва «Основи». Він спостерігав за балконами не як за естетичним злом для кожного міста, а як за культурним явищем. Під час роботи над книжкою Бурлака сфотографував тисячі балконів зі всієї України. А в квітні вийде книга «Awesome Digital Ukraine» про внесок України в світовий розвиток «діджиталу». Видання стане продовженням серії англомовних путівників «Awesome».

Художня література

«Видавництво Старого Лева» також ділиться своїми амбітними планами на художні новинки. Насамперед, це книга Нобелівського лауреата Кадзуо Ішіґуро «Залишок дня», за яку він отримав Букерівську премію. Життя дворецького Джеймса Стівенса є значно глибшим - свого роду мандрівкою в минуле, в якому виринають фашизм, дві світові війни та нереалізована любов. Роман екранізували за участі Ентоні Гопкінса та Емми Томпсон у головних ролях. Книга вийде в перекладі Ганни Лелів та в художньому оформленні Оксани Йориш.

Також “Старий Лев” випустить книгу індійської письменниці Арундаті Рой «Міністерство граничного щастя». Роман вперше опублікували 2017 року — через 20 років після дебютного твору «Бог дрібниць». У ньому авторка розповідає про епізоди з сучасної індійської історії. Її герої — люди, травмовані світом, у якому вони живуть, котрі все ж рятуються любов’ю і надією.

Майже одразу після світової прем’єри «Видавництво Старого Лева» видасть українською «Місто дівчат» Елізабет Ґілберт. Це новий роман від авторки «Їсти, молитися, кохати», «Природа всіх речей», «Велика магія». В центрі книги - історія молодої жінки, яка усвідомлює: не потрібно бути красивою дівчиною аби стати хорошою людиною. Це погляд літньої жінки на свою молодість. Тут гламур, пригоди, жіноча сексуальність та нерозсудливість.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Прочитано і рекомендовано: 10 новинок «Книжкового Арсеналу»

Потішать у 2019-му й українські автори. Вже дуже скоро вийде новий роман Павла Коробчука під назвою «Ключові клапани» — маленька історія української незалежності. Героям випало народитися в часи, коли Радянський Союз помалу розпадався. Ще дітьми вони спостерігали за тим, як народжується Україна – мітинги, жовто-блакитні прапори, а потім голод, утрата батьками роботи, заробітки в Польщі, бідність і тотальне безгрошів’я. Герої дорослішають разом із українською державою — закінчують школу, навчаються, починають працювати. Стають учасниками Помаранчевої революції, акції «Україна без Кучми», а згодом і Революції Гідності, беруть участь в АТО. Художнє оформлення до книжки створить Іван Шкоропад.

Маст-рід новинок 2019 від власника книжкової крамниці «Палатка» Олега Шовенко

Найвідоміший роман Альфреда Дебліна «Берлін Александрплац», який цього року вийде у Видавництві Жупанського. В романі — життя Берліна кінця 1920-х років та пригоди Франца Біберкопфа, якого звільняють з в’язниці, де він просидів чотири роки за вбивство своєї дівчини.

Англомовна книга про українську модерністську архітектуру «Soviet Modernism. Brutalism. Post-modernism.» Олексія Бикова та Євгенії Губкіної від видавництва «Основи». У ній автори вивчають унікальність об'єктів модернізму в усіх його проявах: від предметів інтер'єру до генеральних планів міст. Минулого року видавництво навіть випустило тізер до проекту.

Видання Гела Фостера «Повернення реального» від IST-Publishing. Це розповідь про історичний авангард та авторське прочитання сучасного мистецтва від арт-критика. Фостер говорить про мистецтво в історичному та політичному контексті з 1960 року.

Поділитись: