Білоруського екс-політв'язня Олександра Францкевича увечері 18 червня в Києві затримала Служба безпеки України і вночі депортувала в Білорусь.

Про це написала журналістка Євгенія Довга на Facebook.

«Вчора ввечері колишній політв’язень Олександр Францкевич був затриманий в Києві імовірно співробітниками СБУ і вже сьогодні вночі о 3 годині ночі депортований на територію РБ», — повідомила вона.


У коментарі Громадському український правозахисник Максим Буткевич розповів, що 18 червня Олександр Францкевич у другій половині дня поїхав до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України на Березняківській вулиці у Києві аби подовжити дозвіл на проживання. Перед візитом вимкнув телефон або перевів його в режим «у літаку», пообіцявши рідним зателефонувати як тільки вийде з будівлі.

Але ввечері Францкевич не вийшов на зв'язок. Тоді родичі та близькі почали пошуки. Пізно вночі з’явилася інформація від його рідних із Білорусі, що Францкевича затримали у приміщенні Держміграційної служби представники СБУ (прізвищ не назвали), заштовхали в автомобіль та примусово відвезли до білоруського кордону, не дозволивши поговорити із близькими та зібрати необхідні речі.  

Буткевич каже, що на території Республіки Білорусь колишнього політв'язня не затримували, і сподівається, що зовсім скоро Олександр особисто зможе розповісти деталі та причини депортації.

Вже у Мінську Францкевич розповів журналістам «Радыё Свабода», що дорогою до кордону його щонайменше тричі били, а телефон відібрали і не повернули.

«Уже вночі привезли до білоруського кордону, […] зняли наручники, віддали паспорт і сказали іти до Білорусі», — говорить Францкевич.

Білоруські прикордонники перевірили документи і впустили чоловіка до країни, а міліціонери підвезли до залізничної станції.

З речей у Олександра Францкевича був лише невеликий гаманець на поясі з 50-ма доларами, паспорт, рішення про депортацію.

Колишній білоруський політв'язень каже, що спробує оскаржити свою депортацію в Європейському суді з прав людини.

У 2011 році активіст анархістського руху  Олександр Францкевич був засуджений у Білорусі на три роки позбавлення волі за звинуваченням у злісному хуліганстві, навмисному пошкодженні майна і несанкціонованому доступі до комп'ютерної інформації. Вийшов на свободу в вересні 2013 року, а в 2015-му поїхав до Києва, де отримав вид на проживання і працював програмістом, підтримував зв'язок з анархістами.

У 2018 році Францкевич повідомляв білоруським журналістам, що на нього почався тиск із боку СБУ.


Поділитись: