Головними відповідачами у справі ПриватБанку проти своїх колишніх власників мають стати Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов (на фото — Коломойський під час конгресу ФФУ у Києві, 6 березня 2015 року)
Фото:

Мусієнко Владислав/УНІАН

Всесвітній арешт, який Високий суд Лондона наклав на активи українських олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, можуть зняти. 4 грудня цей суд ухвалив рішення у справі націоналізованого ПриватБанку проти своїх колишніх власників-олігархів. Він постановив, що справа банку проти колишніх власників йому не підслідна.

Судова справа

Судовий процес уже державного ПриватБанку проти своїх колишніх власників почався рік тому, у грудні 2017 року. Тоді банк подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова та низки англійських компаній, пов’язаних з олігархами.

Їх підозрювали у тому, що вони, шляхом укладання фіктивних контрактів, вивели з ПриватБанку перед націоналізацією до 2 мільярдів доларів, чим завдали банку значних збитків.

Зокрема, наразі ПриватБанк є «лідером» серед банків України за обсягом неплатоспроможних кредитів, які не обслуговуються. Левова частка таких кредитів — ті ж фіктивні договори, через які Коломойський та Боголюбов ймовірно виводили гроші.

Тоді ж суд ухвалив рішення накласти всесвітній арешт на активи українських олігархів на загальну суму 2,6 мільярди доларів. Так, Коломойський та Боголюбов не могли вільно використовувати свої кошти, продавати активи та переводити їх у іншу форму.

Підслідність справи

Одним із головних аргументів Коломойського та Боголюбова у захисті проти ПриватБанку було те, що ця справа не підслідна Високому суду Лондона. Саме цю тезу і підтвердив суддя у рішенні 4 грудня. Водночас олігархи навіть не намагалися оскаржити того факту, що справді виводили гроші з ПриватБанку та навіть визнали, що завдали йому на 248 мільйонів доларів збитків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Таксист, працівник заправки та 28 підприємств: як Коломойський вивів гроші з «Приватбанку»

Зокрема, суд постановив, що «ПриватБанк навмисне сфабрикував свій позов» таким чином, щоб отримати привілеї у судовому процесі над колишніми власниками, зокрема у вигляді накладання всесвітнього арешту на їхні активи.

«Це було реальною вигодою для банку, порівняно з менш привабливими судовими юрисдикціями у Швейцарії чи Україні», — йдеться у рішенні суду.

Так, з цією метою юристи ПриватБанку зазначили, що англійські компанії, якими володіють Коломойський та Боголюбов, «відігравали ключову роль» у схемі з виведення коштів. Відтак англійський суд був зобов’язаний розглядати цю справу, адже до відмивання грошей були причетні компанії, зареєстровані у Британії та на Британських Віргінських островах.

Високий суд Лондона постановив, що роль англійських компаній була значно перебільшеною, а аргументи банку про те, що саме вони відігравали ключову роль у цій справі, були непереконливими.

Суд визнав, що колишні власники справді завдали банку збитків на декілька мільярдів доларів, але головними відповідачами у справі мають стати саме Коломойський та Боголюбов.

Водночас, оскільки роль англійських компаній у цій справі була перебільшеною, судити олігархів у Лондоні неможливо.

Таким чином судовий процес над колишніми власниками ПриватБанку мають перенести до України чи до Швейцарії (адже саме громадянами цієї країни є Коломойський та Боголюбов). Проте суди цих країн не можуть накладати всесвітній арешт на активи олігархів.

Зліва направо: колишній президент Ізраїлю Шимон Перес, Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський в синагозі «Золота Роза» у Дніпропетровську, 25 листопада 2010 року
Фото:

Сергій Ісаєв/УНІАН

Що буде далі

Високий суд Англії дав ПриватБанку право оскаржити це рішення в апеляційному суді. Зокрема, у представників банку є три тижні (починаючи з 4 грудня). Протягом цього часу всесвітній арешт залишиться чинним.

У ПриватБанку вже заявили, що подадуть апеляцію найближчим часом.

Водночас, якщо справу відхилять і в апеляції, то арешт на активи Коломойського та Боголюбова знімуть. Як наслідок, олігархи зможуть вивести гроші із «засвічених» рахунків та уникнути відповідальності.

Наразі ж у ПриватБанку підрахували, що враховуючи відсотки, нараховані на «фіктивні кредити» компаніям Коломойського та Боголюбова, наразі олігархи винні банку близько 3 мільярдів доларів.

Поділитись: