О 12:20 за лондонським часом Європу офіційно поінформували про бажання Британії розпочати процедуру

Тереза Мей дала офіційний старт процедурі виходу Британії з ЄС. Саме до такого рішення прийшов народ Великої Британії  на референдумом 23 червня 2016 року. Результат голосування показав бажання 52% британців покинути Євросоюз. Рік минув у розробці стратегії — на Даунінг Стріт пообіцяли детально спланувати вихід, щоб забезпечити не ізоляцію Британії, а її ще більше включення в глобальні процеси. «Розлучення Великої Британії та ЄС», як і будь-який ритуал Сполученого Королівства, відточене до найменшої дрібниці.

44-річне членства Британії в ЄС не могло завершитись простою паперовою роботою в закритих кабінетах. Процедура розлучення передбачала широке публічне висвітлення на кожному етапі. Попри те, що в Брюсселі знали про результати референдуму чи не першими (одразу після офіційного Лондона), прем’єрка Тереза Мей мала офіційно повідомити про це рішення і старт виходу через написання листа. Саме це послання було підписане Мей у вівторок ввечері.

Своїм листом прем’єрка Тереза Мей офіційно повідомила про старт виходу Британії з ЄС

Фото: Andy Rain/EPA; British Prime Minister's Office

Вночі, із листом до Брюсселя вирушив офіційний представник уряду в супроводі охорони, щоб убезпечити послання від будь-яких інцидентів. Листа мали передати обов’язково з рук в руки, і саме через посла Британії в ЄС — сера Тімоті Барроу (він також був послом Великої Британії в Україні з 2006 по 2008 рік).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: План виходу Британії з ЄС: 10 найважливіших фактів

Доки послання подорожувало через Ла-Манш, Тереза Мей здійснила низку телефонних дзвінків, щоб попередити про прибуття листа. Так вона поінформувала про звістку главу Європейської Ради Дональда Туска, канцлерку Німеччини Ангелу Меркель, президента Франції Франсуа Оланда та президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера.

Вже 29 березня вранці лист був у Брюсселі. Процес його вручення офіційно зафіксований і задокументований, його зловили сотні камер репортерів.

Британський посол в ЄС Тім Барроу (ліворуч) вручив президенту Європейської ради Дональду Туску офіційне повідомлення про початок процедури виходу Британії з Евросоюзу відповідно до статті 50 Лісабонського договору

Фото:  Yves Herman/POOL/EPA

Саме о 12:20 за лондонським часом Європу офіційно поінформували про бажання Британії розпочати процедуру. Згідно з протоколом, Тімоті Барроу пройшов близько 140 метрів від свого офісу до офісу очільника Європейської Ради. На порозі його вже чекав Дональд Туск. Після отримання листа, у своєму твіттері глава ЄС написав: «Що я можу додати? Ми вже за вами сумуємо».

Після цього Тереза Мей провела зустріч з кабінетом міністрів, а потім виступила в британському парламенті, де офіційно повідомила, що процес виходу Великої Британії з ЄС почався.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС без Британії? – не все так просто

50 стаття Лісабонського договору, що дає право будь-якому члену ЄС покинути союз, офіційно задіяна. Скасувати процес виходу тепер неможливо, хіба що всі члени ЄС одноголосно підтримають таке рішення. Остаточний вихід має відбутися не пізніше 2019 року, за цей час Британія та Європа мають узгодити всі деталі розлучення, щоб зробити його максимально економічно та політично безболісним для обох сторін.

Вже 29 квітня пройде самміт лідерів ЄС, без Великої Британії. На ньому лідери Євросоюзу дадуть Єврокомісії мандат вести переговори щодо «Брекзиту», які почнуться не раніше травня — червня цього року.

На початку року офіційний Лондон опублікував свій план виходу країни з Євросоюзу. Згідно з ним, Велика Британія покидає єдиний ринок ЄС та виходить з-під юрисдикції Європейського суду. Крім того, країна має встановити власні митні правила для торгівлі з ЄС та запровадити нову систему міграційного контролю.

Британські активісти протестують проти виходу країни з ЄС перед будівлею парламенту у Лондоні 29 березня

Фото: Andy Rain/EPA

Поділитись: