Комітет Ради одноголосно підтримав законопроєкт про заборону УПЦ МП в Україні

Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити в другому читанні та в цілому законопроєкт про заборону релігійних організацій, які повʼязані з росією. Таким документом може бути припинена діяльність Української православної церкви московського патріархату.

Про це повідомив член Комітету Володимир В'ятрович.

Законопроєкт №8371, який одноголосно підтримали члени Комітету, передбачає заборону діяльності релігійних організацій, які є афілійованими з російською православною церквою (РПЦ).

За словами В'ятровича, текст законопроєкту став значно сильнішим порівняно з підтриманим у першому читанні урядовим варіантом. Згідно з документом, діяльність російських церков буде припинятися за чіткою процедурою, яка включатиме дослідження, припис про виконання закону і судову заборону.

РПЦ і афілійовані з нею структури не зможуть використовувати державне і комунальне майно, а перехід громад до Православної церкви України буде значно спрощено, додав депутат.

Тепер — рішення за Верховною Радою, яка має проголосувати за законопроєкт у другому читанні.

Більше контексту

Кабінет Міністрів ще в січні 2023 року зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, що пов’язані з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП. У жовтні 2023-го депутати підтримали законопроєкт в першому читанні.

Законопроєкт підготували за рішенням Ради національної безпеки і оборони. РНБО просило президента Володимира Зеленського розглянути діяльність релігійних організацій на території України в умовах військової агресії рф проти України. Причина — недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів.

В УПЦ МП виступили проти законопроєкту, заявивши, що він не відповідає Європейській конвенції з прав людини та Конституції України. Там наголошують, що діють юридично в межах українського законодавства, а рішення РНБО назвали «розмаїтим». Мовляв, ідеться про московський патріархат, «а УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату».

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук після зустрічі із церковниками повідомив, що Всеукраїнська Рада Церков та релігійних організацій висловила свою підтримку законопроєкту. Утім УПЦ МП, настоятель якої — митрополит Онуфрій — також входить до Ради Церков, заявила про маніпуляції підсумків зустрічі.