У компанії «Інтерпайп» олігарха Віктора Пінчука заявляють, що в останні дні квітня тарифи на електроенергію виросли на рекордні 38%. Там це розцінюють, як «системні дії уряду, спрямовані на свідоме підвищення вартості електроенергії в інтересах приватного монополіста, а не для підтримки всієї української промисловості».

Про це йдеться у зверненні компанії до президента Володимира Зеленського.

У «Інтерпайп» стверджують, що протягом останніх місяців Кабмін та НКЕРКП системно ухвалюють рішення, які спрямовані на подорожчання електроенергії для промислових споживачів. Зазначається, що на початку квітня Нацкомісія з тарифів повністю заборонила імпорт електроенергії.

У компанії Пінчука заявляють, що частка імпорту у загальному балансі споживання електроенергії становила менш як 1%, а тому не було загрози для енергетики.

Там кажуть, що у середині квітня Укренерго обмежила базове навантаження атомних електростанцій на користь виробництва дорожчої електроенергії на вітрових, сонячних і теплових електростанціях.

«Зупинка 17% потужностей Енергоатому привела до збільшення виробництва «зеленої» та теплової електроенергії, а також істотно вплинула на ціну електроенергії. Замість дешевої атомної енергії споживачі повинні були платити за дорогу «зелену», — кажуть в «Інтерпайпі».

Компанія вважає, що рішення Кабміну зупинити 3 атомні блоки (№6 Запорізької АЕС, №3 Рівненської АЕС і №2 Запорізької АЕС) «дозволяє припустити, що з травня на енергетичному ринку почнеться безконтрольне і необґрунтоване зростання цін на електроенергію».

«Ситуація, що склалася на українському енергетичному ринку, суперечить здоровому глузду. Споживання енергоносіїв у світі та в Україні істотно скорочується, ціни на нафту, природний газ і вугілля падають, а в Україні ж тарифи зростають», — кажуть в «Інтерпайп».

Там переконують, що зараз вартість електроенергії в Україні майже у два рази перевищує тарифи, які є в країнах Східної Європи: у Польщі, Угорщині, Румунії та Словаччині.

Зазначимо, компанія ДТЕК олігарха Ріната Ахметова — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі. Їй належить 9 з 15 українських теплоелектростанцій, а також 17 шахт та вугільнозбагачувальні комплекси. Загалом компанія є фактичним монополістом на ринку генерації теплової електроенергії в Україні.

Наразі «ДТЕК» активно вводить в експлуатацію електростанції з альтернативних джерел енергії. Зокрема, через дію в Україні «зеленого тарифу», який дозволяє продавати таку електроенергію за вищими цінами.

Зазначимо, що в межах реформи на ринку електроенергії, виплату «зелених тарифів» планують замінити на проведення «зелених аукціонів». Їх планували почати проводити у квітні 2020 року через систему Прозорро.

Додамо, що енергія, яку виробляють в Україні «зелені» електростанції (вітрові та сонячні електростанції) продається за «зеленим» тарифом, який в Україні один з найвищих у Європі. Раніше в уряді запропонували інвесторам добровільно погодитися на зниження цього тарифу.

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію. Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.
Поділитись: