Міненерго: через кризу в енергетиці 40 тисяч шахтарів перебувають на простої
У Кабінеті міністрів України заявили, що системна криза в енергетичній галузі призвела до того, що 40 тисяч шахтарів перебувають на вимушеному простої.
Про це йдеться у повідомленні Міненерго.
У зв'язку з кризою в енергетиці уряд ухвалив оновлений енергетичний баланс України, яким передбачено зменшення атомної генерації.
«Як наслідок, на вугільних складах зберігається рекордна кількість вугілля, а більшість шахт зупинені, близько 40 тисяч шахтарів знаходяться на вимушеному простої, десятки тисяч родин втратили більше половини доходу», — повідомляють в Міненерго.
Чому настала криза в енергетичній галузі?
Напередодні зими 2019-2020 року держава сформувала додаткові запаси вугілля на складах. Це зробили, побоюючись можливих перешкод у постачанні вугілля для ТЕС і ТЕЦ, що створювало загрозу опалювальному сезону.
Через теплу погоду взимку попит на теплову енергетику був набагато нижчим, аніж зазвичай. Крім цього, попит на електрику впав через падіння промислового виробництва.
Падіння попиту ще більше підсилилося після оголошення карантину. Як наслідок, вугілля зі складів майже не використовується, попиту на вугілля з шахт майже немає. Це змусило енергетичний холдинг «ДТЕК» Ріната Ахметова ввести у простій найбільше вугільне об'єднання України — «Павлоградвугілля» та низку великих шахт.
Інша частина кризи в енергетичній галузі пов’язана із «зеленою» енергетикою. Протягом попередніх років кількість встановлення нових сонячних та вітрових електростанцій зростала у геометричній прогресії. Кожній такій електростанції держава пообіцяла виплачувати «зелений» тариф, тобто купувати вироблену ними електрику за завищеними цінами.
Викуповувати електроенергетику має державна компанія Гарантований покупець, однак через значну кількість «зелених» електростанцій, коштів у компанії на всі виплати майже немає. Тому наразі уряд проводить переговори з інвесторами в альтернативну енергетику України про те, аби вони погодилися на добровільне зниження «зеленого» тарифу.
Зменшення генерації атомних електростанцій має призвести до зменшення пропозиції електроенергії на ринку, що дозволить підвищити попит на вугілля та вивести із простою вугільні шахти, а також дозволить збільшити попит на «зелену» енергетику.
Крім цього, в уряді пояснюють, що поступове виведення атомних енергоблоків з енергосистеми необхідне для проведення ремонтів на них.
«В останні 5 років перед Енергоатомом ставилися максимальні завдання з виробництва електроенергії, що змушувало державну компанію відкладати виконання деяких видів ремонтних робіт. З урахуванням терміну експлуатації українських ядерних станцій, в 2020 році необхідно виконати всі відкладені ремонтні роботи, щоб «Енергоатом» міг продовжувати виконання соціальних зобов’язань в межах механізму PSO в період опалювального сезону», — пояснюють у Міненерго.
Водночас зазначимо, що собівартість атомної енергії набагато нижча, аніж теплової чи зеленої. Тому зменшення атомної генерації може вплинути на ринкові ціни на енергію, за якими її купують підприємства.
Напередодні повідомлялося, що уряд схвалив оновлений енергетичний баланс України.
- Поділитися: