Сьогодні Конституційний суд у закритому режимі планує продовжити розгляд справи щодо конституційності закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Для України питання мови є фундаментальним. Це питання зміцнення нашої незалежності, утвердження національної ідентичності, єдності та, врешті-решт, перемоги України. Тому вважаю за необхідне акцентувати увагу на своїй позиції, яку неодноразово висловлював як публічно, так і у листах на адресу Конституційного суду України.

Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» повністю відповідає Конституції, і жодних правових підстав для того, щоб визнати його неконституційним, немає. Мовний закон регулює виключно питання застосування державної мови в публічних сферах. Цей закон спрямований передусім на захист права громадян на отримання інформації та послуг державною мовою.

Деякі норми, як, скажімо, «освітня» стаття Закону, на якій автори конституційного подання роблять особливий акцент, просто дублюють положення інших законів. 

Закон України «Про освіту» КС визнав конституційним ще в липні 2019 року. Тоді у своєму рішенні суд дійшов висновку, що «освітні» норми спрямовані на «створення для всіх громадян України умов, необхідних для оволодіння державною мовою, з метою забезпечення у подальшому можливості здійснювати професійну діяльність в обраній галузі із застосуванням державної мови».

Наголошую, що закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» регулює застосування державної мови, а не мов корінних народів та національних меншин. Він лише визначає деякі особливості застосування інших мов поряд із державною. Відсутність у законі згадок про ті чи інші мови аж ніяк не означає, що цей закон перешкоджає розвиткові, використанню чи захисту цих мов відповідно до Конституції та законів України.

Закон не запроваджує нових вимог та порядків, а лише фіксує статус-кво. Тож звертаюся до суддів Конституційного суду України — проявити державницьку позицію та ухвалити рішення на користь національних інтересів України.

Поділитись: