На засіданні 16 вересня Конституційний суд визнав такими, що не відповідають Основному закону низку положень про Національне антикорупційне бюро. Фактично суд забрав у президента вплив на це відомство.

Про це повідомляє прес-служба КС.

Так, неконституційними визнали такі повноваження президента:

  • призначати та звільняти з посади директора НАБУ;
  • визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора НАБУ;
  • визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ;
  • затверджувати положення про Раду громадського контролю та про порядок її формування.

Ці положення втрачають чинність через три місяці, рішення Конституційного суду не підлягають оскарженню.

Фактично це рішення є продовженням попереднього рішення КС про незаконність указу Петра Порошенка про призначення Артема Ситника директором НАБУ.

Попереднім рішенням Конституційний суд визнав, що президент не мав права підписувати указ про призначення директора НАБУ, бо такі повноваження глави держави не передбачені Основним законом.

Нове рішення слідує цій логіці, ним КС позбавляє президента будь-якого впливу на функціонування Бюро. 

Це питання КС розглядав через подання групи народних депутатів, серед підписантів є такі парламентарі, як Юрій Бойко, Сергій Льовочкін, Юлія Льовочкіна, Рінат Кузьмін, Наталя Королевська, Ілля Кива, Нестор Шуфрич, Віктор Медведчук, Вадим Рабінович, Антон Поляков.

Після рішення КС Верховна Рада має привести законодавство у відповідність до нього. Фактично це означає, що парламент має прописати нову процедуру призначення директора НАБУ, бо тепер це має робити не президент.

Оновлено: На рішення КС відреагували посли країн «Великої сімки».

«Посли підкреслили, що Україна повинна продемонструвати політичну волю для захисту незалежності НБУ та доброчесності таких установ, як НАБУ, САПО і ВАКС, щоб не дати корупції підірвати реформи, досягнуті на сьогодні», — йдеться в заяві.

Поділитись: