Конституційний суд визнав неконституційним призначення Артема Ситника директором Національного антикорупційного бюро.

Про це повідомляють «Інтерфакс-Україна» та «Укрінформ» з посиланням на джерела в суді.

«Указ про призначення Ситника визнано неконституційним», — сказало джерело.

Офіційно суд про таке рішення не оголошував. Однак представник Зеленського у суді вже назвав це рішення очікуваним.

Визнав і що тепер?

Ми звернулись до колишнього глави Конституційного суду Станіслава Шевчука, аби він прояснив наслідки такого рішення.

«Якщо це правда, це означає, що президент більше не має права призначати главу НАБУ своїм указом, буде якась інша процедура, яка поки не визначена. До цього моменту (поки не призначать нового главу — ред.), як я розумію, пан Ситник буде займати свою посаду, але легітимність його буде під великим сумнівом», — каже він.

Влада тепер має визначити новий порядок призначення директора Бюро. Яким він буде, ніхто поки вам не скаже.

Накази в силі

Також Шевчук наголошує: повноваження Ситника до призначення нового директора НАБУ (або його звільнення) залишаються ті ж самі, а всі накази і розпорядчі рішення, які Ситник ухвалив на посаді залишаються чинними, бо закон немає зворотної сили.

А ось з указами президента тепер нюанс. Якщо КС визнав неконституційним таке повноваження президента, видати вже указ про звільнення Ситника він не може.

Які можуть бути варіанти?

Шевчук вважає, що тут може бути застосована практика з «найбільш яскравого останнього рішення», коли у червні 2019 року КС визнав неконституційним указ про утворення НКРЕКП.

Тоді, на думку екс-судді, КС «став на позицію абсолютної формалістичності у читанні повноважень президента».

«Вони так прочитали Конституцію і навели свої аргументи, що у президента є саме ті повноваження, які є в Конституції, і не може бути інших. Я, до речі, не поділяю цю позицію. Це вузьке розуміння повноважень президента, поділу влади. В сучасних умовах такого немає», — сказав Шевчук.

Щодо процедури призначення нового глави Шевчук зазначив, що, враховуючи практику рішення по НКРЕКП, що президент не може призначати голову НАБУ, то це або має робити Кабмін, або треба розробити новий порядок. 

Остаточні висновки попереду

Краще зрозуміти можливі наслідки ми зможемо вже після офіційної публікації рішення Конституційного суду, каже Шевчук. Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін, з яким ми поспілкувалися, вважає так само, тому він поки не готовий говорити про можливі наслідки. Він зазначив, що можуть бути «десятки варіантів рішення» КС, і коли його опублікують, вже стане зрозуміло, «наскільки все погане».

Водночас Станіслав Шевчук наголошує, що рішенням про НКРЕКП від червня 2019 КС поставив під сумнів існування понад 40 регуляторних органів, які були створені таким чином, зокрема і НАБУ, а нове рішення ще більше б'є по легітимності Бюро. Також він нагадав, що група депутатів оскаржує в КС і саме створення НАБУ.

Кому заважає Ситник?

Оскаржували указ про призначення Ситника народні депутати — всього 51 парламентар. Серед них і такі, як Олександр Дубінський, Максим Бужанський та Олександр Куницький від «Слуги Народу», які входять до так званої групи «К» (Коломойський). А НАБУ, до слова, веде розслідування щодо Ігоря Коломойського.

Сам Ситник прямо говорив, що Коломойський хоче його звільнення через справи ПриватБанку і Укрнафти, збитки держави у яких перевищують 10 мільярдів гривень.

«Тому очевидно, що продовження олігарха у парламенті постійно робить якісь там гучні заяви, певні спроби, от зараз є звернення до Конституційного суду», — сказав тоді Ситник.

Є серед авторів подання і велика кількість депутатів від «Опозиційної платформи — за життя», зокрема і Віктор Медведчук, Ілля Ківа.

Серед слуг у списку голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев, а також Юрій Корявченков, ака «Юзік».

Оновлено: через деякий час після виходу новини на сайті КС з'явився текст рішення.

Як призначали Ситника?

Новостворене НАБУ отримали першого і поки єдиного директора у квітні 2015 року. Тоді Артему Ситнику було 35 років, його називали «темною конячкою» відбору. Він вже мав 10 років досвіду роботи в прокуратурі, але під час президентства Януковича пішов з органів і працював у приватних юридичних фірмах.

Створення НАБУ було однієї з вимог Міжнародного валютного фонду та Європейської комісії для запровадження безвізу з Євросоюзом. Закон про створення Бюро Рада ухвалила у жовтні 2014 року. У січні 2015 року вперше в історії України було оголошено відкритий конкурс на посаду директора НАБУ, на який подали документи 186 людей. В ньому і переміг Ситник.

Поділитись: