Контрнаступ: що відомо та які прогнози Заходу

Після кількох місяців підготовки та планування українські війська розпочали наступальні операції на Півдні та Сході. Міністерство оборони України обережно коментує ці події. Водночас західні медіа та аналітики сприймають просування за початок довгоочікуваного контрнаступу.
hromadske зібрало з відкритих джерел головне, що наразі відомо про контрнаступ, та оцінки західних експертів.
Що передувало?
Україна планувала контрнаступ кілька місяців, тренуючи військовослужбовців і запасаючись озброєнням. Від партнерів Збройні сили України отримали танки Leopard та Challenger 2, бойові машини піхоти Marder 1 та Bradley, самохідні гаубиці, вантажівки, мостові системи, боєприпаси та інше.
Початок контрнаступу прогнозували тижнями. Хоча президент і представники Міністерства оборони неодноразово наголошували, що оголошення про початок контрнаступу в медіа не буде.
«Це не кіно. Мені складно сказати, як ви побачите контрнаступ. Головне, щоб це побачила росія. Не тільки побачила, а й відчула», — наголосив глава держави.
Коли в ніч проти 6 червня окупанти підірвали греблю Каховської гідроелектростанції, заступниця міністра оборони Ганна Маляр пояснила це намаганням зірвати контрнаступ українців. Вона додала, що противник переміщує з Херсонського напрямку на інші ділянки свої найбільш боєздатні частини: насамперед підрозділи морської піхоти, повітряно-десантних військ та 49-ї загальновійськової армії.
Професор Майк Мартін, колишній офіцер британської армії, у колонці для Telegraph зауважує: цілком імовірно, що росіяни мали на меті менший прорив греблі — достатній для того, щоб зробити річку непрохідною для українського контрнаступу, — але не розрахували, і вода знищила численні російські позиції на південному березі річки.
9 червня Зеленський, зрештою, підтвердив, що контрнаступальні операції відбуваються, хоча не уточнив, на якому вони етапі. Саме після цього почало з’являтися все більше інформації про просування українських військових.
Міноборони розкрило деталі
Зранку 11 червня військовослужбовці 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша повідомили, що у взаємодії із сусідніми підрозділами звільнили село Благодатне Волноваського району Донецької області. Пресслужба бригади опублікувала відео із села.
Наступного дня в Міноборони підтвердили звільнення Сторожевого.
Зрештою, у відомстві заявили, що за минулий тиждень під час ведення наступальної операції на Донецькому та Таврійському операційних районах українські захисники звільнили 7 населених пунктів.
Зокрема, йшлося про чотири села на південь від селища Велика Новосілка на Донеччині — Нескучне, Сторожеве, Благодатне та Макарівка. Ці села розташовані на межі із Запорізькою областю, приблизно за 128 кілометрів на північ від тимчасово окупованого Маріуполя.

А також три села в Запорізькій області — Новодарівка та Левадне, що поблизу Великої Новосілки, і Лобкове, що на захід від Запоріжжя.

Загалом за минулий тиждень просування українських військ становило 6,5 кілометра, розповіли в Міноборони. Під свій контроль вони взяли 90 квадратних кілометрів.
Зранку 14 червня в Генеральному штабі ЗСУ повідомили, що за останні три доби українські війська просунулися на деяких напрямках на відстань від 200 до 1400 метрів.
Станом на 14 червня на Бердянському напрямку тривають бої в районі села Макарівка. Також йдуть бої в районі сіл Новоданилівка та Новопокровка Запорізької області, що розташовані на південь від Оріхова..
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр наголосила, що просування дається нелегко — окупанти, аби утримати захоплені ними позиції, активно застосовують штурмову та армійську авіацію, а також ведуть інтенсивний артилерійський вогонь.
«Наші війська під час наступу стикаються із суцільними мінними полями, які поєднані з протитанковими ровами. Все це поєднується з постійними контратаками ворожих підрозділів на бронетехніці та масовим застосуванням протитанкових керованих ракет і дронів-камікадзе», — розповіла вона.

На Заході прогнозують важке й повільне просування
У західному медійному та експертному середовищі очікують, що просування українських військ буде повільнішим і смертоноснішим, ніж торік під час звільнення Харківщини та правобережжя Херсонщини.
Американський генерал та колишній директор Центрального розвідувального управління Девід Петреус, якого цитує оглядач Washington Post Макс Бут, пояснює, що українським військам доводиться наступати проти підготовлених оборонних позицій, які підтримує артилерія.
Крім того, українцям бракує критичного елементу, який забезпечив успіх багатьох американських операцій — переваги в повітрі. А втім, росія теж її не має.
Як припускає Washington Post, вістрям українського «списа» у наступі стануть приблизно вісім нових бронетанкових бригад — загалом близько 40 тисяч військовослужбовців.
«Ці сили повинні будуть діяти швидко, щоб закріпити успіхи, досягнуті ударними військами на фронті», — зазначає Washington Post.
На думку генерала Петреуса, щоб вийти до Азовського моря та розірвати «сухопутний коридор» між тимчасово окупованими Кримом і Донбасом, потрібно, щоб усі роди та види військ працювали синхронно та одночасно: танки йшли разом із піхотою, інженери проривали мінні поля, артилерія «накривала» окопи росіян, ППО підтримувала танки, «полюючи» на російську авіацію, системи РЕБ глушили радіомережі, а БпЛА знищували штаби та резерви далі в тилу. Найголовніший компонент — це логістика, яка має слідувати відразу за передовими загонами, доставляючи медикаменти, їжу, паливо та боєприпаси.
Раніше аналітики Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) у коментарі виданню Politico теж наголошували, що російська оборона стане головним тактичним викликом для наступальних операцій України.
Центр аналізу європейської політики (CEPA) зазначає, що в широкомасштабному наступі проти добре закріпленого ворога вирішальними стануть інженерне обладнання, вантажівки та машини для евакуації поранених. Зараз Україна перебуває в процесі пошуку слабких місць російської оборони та вибору подальшого напрямку просування
Британський офіцер Майк Мартін теж вважає, що на першому етапі контратаки українські військові обрали серію мінінаступів, замість того, щоб використовувати всі свої сили та всю надану Заходом техніку — приблизно дев’ять бронетанкових бригад і допоміжну піхоту.
Старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень із сухопутних військових дій (IISS) Бен Баррі, якого цитує Reuters, теж вважає, що початковим пріоритетом України буде спроба вивести росіян із рівноваги та досягти тактичної несподіванки через обман і маскування.
Натомість Майкл Кофман, директор програми вивчення росії в Центрі військово-морського аналізу (CNA), зазначає, що після кількох днів боїв ще рано робити висновки, а наступ, за його словами, триватиме тижнями та, ймовірно, місяцями.

Успіх України може змусити кремль до переговорів
Оглядачі New York Times Джуліан Барнес та Стівен Ерлангер пишуть, що нова українська військова ініціатива вплине на дискусії про майбутню підтримку України, а також на дискусії про те, як гарантувати її безпечне майбутнє. Але поки що немає єдності щодо того, що саме вважати успішним контрнаступом.
Наразі Зеленський не озвучив жодних публічних цілей, окрім головної вимоги — щоб російські війська залишили всю територію України, додає NYT.
На думку Барнес та Ерлангера, існують два варіанти, як розгортатимуться події в разі успішного контрнаступу: або ЗСУ відвойовують та утримують ключові території, або Київ завдає армії росії такого удару, який ставить під сумнів подальші бойові дії.
А втім, NYT додає, що на початковому етапі бойових дій найбільш вірогідними сценаріями є менші перемоги, наприклад, повернення деяких частин Донбасу або витіснення росії із сільськогосподарських і гірничодобувних районів на південному сході України.
Також американські та європейські посадовці кажуть, що для України ключовою ціллю є перерізання «сухопутного коридору» росії до Криму.
Водночас, за інформацією NYT, деякі західні посадовці стурбовані тим, що успішний контрнаступ України змусить росію мобілізувати більше ресурсів для війни.
Якщо контрнаступ залишить росію ослабленою, її можна буде змусити вести змістовний діалог із сильнішою Україною, наголошують Барнес та Ерлангер.
Невдалий контрнаступ — якщо лінії бойових дій залишаться відносно незмінними або Україна не зможе відбити якесь значне місто — може підштовхнути до сумнівів у спроможності українців звільнити свою територію, особливо якщо вони зазнають великих втрат у живій силі та техніці.
hromadske закликає посилити пожертви перевіреним фондам, які допомагають військовим, та безпосередньо підрозділам, які звертаються із проханням про допомогу, для наближення перемоги України!
- Поділитися: