Політика

'Користь від асоціації Україна отримає вже у квітні' – євродепутат Залевські

Політика/'Користь від асоціації Україна отримає вже у квітні' – євродепутат Залевські
Зберегти
Вигляд

Спілкувався Олександр Пагіря

3 квітня Європарламент в односторонньому порядку підтримав рішення про відкриття ринку Євросоюзу для української продукції. За скасування 98% митних зборів для українських товарів проголосувало 531 депутатів. Очікується, що цей односторонній торговельний захід запрацює вже з кінця квітня. Євродепутат від Польщі, віце-голова Комітету з міжнародної торгівлі Європейського парламенту Павел Залевські в інтерв’ю Hromadske.TV розповів про дебати, які відбувалися з цього питання в Брюсселі.

Які дискусії відбувалися в Європейському парламенті з приводу рішення про скасування мит для українських товарів. Відомо, що фракція соціалістів хотіла внести поправи до постанови?

3 квітня на моє подання Європейський парламент прийняв рішення про одностороннє скасування мит на майже 98% груп товарів, які Україна експортує в ЄС. Це вкрай важливе рішення. По-перше, тому що це символ допомоги для України. В той час, коли Путін закриває російський ринок для українських товарів, Європейський Союз відкриває свій ринок та скасовує мита. Це наша відповідь – свідчення того, куди може спрямовуватися експортна експансія України, хоча очевидно, що українські виробники мають відповідати певним європейським стандартам. Польща пройшла такою самою дорогою і нам це сильно компенсувалося. На момент 1990- го року Польща була сильно залежна від російського ринку. Коли Польща почала вести переговори про договір про асоціацію з ЄС росіяни прийняли рішення закрити його. Торгівля з Росією була заблокована, але тим часом ми відкрили нові ринки в ЄС. І я переконаний, що Україна може зробити те саме, модернізувавши свою економіку. Натомість є фактом, що соціалісти та комуністи в Європейському парламенті оголосили поправки до законопроекту і це було проблемою, оскільки зменшення митних тарифів тут ставилося у залежність від дотримання прав людини та робітників в Україні. Ці поправки були проблемними для мене з двох причин. По-перше, так сьогодні існує загроза для прав людини в Україні, однак вона виходить не з боку України, українського уряду чи парламенту, а з боку Росії. І якщо наші колеги соціалісти так турбуються про права людини, то повинні адресувати ці питання президентові Путінові, а не Україні. По-друге, внесення цих поправок поставило б під сумнів саму резолюцію, оскільки ми б мали розпочати так званий тріалог між Європейським парламентом, який вносить зміни до європейської регуляції, Європейською Радою, яка представляє 28 країн, та Єврокомісією, що призвело б того, що це регулювання не увійшло б в життя дуже швидко. На щастя, мені вдалося переконати інші політичні групи, які також частково вагалися, але і зелені, і ліберали, і Європейська народна партія, і консерватори проголосували за зменшення мит для українських товарів без жодних поправок, що означає, що ця постанова увійде в життя ще в квітні цього року. Це свідчить про те, що коли Європейський Союз об’єднаний навколо певного питання, його вдається проштовхувати дуже швидко. Темп запровадження в життя рішення про скасування митних тарифів є історичним і безпрецедентним – всього один місяць на велике важливе рішення 28 країн та Європейського парламенту.

Кілька тижнів тому була підписана політична частина угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ще очікується її ратифікація з боку Європейського парламенту, внаслідок чого вона має увійти в життя. Чи може вона виступити інструментом підтримки реформ в Україні в часи кризи?

Я дуже радий, що уряд Арсенія Яценюка прийняв важливий пакет реформ, які неминучі для України. Це реформи, через які проходили всі країни регіону. Польща та Україна, коли починали свій незалежний шлях 20 років тому, мали подібний валовий дохід на душу населення, а сьогодні Польща має в чотири рази більший ВВП за Україну, тому що моя країна цією дорогою реформ пройшла, а ваша країна затрималася на ньому, у вас була створена олігархічна система, яка служить інтересам дуже вузького кола осіб, а не всіх українців. Прийшов час це змінити, хоча зараз найбільшою проблемою є збереження територіальної цілісності та суверенності України. Але реформи, про які ми говоримо, є речі також важливі. Європейський Союз хоче їх підтримати. Окремі держави, зокрема такі як Польща, залучаються до проектів, які готує український уряд, наприклад, до реформи місцевого самоврядування. З цього погляду Угода про асоціацію вигідна та корисна, але не є неминуча, адже ці проекти виходять від українського уряду і це найважливіше. Якщо говорити про питання формального функціонування Угоди про асоціацію, то в часі, коли відбудуться вибори в Україні у травні (а коли буде другий тур, то в червні), буде можливість підписати економічну частину угоди і після того, як її ратифікує український парламент, а згодом Європейський парламент, вона може бути відразу впроваджена в життя. Тут ми можемо очікувати на блискавичний процес. Сподіваюсь, що Європарламент, який буде обраний одночасно з президентом в Україні у травні і розпочне свою роботу у вересні, серед своїх перших рішень підтримає введення в життя умов цієї угоди. Але хочу відзначити, що користь від Угоди про асоціацію Україна зможе отримати вже у квітні. Насамперед, ідеться про економічні позиції, скасування митних тарифів, положення про які міститься в Угоді про асоціацію та зону вільної торгівлі. Отже, ми не чекаємо на підписання економічної частини угоди, а вже зараз в односторонньому порядку прийняли рішення, щоб ці вигоди Україна отримала.

Як ви оцінюєте перспективи відносини між ЄС та Росією після кризи в Україні?

Росія показала своє справжнє обличчя. Я русофіл і зізнаюсь, що з сумом читав дослідження громадської думки в Росії, які свідчать про те, що більшість росіян підтримує анексію Криму і це, на жаль, дуже болісно для мене. Однак це факт, з яким ми мусимо змиритися. Дії президента Путіна не мають під собою жодної правової основи і є порушенням всіх стандартів, і їх таким чином оцінюють в Європейському Союзі. Існує питання, де проходить межа агресії Кремля. На жаль, те, що видно – і це є переважаючий погляд на Заході, – ніхто не вірить у те, що Путін затримається на Кримі. Сьогодні переважає точка зору, що він хоче узалежнити Україну від себе, перетворити її на васала. Тому Україна повинна отримати допомогу, щоб до цього не дійшло. Будь-яка подальша зміна кордонів, оскільки анексія Криму відбулася де-факто (ми її не визнаємо, це протиправна дія, але російські війська там дислокуються), буде тільки погіршенням відносин між ЄС та Росією і переходу їх до дуже ворожих. Вважаю, що Путін використовує останній момент, щоб Росія, яка послаблюється, здійснила агресію. Я не маю сумнівів, що остаточною метою Володимира Володимировича є навіть не Україна, а дезінтеграція Європейського Союзу, створення такої ситуації, коли останній не буде функціонувати як єдиний цілісний організм, Путін хоче розмовляти з кожною країною окремо. На моє переконання, в цьому контексті для ЄС вкрай важлива Україна. Російський лідер хоче дестабілізувати Європейський Союз та Європу, щоб змушувати до чогось, або корумпувати європейські та західні еліти і досягати своїх цілей.

Пов`язані новини