Бригада лікарів і санітарів у захисних костюмах перевозить пацієнта, зараженого коронавірусом, у центр швидкої допомоги лікарні Gemelli у Римі, Італія, 16 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

На початку березня ВООЗ назвала середній відсоток людей, що померли від коронавірусу в світі — 3,4%. Але в Італії, де наразі найбільше померлих, цей показник майже втричі вищий — 9,2%. Тобто помирає практично кожен десятий, у кого виявили коронавірус.

З іншого боку статистичного спектру — Німеччина. Попри те, що за загальною кількістю заражених Німеччина на п’ятому місці у світі, від вірусу там померло лише 0,4% інфікованих. У Південній Кореї — не більше 1%.

hromadske на прикладі Німеччини та Італії пояснює, чому в одних країнах помирає, на перший погляд, кожен сотий інфікований коронавірусом, а в інших — кожен десятий. А також — чи варто повністю довіряти цим даним і чому така інтерпретація не зовсім коректна.

Італія: літні хворі і брак місць у лікарнях

Італійці — найстаріша нація в Європі і друга у світі після японців. 23% громадян Італії старші за 65 років. Це одна з причин такого високого відсотку смертей, пояснюють італійські лікарі та експерти.

«Середній вік наших пацієнтів у лікарнях — 63 роки, у той час, як в Китаї це — 46 років. Прогноз для людей старшого віку менш сприятливий з точки зору наслідків», — зазначає Вальтер Річчарді, радник міністра здоров’я Італії, в інтерв'ю виданню TPI. Серед померлих від коронавірусу в Італії майже дві третини, 62,7% людей, були старшими за 70 років, свідчать офіційні дані.

За словами Річчарді, на статистику в Італії має вплив також те, як рахують померлих:

«Статистика ведеться на регіональному рівні і дуже часто вказує коронавірус як пряму причину смерті. Однак, як показали перевірки Вищого інституту охорони здоров’я, лише у меншості випадків вірус прямо спричинив смерть, хоча він, безсумнівно, вплинув на погіршення стану пацієнта».

Лікар і медсестри проводжають китайську туристку, одну з найперших, у кого виявили зараження коронавірусом в Італії. Вона почала одужувати після хвороби і тепер направляється з лікарні Spallanzani у реабілітаційний центр в Римі, Італія, 19 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Президент Вищого інституту охорони здоров'я Сільвіо Брузаферро наводить такі цифри: 48,5% померлих від коронавірусу мали три або більше супутніх патологій, по 25% — дві або одну. Менше 1% померлих не мали жодної іншої хронічної хвороби.

«У групі ризику люди з високим тиском, ішемічною хворобою серця, діабетом та фібриляцією передсердь. Всі ці патології збільшують агресивність вірусу, який потрапляє в ослаблений організм», — пояснює професор Роберто Бернабеї з Католицького університету Рима.

В італійському регіоні Ломбардія, де наплив пацієнтів настільки потужний, що вже закінчилися ліжка в реанімаціях і бракує медичного персоналу, люди останніми днями помирають ще й тому, що лікарі не в змозі надати їм допомогу. Саме тому інші країни запроваджують жорсткий карантин, аби уникнути повторення італійської ситуації.

Крім того, тести на коронавірус в Італії проводять далеко не всім — їх роблять лише тим, хто відчуває серйозні симптоми. Тому реальна кількість інфікованих набагато вища, ніж відображає офіційна статистика — а відсоток померлих рахують від кількості лише підтверджених хворих на коронавірус.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Коробки з медичним обладнанням та засобами індивідуального захисту, які прибули з Китаю для лікарень в італійському регіоні Ломбардія, готують до транспортування на складі недалеко біля Мілану, Італія, 20 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/MOURA BALTI TOUATI

Німеччина: тестують (майже) всіх

Німеччину можна порівняти з Італією за кількістю людей старшого віку: за даними Світового Банку, якщо в Італії їх 23% від усього населення, то у Німеччині — 21%. Однак, незважаючи на майже так само велику кількість літніх людей, статистика померлих від коронавірусу в Німеччині кардинально відмінна від італійської: станом на 23 березня їх 115 з понад 26 тисяч заражених. Це менше, ніж піввідсотка.

Одне з пояснень — якість медичної системи Німеччини. Країна має найбільше в Європі місць в інтенсивній терапії на тисячу населення — 6 (для порівняння: в Італії їх 2,6, в Іспанії — 2,4). Це дозволяє надавати допомогу більшій кількості хворих у тяжкому стані.

Так само у Німеччині більше апаратів штучної вентиляції легень, критично необхідних для виживання пацієнтів зі спричиненою коронавірусом пневмонією. Їх у країні 25 тисяч, тоді як у Франції та Італії — вп’ятеро менше. В Італії їх настільки бракує, що лікарі змушені обирати, кому з пацієнтів вони потрібніші. Через це вже лунають заклики до німецької влади поділитися апаратами з іншими країнами Європи.

Але, ймовірно, головна причина меншої кількості смертей в Німеччині — у ранньому й активному тестуванні на коронавірус. Щотижня німці роблять близько 100 тисяч тестів, а можуть узагалі до 160 тисяч — це значно більше, ніж у будь-якій європейській країні. В Італії за місяць зробили лише 200 тисяч тестів, і найбільшу кількість із них — за останні дні.

За межами Європи найчастіше тестуються у Південній Кореї — до 85 тисяч тестів на тиждень. Не дивно, що там теж низький відсоток померлих.

Люди стоять у черзі, щоб пройти тест у центрі тестування на коронавірус у Франкфурті, Німеччина, 17 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ARMANDO BABANI

Лотар Вілер, президент Інституту Роберта Коха, який веде офіційну статистику, наполягає: масове тестування допомагає виявляти коронавірус навіть у тих пацієнтів, які не мають видимих ознак, а отже вчасно надавати їм допомогу та ізолювати, аби не заражали інших.

Про поширеність тестів свідчать і дані щодо віку інфікованих коронавірусом. За даними Інституту Роберта Коха, 70% заражених у Німеччині — люди віком від 20 до 50 років. Середній вік хворих — 47 років. При цьому середній вік померлих через вірус — 82 роки. Відомо, що у понад третини з них були попередні хронічні захворювання.

«Ми бачимо, що кількість інфікованих у Німеччині зростає згідно з нашими прогнозами. Водночас кількість смертей нижча, ніж в інших країнах. Із цього можна зробити висновок, що реальне число інфікованих більш-менш відповідає кількості виявлених. Звісно, не йдеться про те, що ми ідентифікували всіх хворих, але точно більше, ніж країни, які не тестують так активно», — пояснює в інтерв’ю Die Zeit Крістіан Дростен з Інституту вірусології при клініці Шаріте у Берліні.

Ще одна причина відмінності в цифрах від інших країн — Німеччина не тестує на коронавірус тих, хто вже помер. Тобто якщо людина вчасно не звернулась до лікаря та померла у себе вдома, хоча й могла мати симптоми, що нагадують коронавірус, її все одно не внесуть в офіційну статистику смертей.

Попри те, що зараз у Німеччині кількість смертей суттєво нижча, ніж у країнах-сусідах, фахівці радять не поспішати з висновками: є ймовірність, що епідемія тут на початковій стадії.

Лікар в центрі обстеження і тестування на зараження коронавірусом в лікарні DRK Kliniken Westend у Берліні, Німеччина, 11 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Традиції як фактор ризику

Крім кількості проведених тестів, лікарняних ліжок та апаратів штучної вентиляції легень, є й інші, менш очевидні, фактори, які можуть впливати на різний відсоток померлих у Німеччині та Італії.

Деякі вчені, зокрема, доцент економіки університету Бонна Моріц Кун, висловлюють гіпотезу про те, що на це впливає рівень соціальних контактів між поколіннями у різних країнах. 

В Італії половина молодих людей у віці 25-34 років мешкають разом із батьками — це один із найвищих показників у світі. У Німеччині молодь залишає «родинне гніздо» у середньому в 23 роки.

Припускають, що молоді люди, які часто не мають симптомів при інфікуванні коронавірусом, можуть заражати своїх батьків, із якими мешкають. У Німеччині люди старшого віку часто мешкають окремо і менше контактують із дітьми та внуками, що могло знизити ризик їх зараження. 

Досвід Китаю свідчить: 80% випадків інфікування сталися саме в родинному колі, коли одні члени сім’ї заражали інших.

Тестування медичного персоналу в лікарні Сан Карло у місті Потенца, де раніше від хвороби, викликаної інфекцією коронавірусу, помер 80-річний пацієнт, а згодом позитивний результат зараження коронавірусом показав тест двох медсестер, які його доглядали, Італія, 23 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ANTONIO VECE

Як ми рахуємо?

Найближчим часом відсоток летальності коронавірусу мусить ще зменшитися — насамперед через те, що все більше людей у світі тестують на наявність вірусу.

Прикладом є Сполучені Штати, де минулого тижня він становив 1,7%, порівняно з 5,9% два тижні тому, тоді час як кількість підтверджених випадків зараження зросла з майже 2 до 58 тисяч — їх виявили завдяки активнішому тестуванню.

«Якщо ми врешті з’ясуємо, що насправді йдеться про значно більшу кількість випадків і що однією з головних причин цього є те, що ми не виявляємо безсимптомних, легких або помірно симптоматичних випадків, коли люди не звертаються за медичною допомогою, тоді наші оцінки летальності, швидше за все, зменшаться», — пояснює Лорен Ансель Меєрс, епідеміолог Техаського університету в Остіні. І тим самим підтверджує німецький підхід: що більше людей тестують, то більшої кількості смертей можна уникнути.

Отже, говорити про те, що в одних країнах помирає кожен сотий, а в інших — кожен десятий — некоректно. Слід пам’ятати, що летальність рахують від усіх підтверджених випадків інфікування коронавірусом. А оскільки різні країни роблять різну кількість тестів і по-різному ставляться до посмертної статистики, цілком імовірно, що там, де летальність вища, у рази вищі й реальні, а не офіційні, цифри інфікованих.

Поділитись: