Країни Схдної Європи врятує теплий інвестиційний клімат - директор ЄБРР
Франсіс Малиж - директор ЄБРР у Східній Європі та на Кавказі. В рамках Ялтинської Європейської конференції він дав інтерв'ю журналісту Громадського Максиму Еріставі і розповів про причини почтаку протестів у країнах Східної Європи, зокрема у Вірменії та Молдові, а також про шляхи вирішення проблем економічної нестабільності.
- Моє перше питання стосується Вірменії. Сьогодні звідти доходять жахливі новини про розгін мітингувальників. В основі того, що відбувається зараз в Вірменії, лежить економічна ситуація та соціальна напруга. Для таких країн як Вірменія шляхи розвитку обмежені через брак ресурсів та креативного підходу. Чи ви дійсно вважаєте, що це економічне питання, і що застосування моделі стійкого зростання може певним чином вплинути на ситуацію?
- Вірменія як країна не має численних переваг. В першу чергу це держава, що не має виходу до моря та не обдарована значним ресурсним потенціалом. Найкраща умова для зростання – це створення сприятливого інвестиційного клімату. Економіка Вірменії гарно працює. Особливістю також є недостатня конкуренція, через що ціни встановлюються на занадто високому рівні. Створення умов для процвітання суспільства – має стати орієнтиром для Вірменії. Вірмени - дуже відважний та висококваліфікований народ. На користь країні також численна діаспора поза її межами. Адже вірмени таким чином можуть інвестувати в власну країну, багато молоді від’їжджає за кордон для здобуття якісної освіти. Я вважаю, що потенціал населення не використовується на повну.
- Однак, пострадянські країни, зокрема країни Східної Європи, мають лише 2 опції – або бути креативним та реструктурувати економіку, провадити реформи, створювати щось абсолютно нове, або застосовувати стару модель залежності від більш могутніх країн, наприклад від Росії, таким чином намагаючись відновити радянські часи. Яка опція більше підходить Вірменії та іншим країнам Східної Європи?
- Кожна країна має свої цілі. Легко ззовні звинувачувати, що це неможливо зробити через такого-то сусіда, а те - через економічну кризу. Дійсно, через кризу в Росії, ситуація в Вірменії також погіршилась. Але насправді, лідери Вірменії можуть при бажанні дійти до консенсусу щодо можливих варіантів розвитку та збудувати набагато кращу країну, ніж вони мають зараз. Я не можу сказати, що країні вкрай необхідно обирати між двома запропонованими опціями. Я вважаю, що кожна країна може створити свою власну модель економічного розвитку. Вірменією зроблено досить багато у цьому напрямку, але ще багато роботи попереду.
- Для багатьох пострадянських країн, країн Східної Європи та Кавказу притаманними були етнічні конфлікти. Але всі нинішні заворушення, наприклад антикорупційний протест у Молдові, мають в першу чергу економічне підґрунтя. Люди розчаровані відсутністю реформ та розвитку. Для маленької країни як Молдова опцій теж не так багато. Але яким ви бачите майбутнє країни, якщо вона обере шлях економічного зростання?
- Молдова – це ще один приклад країни, яка могла б досягти значно більшого, якщо б взяла курс на реформи.
- Але вона була на цьому шляху, успіхи в євроінтеграції були навіть кращими, ніж в України.
- Це дійсно так. Але в Молдові дуже високий рівень корупції. Це країна, в якій інвестору важко захищати свої інтереси. Вплив бізнесменів, яких також прийнято називати олігархами, на кожен аспект залишається вагомим. Напевно цим і стурбоване населення. Високий рівень корупції автоматично звужує коло можливостей для будь-кого. Очевидно, це хибна стратегія розвитку держави. Існує потреба в уряді, який візьме все під свій контроль, реформує правоохоронну систему, судову систему та центрального банку, який буде приймати відважні рішення. В багатьох країнах легко отримати необхідне рішення, використовуючи корупційні схеми. Багато хто стверджує, що демократія полягає в виборах, але демократія полягає і в виборах, і в наявності посадових осіб, які роблять все можливе, щоб довести, що їх відомства ефективні.
- Ми активно висвітлюємо події в Східній Європі. В результаті спілкування з розчарованими людьми у Вірменії, Азербайджані, Грузії та Молдові виявляється, що їх основне нарікання, звісно, корупція, але до того ж і тісний взаємозв’язок між владою та олігархами. Така проблема також притаманна і Україні та, напевно, і всій Східній Європі, навіть деяким країнам Балтії. Як можна вирішити цю проблеми та вийти на шлях стійкого економічного зростання?
- Це поступовий процес. Але перед цим необхідно забезпечити прозорість в країні. Весь цей контроль інтересів бізнесу урядом сприймається населенням лише тому, що вони не знають про це достатньо. Якби вони знали про це, то давно б вийшли на вулиці, оскільки це абсолютно несправедливо. Прозорість, адекватний контроль конфліктів інтересів та відкритість доступу до інформації про власників компанії є вкрай необхідними. Легко ховатись за компаніями розташованими на Кіпрі та Карибських островах, які беруть контроль над банком та компаніями та потім позичають їм гроші, порушуючи існуючий закон, який забороняє позичати кошти пов’язаним сторонам. Таким чином, закритість інформації про власників унеможливлює контроль за такими речами. Забезпечення прозорості – це єдина можливість викрити такі афери. Ніхто не скаже перед камерою, що він корупціонер і пишається цим.
- Буває і таке.
- Так, але не дуже часто. Прозорість сприяє кращому функціонуванню економіки. Все інше стосується системи правосуддя, яке приймає законні рішення, прокурорів, які розслідують кримінальні справи, поліції, яка не відпускає злочинців.
- Беручи до уваги конкурентні переваги стратегій розвитку, які ви можете виділити пріоритети для всього регіону, бо шукати щось спільне для всіх країн – це довгий шлях.
- Спільним пріоритетом для всіх країн цього регіону є створення сприятливого бізнес-середовища. Багато людей розмірковують, що цим питанням має активно займатись держава, але якщо запитати підприємців, то вони дадуть відповідь – держава має просто не втручатись. Це означає менше регулювання, нижчий рівень корупції, менша кількість ліцензій, необхідних для придбання та таке інше. Одним словом необхідно створити краще бізнес-середовище. Важливу роль відіграє також спеціалізація країн. Молдова, наприклад, аграрна країна, яка має потенціал стати важливою транспортною базою між Україною та Румунією. Україна теж має гарно розвинене сільське господарство, але до того ж і гарну промислову базу. Характерним для України та для Білорусі є стрімкий розвиток ІТ сфери.
/ Максим Еріставі, Косс Казимко
- Поділитися: