Лідери країн «Великої двадцятки» (G20) обіцяють забезпечити справедливий розподіл вакцин проти коронавірусу, а також продовжили замороження виплати боргів найбідніших країн світу до червня 2021 року.

Про це йдеться в комюніке за підсумками саміту G20, який відбувся онлайн під головуванням Саудівської Аравії.

«Ми визнаємо роль масштабної вакцинації як суспільного блага… Ми не пошкодуємо зусиль, щоби забезпечити вільний та рівний доступ для всіх людей (до вакцин проти COVID-19 — ред.)», — зазначили лідери країн.

«Двадцятка» заявила про підтримку глобального проєкту з протидії коронавірусу Access to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator та його центру COVAX, який має забезпечувати доступ до вакцин.

Водночас як зазначає Al Jazeera, низка з цих зобов’язань, які на себе беруть країни G20, не нові, а в підсумковому документі не вистачає деталей.

Так, генсек ООН Антоніу Гутерріш під час зустрічі заявив, що на розробку вакцин, засобів діагностики та лікування треба ще 28 мільярдів доларів, 4,2 мільярда — вже до кінця року. Однак у документі про це немає ані слова.

Пандемія — удар по економіці

Учасники саміту наголосили, що пандемія коронавірусу стала ударом по економіці та рівню життя людей. Лідери G20 зобов’язалися «вести світ до сильної, інклюзивної та збалансованої постковідної ери».

Щодо конкретних кроків: країни продовжили до червня 2021 року програму із замороження боргів бідних країн. Генсек ООН закликав продовжити це до кінця 2021 року, однак у комюніке зазначено, що можливість продовження дії програми ще на 6 місяців розглянуть на весняних зустрічах МВФ та Всесвітнього банку, тобто гарантій поки немає.

Які вакцини є у світі?

Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньою вакцини у 95% за підсумками останнього, третього етапу досліджень. Найбільша проблема із нею — препарат потребує зберігання за наднизьких температур (мінус 70 градусів за Цельсієм). Водночас компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів.

Про таку ж високу ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не потребує зберігання за дуже низьких температур і не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів.

Поділитись: