Кримінальні надра
Голова Держгеонадр Дмитро Кащук про попередника Ставицького, сланцевий газ та кримінальні справи щодо своєї служби
Дмитро Кащук, 1983 року народження, львів’янин. За освітою економіст. Працював у Міністерстві економіки, у 2010-2011 роках керував інвестиційним управлінням у Львівській облдержадміністрації. У 2013 році став заступником директора транспортної компанії «Фіакр-Львів». З травня 2014-го – голова Держслужби геології та надр України.
Як ви потрапили на цю посаду? Хто вас запросив?
Запросив, звичайно, міністр Мохник Андрій Володимирович. У мене є відповідний досвід роботи у цьому напрямку. Я колись очолював управління інвестиційної політики у Львівській обласній раді. Був заступником директора департаменту зовнішньоекономічної політики у Мінекономіки. Також працював у бізнесі.
Основна моя мета на посаді – це зробити, запровадити правила спілкування надрокористувачів і держави. Спрямувати їх у більш зрозуміле для всіх русло. Тому я всі зусилля направив на підготовку законодавчих змін.
Моя улюблена постанова – ми розробили проект постанови про проведення експерименту проведення аукціонів через електронні торги. Для кожного надрокористувача буде створений свій електронний кабінет з електронними ключами, де він має змогу подавати заявки в он-лайн режимі, торгувати.
Що залишили вам попередники?
Що залишили… Хочу вам зазначити, що в нас в підвідомстві служби є багато державних підприємств, це близько 3000 працівників. Це найбільша проблема – проблема фінансування. Що зараз відбувається? Зараз видобувають надрокористувачі корисні копалини з тих родовищ, які були розвідані у 70-80-90х роках. Тобто, ми зараз вичерпуємо той потенціал, який був закладений декілька десятків років назад. А що буде нашим наступним поколінням?
Зрозуміло. Напевне, я неправильно формулюю питання. Вам прізвище Сатвицький щось говорить?
Звичайно. Це колишній керівник Служби.
Зараз, наскільки я знаю, є процес щодо фірми «Голден Дерік», яка пов’язана зі Ставицьким. Моє питання щодо попередників стосувалося, зокрема, чесності їхньої роботи. Чи була якась корупційна складова? Що ви з цим робили?
У березні цього року за приписом Генеральної прокуратури України були анульовані спеціальні дозволи на користування надрами компанією «Голден Дерік». Анулювання цих дозволів були оскаржені. Тільки по 17 з них було оскаржено у червні. Протягом цього часу були судові справи. В якості третьої сторони подали клопотання, яке було задоволене, Генеральна прокуратура України з даного приводу. І на останньому суді 30 жовтня у зв’язку з неявкою представника Генеральної прокуратури України та подачею заявки «Голден Дерік» на переведення справи у письмове провадження, суд прийняв таке рішення. І 6 листопада прийняв таке рішення – відновити 17 спецдозволів на компанію «Голден ДЕрік». Ми на дане рішення подали апеляцію, ми з ним не згідні.
Чому була спроба анулювати дозволи? Що було не так?
Іде мова тільки про 17 спецдозволів, щодо яких дана компанія не сплатила вартість геологічної інформації. Що таке геологічна інформація? Те, що створено за державний кошт. Таким чином вони нанесли збиток державі. І мій попередник вважав це достатнім для анулювання спецдозволів і видав такі накази.
Чи є зараз якісь кримінальні справи по Держгеонадрах?
Цих кримінальних справ є надзвичайно багато. Ми бачимо, що вилучені є документи Міністерством внутрішніх справ, Генеральною прокуратурою України. Так, для прикладу, у 2011-12 роках були здійснені певні тендерні процедури для проведення геологорозвідки, де виконавці були НАК «Надра України» та НАК «Нафтогаз України». Це орієнтовно 700 мільйонів гривень. Документи вилучені, проводяться кримінальні справи. На думку правоохоронних органів, ці кошти були використані нецільово і неефективно.
Також є певні застереження щодо тої самої компанії «Голден Дерік», як вона формувалася, як вносилося у статутні фонди майно НАК «Надра України».
… Ставицький, Проскуряков – мені ці люди не відомі.
Розкажіть про аукціони, які були проведені за вашого керівництва?
Ситуація в країні… Ви розумієте, що відбувається з інвестиційним кліматом, війна на сході… Є певний острах інвесторів вкладати гроші. 40% всіх родовищ знаходилися на Сході України. Десь якщо не в зоні АТО, то поблизу. На ці ділянки не було навіть заявок.
12 листопада був проведений другий аукціон. Відбулися торги щодо семи лотів на суму 7 мільйонів 817 тисяч грн., практично 8 мільйонів гривень.
Там було 14 допущених учасників до аукціону. А скільки було заявок?
Наскільки мені відомо, всі, хто подав заявки на другий аукціон, всі були допущені.
Ми спілкувалися з двома переможцями після аукціону 12 листопада. І з’ясувалося, що ця фірма була створена місяць тому і він ніколи не займався нафто газовидобуванням і взагалі втік від нас. У нас як журналістів є питання.
Всі ваші питання для мене є зрозумілими. Основна мета аукціонів – це надходження коштів до державного бюджету. Якщо компанія надала всі необхідні документи, вона має право брати участь в аукціоні.
Власником однієї з цих фірм є сейшельський офшор, іншої – панамський офшор. Місяць тому створені. Хто має перевіряти якусь добросовісність, спроможність їх реально працювати. Не лише отримувати гроші до бюджету.
Дивіться. Якщо вони отримують спеціальні дозволи, невід’ємною частиною є угода про умови користування надрами та програма робіт. Згідно неї, вони повинні поетапно виконувати певні роботи. Вони отримали зараз право користування цими надрами. Але це не тільки право, це є обов’язок виконувати цю програму робіт: у такий-то період бурити, у такий-то період зробити сейсміку, захистити запаси тощо. Відповідно, якщо вони не будуть виконувати цю програму робіт, буде проведена перевірка геоконтролем. Дозволи будуть зупинені, а потім анульовані.
Права перевірки структури власності, якихось певних інакших моментів, Держгеонадра не мають. Це виходить за межі нашої компетенції.
Ми розібралися з цими фірмами. Поїздили по адресах. І з’ясувалося, що вони можуть бути пов’язані з паном Ставицьким...
Ця інформація мені категорично невідома. Абсолютно.
Уже відома. Що ви про це думаєте?
Я думаю, що це нонсенс. Хоча все може бути, я не знаю. Ці ділянки, наскільки я знаю, виставлялися сім разів на аукціон. Вони нібито починали виставлятися, коли Ставицький був тут головою Служби. Якби він хотів це викупити, то він би це зробив раніше у попередні роки.
Аукціон 12 листопада відбувався під таким трошки протистоянням. Були представники «Правого сектору», представники «Киїів-1». Чому?
Хочу вам зазначити, що на попередньому аукціоні виставлялися ряд лотів. Є одне підприємство, яке мало намір викупити Олегівське родовище, отримати право користування надрами без аукціону. Державна служба України по цьому родовищу отримала всі відповідна погодження – на проведення аукціону згідно цього родовища. Це було ще до мене у 2013 році.
Тобто ті протистояння, які тут були, пов’язані з цією фірмою?
Ну так. Ви знаєте, мене, на жаль, не було, я був у відрядженні. Те, що я наслухався, це, звичайно, мене шокувало. Наскільки я знаю, за день до проведення аукціону до нас поступила інформація щодо можливого захоплення будинку. Ми офіційно попередили МВС, райвідділ міліції, Генеральну прокуратуру з даного приводу. І попросили забезпечити захист працівників, перш за все.
Чи ви сам якось намагалися забезпечити захист?
Ну як я можу ще це? У нас є органи, які відповідають за безпеку…
Ви якийсь певний час були представником фірми «Фіакр-Львів» - так?
Якийсь певний період так, був.
Яку посаду ви там займали?
Заступник директора.
Зараз покажу вам фотографію. Це під час аукціону ми побачили автобус з написом «Фіакр» біля будівлі Держгеонадр. Це було під час протистоянь. Поясніть, що він тут робив.
Я не знаю. Треба запитати у підприємства.
Тобто?
Наскільки я знаю, вони здійснюють якісь перевезення і по Києву. Тому особисто я не маю до цього підприємства жодного відношення. Якщо воно було тут, напевне, мали якісь справи….
Це для вас виглядає як випадковість наразі?
Наразі так. Але я з’ясую…. Це, звісно, шок для мене. Я поцікавлюся цим питанням.
Скажіть, будь ласка, що з розробкою сланцевого газу?
Державою Україна була підписана угода про розподіл продукції з компанією Shell та компанією «Надра Юзівська» щодо розробки великої ділянки покладів, розташованих в Донецькій та Харківській областях. Частина цієї ділянки зараз попадає у зону АТО. Відповідно, ця угода на даний час є призупинена. Є подання про застосування процедури форс-мажору. Компанії не згорнули свою активність, готуються до розвідувально-пошукового буріння. На даний час угода є чинною і буде найближчим часом активно реалізовуватися.
А самі представники компанії Shell, яка їхня думка?
Вони бачать перспективу України, вони розуміють складність. Жодних поки проблем у спілкування з ними немає.
Там ще була компанія «СПК-Геосерівс»..
Так, 10% у «Надра Юзівська» має «СПК-Геосервіс». Ми діємо виключно в межах доручень уряду і вживаємо заходів щодо виключення даної компанії зі структури власності «Надра Юзівська». На зборах учасників «СПК-Геосервіс» було запропоновано ряд можливостей їхнього виходу з даного проекту. Вони на даний час відмовилися.
Анна Бабінець, «Слідство.Інфо»
- Поділитися: