«Я присягнувся принести світло цьому темному краю, Чому два брати не можуть бачити один одного? Я присягнувся, я дав слово померти за народ, Усе знаючи й бачачи, витерти його сльози», — гімн кримськотатарського народу лунає біля мерії Торонто. Водночас блакитний прапор із жовтим гербом-тамгою піднімають лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілев й Ахтем Чийгоз.

Прапор майорить поряд із державним канадським на знак солідарності: таким чином вшанують жертв депортації кримських татар з півострова, що почалася 18 травня 1944-го. Тоді внаслідок насильницького виселення загинуло понад 46% кримськотатарського населення.

«Здавалося б, з часом біль від втрати невинно вбитих людей мав би трохи вщухнути, але цього не стається. Чотири роки тому сталася нова трагедія, новий злочин, окупація Криму спадкоємицею СРСР путінською Росією. І також в ім'я розширення «руського миру». Але ж одна відмінність: у 1944 році, коли кримських татар вивозили на довгі роки і смерть, світ мовчав. Це надихало Радянський Союз на нові злочини й убивства. Але нині ми не одинокі, з нами незалежна демократична українська держава та демократичні сили в усьому світі.  І я абсолютно певен, що ми повернемося на історичну батьківщину і обов'язково виженемо окупанта зі своєї землі. Війна проти України, що почалася в Криму, в Криму й завершиться», — дисидент, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв згадує в промові вже не тільки депортацію, а й окупацію Криму.

Акцію організувала громада кримських татар спільно з українською громадою Канади, Торонто, 18 травня 2018 року Фото: Наталія Гуменюк/Громадське

У Канаду Джемілєв приїхав разом із заступником голови Меджлісу Ахтемом Чийгозом. Чийгоз також колишній політв'язень, щоправда не радянський, а російський — 3 роки він провів за ґратами в окупованому Криму по сфабрикованій справі і був звільнений восени 2017 за участі турецького президента. У Торонто вони закликати до солідарності міжнародної спільноти, щоб розповісти про репресії, які нині відбуваються на окупованому півострові.

У Торонто підняли кримськотатарський прапор Фото: Наталія Гуменюк/ГромадськеПопри те, що поруч із держустановами в Канаді вивішують тільки державний прапор, місцеві депутати вирішили підняти кримськотатарський прапор на знак солідарності, Торонто, Канада, 18 травня 2018 року Фото: Наталія Гуменюк/Громадське

«Ми сидітимемо в тюрмах і вмиратимемо за свою країну», — сказав у своїй промові Чийгоз. Він також відмітив заходи, які відбувалися в Києві й наголосив, що президент України готовий визнати, що роль кримських татар донині не була гідно відзначена на законодавчому рівні. Міністерка закордонних справ Канади Христя Фріланд у день депортації засудила заборону Росією Меджлісу.

Церемонію відвідали депутати правлячої «Ліберальної партії» та опозиційної «Консервативної», які висловили солідарність й засудили анексію Криму. Акцію організувала громада кримських татар спільно з українською громадою Канади, а провів Степан Бандера — канадський журналіст та онук лідера українських націоналістів Степана Бандери, який мешкає в Канаді.

У Торонто вшанували жертв депортації кримських татар з півострова, що почалася 18 травня 1944-го (на фото — праворуч у центрі групи — лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, за ним посол України в Канаді Андрій Шевченко, поряд праворуч — заступник голови меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз; на фото ліворуч — Степан Бандера — канадський журналіст, онук лідера українських націоналістів Степана Бандери, Торонто, Канада, 18 травня 2018 року) Фото: Наталія Гуменюк/Громадське

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile