ENRU

Кримський футбол: пацієнт скоріше мертвий?

«Футбол у Криму – «унылоє г..вно» — ультрас «Таврії»

Бур’яни, вищі коліна, іржа, напівзруйновані будівлі… На стінах — старі написи «Таврія Сімферополь». Це все, що нагадує у кримському селі Поштове про колишню круту тренувальну базу найвідомішого футбольного клубу півострова.

«Таврія» була першим чемпіоном незалежної України. Втім, з 2014-го клуб фактично припинив існування. Останню гру команда зіграла на виїзді, — на материковій частині України. Втім, врятувати її не вийшло. Також із футбольної карти зникли інші досить успішні в Україні кримські клуби на кшталт ФК «Севастополь» чи «Кримтеплиця».

Поле, на якому тренувалась «Таврія», поросло бур'янами. Фото з Facebook «Ультрас Таврія Сімферополь»/ Ultras Tavriya Simferopol

Звісно ж, призначена Росією «влада» анексованого Криму разом із місцевими футбольними функціонерами та за підтримки російського футбольного союзу намагалась зберегти кримський великий футбол, вже у Росії. Ба більше, дехто навіть сподівався на кращий, ніж за України, розвиток футболу.

«Поначалу все вот эти крымские чиновники, вроде Александра Бойцана и других, расчитывали почему-то, как и многие крымчане, что пойдут какие-то миллиардные денежные вливания, что крымские клубы возьмут в российскую премьер-лигу. Потом кое-как их впихнули во вторую российскую лигу.

В итоге это все закончилось ничем. Потому что никто не захотел попадать под санкции от УЕФА, которые уже замаячили на горизонте, и уже российский чемпионат мог оказаться под угрозой лишения права участия в Еврокубках. И Крымские команды сняли» — каже в ефірі «Громадське.Крим» голова Клубу вболівальників «Таврії» Олег Комуняр.

І дійсно, після низки протестів від України, УЄФА відреагувала. Кримському футбольному сегменту формально надали «спецстатус УЄФА». На практиці це призвело до того, що футбол півострова став такою собі «місцевою пісочницею».

Перспектив виходу далі Криму клуби не мають, тож 8-ми командам залишалось грати лише між собою. Навіть гордість Криму — сімферопольска «Таврія» припинила існування, на її рештках було створено іншу команду «ТСК», замість «Севастополя» з’явився «СК Чорноморського Флоту». 

«Клуба «Таврия» там не существует, там существует клуб такой «ТСК», который имитирует Таврию. Oни там украли эмблему, чуть-чуть ее изменили», — каже лідер вболівальників Таврії. Олег Комуняр не добирає політкоректних слів, на його думку, наразі великий футбол на півострові являє собою «унылое г..вно».

Золотий дощ так і не пролився

За таких умов про серйозні фінансові вливання у кримські клуби вже не могло йти мови. До анексії ці команди були дорогими, дуже щедро фінансованими «забавками» багатьох українських олігархів. «Кримський титан», власником якого була група Ostchem Дмитра Фірташа, був головним спонсором «Таврії». Вадим Новінський був власником ФК «Севастополь».

Після окупації Криму великий спонсорський капітал з Росії на півострів так і не зайшов. Це позначилось і на кадрах, і на селекційній роботі, і на загальному фінансуванні команд. Більшість легіонерів покинули півострів ще навесні 2014-го, — щойно у повітрі відчувся запах «русской весны».

Переважна більшість перспективних професійних кримських гравців теж перейшли до інших українських клубів. Про занепад краще за все кажуть ці фото із колишньої тренувальної бази «Таврії», що їх оприлюднили ультрас команди – на футбольному полі головний зараз – чортополох.

Поле, на якому тренувалась «Таврія», поросло бур'янами. Фото з Facebook «Ультрас Таврія Сімферополь»/ Ultras Tavriya Simferopol

Навіть напівпрофесійна «кримська ліга» має проблеми із фінансуванням. Гравці часто по кілька місяців не отримують зарплатню.

«Мне вот даже рассказывали про «ТСК», что зарплату платят так: что-то пообещали и платят частями. Вот мы тебе что-то заплатили, чтоб штаны не падали, а остальное мы тебе потом заплатим», — розповідає Комуняр.

Футбол – не тільки гравці, а й насамперед – вболівальники

Втім, дехто із «таврійців», виїхавши на материк, згодом все ж повернувся до Криму. Наприклад, голкіпер Максим Старцев прийняв пропозицію стати віце-президентом Федерації футболу Криму. Здивованим вболівальникам він пояснив своє рішення так:

«Це не державна служба, і на сьогодні не має жодного стосунку до Російського футбольного союзу. Для мене це нова сходинка в житті, оскільки я зможу реалізувати себе як футбольний функціонер та займатимусь тим, у чому зможу бути корисним. Я хочу займатись розвитком дитячого футболу».

Утім, вболівальників тієї справжньої Таврії таке виправдання не задовольняє. Старцеву вони оголосили бойкот.

Максим Старцев, голкіпер «Таврії». Фото зі сторінки Ультрас Таврія Сімферополь в менережі VK

Багато хто із вболівальників старих кримських футбольних команд підтримували Євромайдан. Згодом саме ультрас разом із кримськими татарами намагались протистояти сепаратистським течіям у Криму. Через це під час та після анексії потрапили під тиск кримських силовиків та проросійських сил та так званої «самооборони Криму».

Більшості довелось через це покинути півострів. Трибуни спорожніли. Нинішні матчі псевдо-Таврії (так званої «ТСК») відбуваються на порожніх стадіонах. 

Прем'єр-ліга КФС. Листопад 2015 року

А ось так, для порівняння, виглядав знаменитий фанатський «п’ятий сектор» на домашньому стадіоні за часів справжньої Таврії. Трибуни збирали по 5 — 8 тисяч вболівальників.

Так раніше виглядадали трибуни з вболівальниками «Таврії». Facebook «Ультрас Таврія Сімферополь»/ Ultras Tavriya Simferopol

Таврія. Відродження: чи можливе?

Останній рік на материковій частині України робляться спроби відновити український клуб «Таврія» за межами Криму. Цю ідею у Федерації Футболу України активно просував колишній президент клубу, екс-прем’єр Криму, а нині нардеп, Сергій Куніцин. До обговорення залучали навіть фанатські організації.

Вирішувалось питання із заснуванням бази клубу в Херсоні – під неї планували віддати спорткомплекс «Освіта». Гроші на будівництво нової домашньої арени – стадіону в Херсоні – обіцяла надати УЄФА за програмою «хет-трік». Втім наразі ці процеси знову загальмувались. Тому кримський футбол поки що скоріше мертвий, або принаймні – у глибокій комі.