КСУ перевірить конституційність Харківських угод, які підписав режим Януковича
Конституційний Суд України перевірить конституційність Харківських угод між Києвом і москвою, що були підписані 2010 року та продовжили перебування Чорноморського флоту рф на території України.
Про це повідомила пресслужба КСУ.
Зазначається, що подання щодо конституційності Харківських угод надійшло до суду 31 березня від 49 народних депутатів від «Євросолідарності» та «Голосу».
Депутати вважають, що оскаржувана угода не відповідає частині 7 статті 17 Конституції України (на території України не допускається розташування іноземних військових баз).
Також депутати стверджують, що Харківські угоди суперечать принципам національної безпеки, а ще наголошують на відсутності нормативно-правової бази для вчинення міжнародної угоди такого змісту. А отже, є підстави для визнання угоди неконституційною.
Що це за угоди?
Харківські угоди продовжили на 25 років перебування Чорноморського флоту рф на території України замість підготовки до його виведення з країни та штучно створили передумови для збільшення чисельності російських військ на території України, їхнього переоснащення й модернізації. Натомість ці угоди дозволили росії мати достатньо ресурсів для окупації Криму у 2014 році, а в лютому 2022-го — для повномасштабного вторгнення.
За даними ДБР, унаслідок Харківських угод наприкінці 2013-го та на початку 2014 року у Криму перебували щонайменше 2917 представників морської піхоти, 152 бойові броньовані машини, 30 артилерійських систем калібру 100 мм та вище. Також слідчі зазначають, що росія таємно модернізувала свою техніку, а українське керівництво на це не зважало. З відома Януковича на півострові було 37 тисяч російських солдатів, які загрожували суверенітету України.
Крім того, у підготовці Харківських угод підозрюють і колишніх міністрів оборони, юстиції та закордонних справ: Михайла Єжеля, Костянтина Грищенка та Олександра Лавриновича. Вони в міжнародному розшуку. За даними слідства, Єжель переховується в Білорусі, тож наразі неможлива його екстрадиція.
А щодо Лавриновича та Грищенка триває екстрадиційна процедура. Один із них, ймовірно, переховується на Кіпрі, а місце перебування іншого перевіряється.
- Поділитися: