КСУ відклав розгляд у справі земельної реформи, бо забракло суддів. Схоже, таке тепер буде постійно

Конституційний суд України оголосив перерву в розгляді подання депутатів про земельну реформу, оскільки на засіданні був відсутній кворум — щонайменше 12 із 18 суддів.

Про це повідомляє пресслужба КСУ.

У повідомленні уточнюють, що нині суд мав розглянути питання про тлумачення окремих статей Конституції, а не конституційності закону про ринок землі. Про дату й час розгляду обох цих питань КСУ обіцяє повідомити додатково.

КСУ розглядає два конституційні подання, пов’язані із земельною реформою: одне — від 48 депутатів «Батьківщини» — щодо тлумачення статей 13 і 14 Конституції України (там згадується земля); друге — від 53 депутатів ОПЗЖ — щодо конституційності самого закону про ринок землі.

Відсутність кворуму як саботаж?

Тим часом низка ЗМІ з посиланням на «поінформовані джерела» повідомила, що низка суддів КСУ відмовляються брати участь у засіданнях суду. Йдеться про чотирьох суддів, які не голосували за рішення щодо відкату антикорупційної реформи.

За даними джерел «Інтерфакс-Україна», LIGA.net і «Української правди», згадані судді вважають неприпустимою публікацію у ЗМІ проєктів рішень КСУ. Йдеться про суддю Сергія Саса, який у виданні «Дзеркало тижня» оприлюднив проєкт рішення КСУ щодо земельної реформи.

Саме це питання і мали розглядати 5 листопада — і саме на ньому суд оголосив перерву через відсутність кворуму.

Відповідно до закону про КСУ, на засіданнях Великої палати мають бути присутні щонайменше 12 суддів із 18. При цьому нині три місця в суді лишаються вакантними. Таким чином, неучасть чотирьох суддів по суті блокує роботу Великої палати. Саме вона розглядає питання про конституційність законів та актів президента, уряду й Верховної Ради.

Скандали довкола КСУ

27 жовтня суд на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Поки рішення КСУ намагаються «виправити» не менш неконституційними засобами, суд почав розгляд інших чутливих питань: від мовного закону до питання про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Що це означає — дивіться у влозі нашої Анастасії Блаватнік: