Законопроєкти Зеленського і Разумкова для вирішення конституційної кризи «не є юридично чистими» — Гетманцев

Законопроєкти президента Володимира Зеленського та голови Верховної Ради Дмитра Разумкова, які спрямовані на подолання наслідків рішення Конституційного суду щодо антикорупційного законодавства, не є юридично чистими.

Про це заявив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, цитує «Укрінформ».

За його словами, є дискусія всередині фракції щодо варіантів вирішення «конституційної кризи» на тлі рішення Конституційного суду.

«Є декілька варіантів виходу з цієї кризи, вони не обмежуються двома, і я б не розглядав це питання в парадигмі двох варіантів. Я вважаю, що ані варіант президента, ані варіант спікера не є юридично чистими», — заявив Гетманцев.

Він пояснив, що Верховна Рада не має права припиняти повноваження складу КСУ. А у законопроєкті Разумкова питання виникли до того, що «не можна відновити дію неконституційної норми». Разумков зазначив, що потрібно «врегулювати це в інший спосіб».

Водночас депутат зауважив, що підписався під законопроєктом заступниці голови Комітету з питань правової політики, представниці Верховної Ради у КС Ольги Совгирі. Її законопроєкт Гетманцев вважає одним із необхідних для виходу з кризи.

«Законопроєкт Совгирі визначає окремі положення діяльності КС, зокрема, а з іншого боку — відновлює антикорупційне законодавство», — пояснив парламентар.

За словами Гетманцева, депутати зареєстрували багато законопроєктів, які спрямовані на подолання ситуації, яка склалася після рішення КС. Наразі продовжується обговорення, і знайдене рішення «має відповідати інтересам членів команди президента і суспільства».

Коротко про рішення КС

27 жовтня Конституційний суд на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

А про який законопроєкт Зеленського йдеться?

Президент 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Натомість Разумков подав інший законопроєкт — щодо відновлення електронного декларування в первинному вигляді.