ENRU

Спогади про Кубу: «Кастро особисто обійняв кожну українську дитину»

Для одних смерть 90-річного лідера кубинської революції Фіделя Кастро стала горем. Для інших – приводом для святкування: для них з життя пішов диктатор, що переслідував інакомислячих. Для понад 20 тисячу країнців, які в дитячому віці пройшли лікування на Кубі, з життя пішла людина, яка дала їм шанс на одужання. Вперше маленькі українці поїхали лікуватися на Кубу в березні 1990-го. Кастро особисто переносив їх на руках із трапу літака.  Відтоді до 2012 року діяла програма «Діти Чорнобиля». Куба рятувала юних українців з власної волі й за власний кошт навіть тоді, коли їй самій бракувало продуктів і ліків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Куба без Фіделя: чим запам’ятався лідер революції

Юлію Паламарчук кубинські лікарі повністю вилікували від її захворювання. Нині вона очолює ГО «ДітиТарара». Це всеукраїнська молодіжна громадська організація, що, поміж іншого, збирає кошти для відправлення українських дітей на Кубу. Медична допомога там у рази дешевша, ніж у західних країнах, але, водночас, тамтешні лікарі успішно дають раду найважчим недугам, мають власні унікальні технології лікування. Тарара – назвадитячого табору, де мешкали українські пацієнти. 

«Перший час, взагалі, все було за кубинський рахунок: перельоти, харчування, лікування. Чого тільки варті були екскурсії. Кубинська сторона організовувала все це безкоштовно. З кожним роком я щодалі більше усвідомлюю кубинську допомогу. Що старше стаєш, то більше це розумієш. Програма існувала з 1990 року, тільки з 1997 року дещо взяла на себе українська сторона - Міністерство охорони здоров’я. Це була крапля в морі. За те, що зробила Куба, ми мали б бути безмежно їй вдячні. Все зробила ця країна», - розповідає Юлія Паламарчук.  

Юлія Панасюк у центрі з колективом кубинських лікарів у день свого 15-річчя

На Острові Свободи виліковували дітей, яким в Україні допомогти не могли. За два десятиліття там провели близько двохсот операцій, з-поміж них – безкоштовну трансплантацію кісткового мозку та нирок. Член ГО «Діти Тарара» Юлія Панасюк розповідає свою історію: на Кубі її вилікували від онкологічної хвороби.

«Я приїхала на Кубу на початку цієї програми з важким діагнозом, до якого додалися наслідки операції. Це був 1992 рік. Ми потрапили в шпиталь Мануеля Маркеса, де мені провели опромінення пухлини. Після тижня в шпиталі нас перевезли в табір «Тарара», де ми жили на березі океану, де була чудова програма для дітей», - пригадує Юлія Панасюк. 

Приміром, для Юлії призначили кубинську медсестру, що жила разом із дівчиною, доглядала за нею впродовж місяців. Своє п’ятнадцятиріччя вона відсвяткувала на Кубі. Привітати Юлію тоді прийшли її лікарі, медсестри. Це був її особливий «кубинський День народження».  

У 2000-му Фідель Кастро особисто приїхав до юних українців. Це був спільний візит із тодішнім президентом України Леонідом Кучмою. Тодішні юні пацієнти, а нині дорослі люди, відзначають, що команданте мав особливий талант спілкування з дітьми. В українського керманича такого не було. Той спостерігав, як Кастро відкрито поводився, йшов на контакт із малечею - й собі намагався щось з цього повторити. 

Фідель Кастро і Леонід Кучма. Фото з особистого архіву Юлії Паламарчук

«Кастро приїхав з великою делегацією. Всі діти кинулися до нього, всім хотілося підійти близько, поговорити. Нас усіх зупинили, там була охорона. Фідель Кастро, коли це побачив, то сказав: що це таке, що значить не можна? Мовляв, це все його діти. Він хотів усіх обійняти. У таборі було дуже багато дітей, але мені здається, що він справді всіх обійняв. Він кожній дитині персонально побажав здоров’я. Кастро пішов будинками, де залишилися дітки, які не змогли самі прийти на зустрічі з ним. Там була дівчинка на інвалідному візку. Він їй сказав, що хоче обов’язково потрапити до неї на весілля», - ділиться спогадами голова ГО «Діти Тарара» Юлія Паламарчук. 

Хворим на важкі недуги українським дітям Куба, по суті, дала путівку в доросле життя. Вони розповідають, що секрет одужання – це були не лише операції, ліки й медичний догляд, але й напрочуд тепле ставлення, оптимізм кубинців  і морський клімат острову.

За даними Асоціації дружби «Україна-Куба», за всі роки Острів Свободи витратив на медичну допомогу юним українцям понад 350 мільйонів доларів. Україна запровадила власну державну програму, що мала координувати лікування українців на Кубі, лише в 2003-му. Їй це коштувало близько 30 мільйонів гривень. 

За даними ГО «Діти Тарара», на Кубі  дітям з України провели 197 хірургічних операцій, а також безкоштовно дві трансплантації нирок, шість трансплантацій кісткового мозку. Там пролікували з позитивними результатами понад 14 тисяч дітей з гематологічними хворобами, що не лікувалися в Україні. Допомагали тамтешні лікарі також дітям з хворобами шкіри, щитовидної залози, інших органів.