Заступник керівника адміністрації президента Росії, колишній віцепрем'єр Дмитро Козак під час зустрічі з президентом Молдови, Кишинів, 20 вересня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/DUMITRU DORU

Президент Росії Володимир Путін призначив колишнього віцепрем'єра Дмитра Козака заступником керівника своєї адміністрації. Водночас помічник Путіна Владислав Сурков, «куратор» Донбасу, нібито залишає держслужбу. Про це заявив директор Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков. За його словами, це рішення було прийнято «у зв'язку зі зміною курсу на українському напрямі». І тепер саме Козак буде цим напрямком займатися. Хоча, за словами прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова, указу про відставку Суркова ще немає.

Розповідаємо, що відомо про нового заступника глави АП Росії і якими питаннями, пов'язаними з Україною, займався колишній віцепрем'єр.

Із Путіним — ще з 90-х

З Путіним Дмитро Козак, уродженець Кіровоградської області, випускник юрфаку Ленінградського університету і колишній спецпризначенець ГРУ, почав працювати ще на початку 90-х. Путін тоді був заступником мера Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, а Козак очолював юридичний комітет мерії.

У 1999 році кар'єра обох різко пішла вгору — Путіна призначили прем'єр-міністром, а Козак став керівником апарату уряду. Уже 2000 року Козака призначили заступником керівника адміністрації президента.

Меморандум для Молдови

На цій посаді Козак, серед іншого, займався врегулюванням конфлікту в Придністров'ї.

Його план, відомий як «меморандум Козака», пропонував федералізацію Молдови, в результаті чого Придністров'я і Гагаузія отримали б особливий статус і могли б блокувати законодавчі ініціативи Кишинева. Крім того, Росія отримувала б право розмістити на території Придністров'я військові бази. Але цей план так і не був реалізований.

Крим та Донбас

У 2007-2008 роках Козак був міністром регіонального розвитку. А з 2008-го постійно займав пост віцепрем'єра. Втім завдання у політика були різні: він, зокрема, відповідав за підготовку Олімпіади в Сочі в 2014-му, а після анексії Криму опікувався півостровом. Через що відразу ж потрапив до санкційних списків Мінфіну США і Євросоюзу.

У 2015 році в ЗМІ з'явилася інформація, що помічника Путіна Владислава Суркова, який займався так званим проєктом «Новоросія», відсторонили від цієї справи. Наступником Суркова став Дмитро Козак.

Перерозподіл обов'язків був пов'язаний із тим, що Кремль намагався легалізувати непідконтрольній Україні території на сході — таку думку висловив політолог Дмитро Орєшкін в статті для журналу «Новое время».

«Сурков виконав своє завдання: усунути "псів війни ". Але, судячи з усього, цього недостатньо. Лінія поділу на сході України сформувалася, жодна зі сторін не планує її заперечувати. Це поганий, але все ж компроміс. Можливо, тому з'явилася фігура Козака, який має досвід переговорного процесу щодо Придністров'я», — заявив Орєшкін.

Ми працюємо щодня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Президент Росії Володимир Путін та віцепрем'єр-міністр Росії Дмитро Козак (другий праворуч) в аеропорту «Бельбек» біля Севастополя в анексованому Росією Криму, 13 серпня 2014 року
Фото:

EPA/ALEXEY NIKOLSKY/POOL

Організатор обміну

Коли Росія передавала Україні політв'язнів, серед яких були Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, саме Дмитро Козак очолив російську робочу групу по організації обміну, хоч його роль у цьому процесі не особливо афішувалося. Тоді про участь Козака вже після обміну розповіла українська омбудсменка Людмила Денисова, і тільки після її заяви інформацію офіційно підтвердили.

В останньому складі уряду Медведєва коло обов'язків Козака розширилося — він почав також займатися паливно-енергетичним комплексом і промисловістю.

«Український портфель»

Колишній віцепрем'єр займався переговорами з Україною щодо транзиту газу. Крім цього, Козак був куратором комісії з надання гуманітарної підтримки «ДНР» і «ЛНР».

У коментарі виданню «Новий час» ексміністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш підтвердив, що Дмитро Козак був головним російським переговорником з Донбасу, але чи буде він і надалі займатися цими питаннями, поки невідомо.

У коментарі hromadske російський політолог Георгій Сатаров зазначив, що проблемами у відносинах з Україною займається не уряд, а безпосередньо президент і його адміністрація. Тому призначення Козака заступником керівника АП може бути пов'язано саме з цим.

На думку російського журналіста Костянтина Еггерта, в Москві зараз не думають про Україну, адже уряд стурбований змінами в політиці, зокрема, запропонованими Путіним поправками до Конституції.

«Кадрові перестановки в Москві — вкрай непрозорий процес. Тому призначення Козака може означати як те, що йому випаде український портфель, так і те, що він буде займатися цими конституційними процесами», — заявив Еггерт.

У будь-якому випадку, ще в серпні директор Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков говорив про те, що ситуацію на Донбасі і кінцеву мету Мінських переговорів Козак і Сурков бачать по-різному.

Перший, на його думку, судить з економічної точки зору і вважає, що не варто брати на себе додаткові витрати, які Кремль змушений нести в регіоні. А для Суркова ця ситуація, впевнений Чеснаков, повинна вирішитися наділенням Донбасу «повноцінним особливим статусом». Тепер, після відходу «сірого кардинала Кремля» Суркова, «український портфель» перестане бути його турботою. Втім прессекретар російського президента Дмитро Пєсков уже заявив, що «ніяких змін курсу на українському напрямі немає» і що «будь-які міркування на цю тему — це особиста точка зору».

Поділитись: