Жінки під час виставки Vape China Expo, Бейджинг, Китай, 2016 рік
Фото:

EPA/ROLEX DELA PENA

Українські парламентарі прагнуть, аби діти, народжені у наступні п’ять років, стали першим вільним від куріння поколінням. Для цього вони планують ввести жорсткіші законодавчі норми.

Народні депутати пропонують врегулювати продаж електронних сигарет неповнолітнім та посилити норми рекламування пристроїв для нагрівання. 

«Упродовж 2010-2017 років поширеність куріння зменшилась на 20%. Проте досі 7,2 мільйона українців курить, а це 20% осіб віком від 15 років», – зазначив гендиректор Директорату громадського здоров’я МОЗ України Андрій Скіпальський. 

Щороку українська економіка втрачає 3,2% ВВП через витрати на лікування та втрату працездатності внаслідок куріння — кажуть у парламенті.

Які саме зміни пропонують народні депутати? Чи вплине це на поширеність куріння та чи зможе попередити шкідливу звичку у дітей? І як із цим борються у світі — розповідає hromadske. 

Що хочуть змінити? 

Депутати пропонують запровадити стандартизовані пачки сигарет, як в Австралії, Франції, Великій Британії, Ірландії тощо. На відміну від звичних пакувань, уніфікована має визначений колір, розмір та шрифт бренду, не містить яскравих малюнків чи логотипів, натомість 80% пачки повинне займати зображення з наслідками куріння для організму. Першою такі норми у 2012-му році запровадила Австралія. 

«Виробники сигарет роблять все можливе, щоб зробити куріння максимально привабливим та доступним. Але це суперечить державним інтересам. Тютюнова індустрія зменшує людський потенціал держави, що робить її слабшою та більш вразливою», – зауважив народний депутат України Дмитро Чорний. 


У 2012 році Вищий суд Австралії визнав законним рішення уряду змусити тютюнові компанії пакувати сигарети в однакові пачки з великим зображенням можливих наслідків куріння
Фото:

EPA/LUKAS COCH AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Також депутати хочуть заборонити рекламну викладку з цигарками у магазинах, натомість продавати тютюнові вибори за зачиненими шафами, аби їх не бачили діти та некурці.

Нині в Україні, як і в більшості країн світу, повністю заборонена реклама, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових виробів. Водночас, виробники цигарок обходять ці закони, пояснює фахівець з комунікації ГО «Життя» Дмитро Купира. 

«Можливо, ви звертали увагу на місця продажу, як виглядають сигарети? Їх підсвічують, до них додають величезні та гарні картинки, які приваблюють і мають спільний дизайн із тютюновими виробами. Все це створює рекламний ефект», – каже експерт.

Цигарки з ароматизаторами законодавці прагнуть заборонити узагалі. Серед завдань — заборонити продаж електронних сигарет неповнолітнім, їхню рекламу та рекламу пристроїв для нагрівання, взяти під державний контроль вміст заправних картриджів до цих сигарет та оподаткувати пристрої для куріння. 

Дмитро Купира підкреслює, що, коли ухвалювали останні зміни щодо продажу тютюнових виробів, електронних сигарет на українському ринку ще не існувало. Тож нині законодавство регулює лише тютюнові вироби — тобто, електронні сигарети, вейпи та пристрої для нагрівання тютюну у цю категорію не входять. 

Де ще діють такі заборони?

18 вересня Індія заборонила імпорт, продаж та виробництво електронних сигарет. Однією з причин є згубний вплив на молодь, який радше стимулює їх курити. Це сталося за день після того, як в американському штаті Нью-Йорк в межах надзвичайного стану ввели заборону на ароматні сигарети, окрім тютюнових та ментолових. 

«Ми будемо і далі посилювати законодавство, аби ліквідувати оманливий маркетинг електронних сигарет, розрахований на молодь», — написав у Twitter губернатор штату Ендрю Куомо. 

У серпні у США зафіксували першу смерть, пов’язану з курінням вейпу. Загалом, наразі від цього у Штатах померло шестеро людей. За два місяці Центр контролю та профілактики захворювань зафіксував 193 «потенційних випадки» у 22 американських штатах. Хвороба, пов’язана з курінням вейпу чи електронних сигарет, достеменно не вивчена, проте у багатьох випадках її викликав ТГК, який є головним чинним компонентом канабісу. 

У 2016-му році тютюнова компанія Philip Morris представила нові девайси для куріння — так звані прилади для нагрівання тютюну. Технологія полягає у тому, що тютюн не горить, а лише нагрівається до температури 350 градусів. Таким чином, каже компанія, виділяється на 90-95% менше шкідливих речовин. Водночас це не нівелює ризики, які спричиняє тютюн. 

Експертна рада Адміністрації з контролю за харчами та медичними препаратами США (FDA) відхилила звернення компанії щодо визнання продукту для нагрівання менш шкідливими для здоров’я, ніж звичайні сигарети. Уже понад 20 країн заборонили такі девайси, а ВООЗ рекомендує прирівняти ці продукти до звичайних тютюнових виробів

У світі є країна, де повністю заборонили вживання та розповсюдження тютюнових виробів. За законом, за продаж сигарет у Бутані можна потрапити у в’язницю на термін від трьох до п’яти років. В інших країнах існує суворіше регулювання, спрямоване на боротьбу з курінням. Наприклад, — уніфіковане пакування, яка би не приваблювала споживачів своїм виглядом. Закон про неї ще не набув чинності, але вже ухвалений у Саудівській Аравії, Словенії, Туреччині, Ізраїлі, Канаді, Сінгапурі, Бельгії, Угорщині та Грузії. 

У багатьох країнах з курінням борються з допомогою податків, наприклад, у Франції планують підняти ціни на цигарки з 9 до 12 доларів до 2020-го року. Найдорожче сигарети можна придбати в Австралії — ціна за пачку там сягає 20 доларів. 

За даними ВООЗ, від вживання тютюну помирає понад 8 мільйонів людей щороку. Понад мільйон цих смертей спричинений пасивним курінням. 

Поділитись: