Литва вимагає від Білорусі зупинити АЕС, яку та збудувала на кордоні

Міністерство закордонних справ Литви надіслало ноту протесту Білорусі з вимогою негайно призупинити проєкт Білоруської атомної електростанції, яку Мінськ побудував лише в 40 км від литовської столиці, доки не будуть розв’язанні питання ядерної безпеки.

Про це йдеться в заяві на сайті МЗС Литви.

У відомстві зауважили, що Білорусь готується запустити другий енергоблок на своїй АЕС, яку збудували з «недоліками, приховуючи інциденти та дефекти від громадськості», а також на тлі погроз президента рф володимира путіна розгорнути ядерну зброю в Білорусі.

«[Це] демонструє безвідповідальну поведінку диктаторських режимів щодо ядерної енергії та становлять ядерну загрозу для всього регіону», — наголосив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

За інформацією литовської розвідки, у 2022 році Білорусь приховувала інциденти та дефекти реакторної системи на першому та другому енергоблоках Білоруської АЕС. Це призвело до виходу з ладу ядерного реактора першого енергоблоку більш як на пів року, а терміни запуску другого енергоблоку постійно відкладалися, зазначають у МЗС.

«Білоруська АЕС — це проєкт російської держкомпанії "росатом", який супроводжується повторними інцидентами, надзвичайними подіями, зупинками, збоями обладнання та атмосферою непрозорості. Тому Литва й надалі порушуватиме питання про застосування санкцій до російської атомної енергетики та держмонополії "росатому"», — пояснив Ландсбергіс.

Детальніше про Білоруську АЕС

Атомну електростанцію в Білорусі планували побудувати ще в 1980-х роках. А втім, після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році від планів відмовилися.

На початку 1999 року урядова комісія ввела мораторій на будівництво АЕС у Білорусі терміном на 10 років, аби вивчити «досвід нового покоління безпечних реакторів, які розробляються у Франції, США, Німеччині та росії». Рішення мали ухвалити після щонайменше п’ятирічного вивчення реакторів у цих країнах.

Однак у січні 2008 року Рада Безпеки Республіки Білорусь під головуванням президента Олександра Лукашенка ухвалила рішення побудувати АЕС.

Першу білоруську атомну електростанцію вирішили збудувати неподалік міста Островець Гродненської області неподалік білорусько-литовського кордону.

Станція будувалася російською компанією «Атомстройекспорт», основними аукціонерами якої є «росатом» та «Газпромбанк», під кредити з рф. Пуск першого енергоблоку АЕС відбувся у листопаді 2020 року.

У Литві вважають, що рішення Білорусі побудувати атомну електростанцію біля кордону з Литвою, лише у 40 км від литовської столиці Вільнюса, не тільки порушує міжнародні вимоги щодо ядерної та радіаційної безпеки та екології, але й несумісне з принципами відкритості та прозорості.