Лубінець: Ми не бачили жодних ознак того, що в Іл-76 була велика кількість людей

Омбудсмен Дмитро Лубінець
Омбудсмен Дмитро ЛубінецьFacebook

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що не можна стверджувати, що в Іл—76, який впав у Бєлгородській області росії, були військовополонені. Це мають з'ясувати міжнародні експерти.

Про це він сказав в етері телемаратону зранку 25 січня.

На запитання, чи відомо, хто був у літаку, він відповів, що ні. За його даними, не можна сказати ствердно, що там справді були військовополонені.

«Знову-таки, за тим аналізом фото і відео, які ми побачили, то якби були тіла, якби в росіян були хоч якісь фото, відео, які вони могли б показати, що там перебували наші військовополонені, вони це вже використовували б. Ми не бачили жодних ознак того, що в літаку була така велика кількість людей», — зазначив Лубінець.

І додав, що у цьому мають розбиратися міжнародні експерти. Омбудсмен звернеться до ООН і Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) у зв'язку з падінням літака. Лубінець наголосив, що, згідно з Женевською конвенцією, всю відповідальність за життя, здоров'я військовополонених несе країна, яка тримає їх у полоні.

«рф мала повідомити представників МКЧХ, що вони транспортуватимуть військовополонених, і у такий спосіб відбувається вся юридична робота, щоб гарантувати гідні умови транспортування, а також безпеку під час цього логістичного маршруту», —сказав він.

Також Лубінець припустив, що рф завчасно запланувала інформаційну кампанію проти України. Водночас він закликав не забувати, що війна триває: «Це був військовий літак, і зрозуміло, як мають діяти ЗСУ».

Падіння Іл-76

Уранці 24 січня російські Telegram-канали, які пов'язують з російськими силовиками, повідомили, що у регіоні впав літак Іл-76.

Кремлівські ЗМІ з посиланням на Міноборони росії писали, що на борту літака нібито були 65 українських військовополонених, яких перевозили для обміну, а також 6 членів екіпажу і троє супровідників.

Водночас українські ЗМІ з посиланням на джерела стверджували, що Іл-76 перевозив ракети для комплексів С-300, якими росіяни обстрілюють Харківщину.

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що 24 січня готувався обмін полоненими між росією та Україною. Згодом там розповіли, що росія не попереджала про перевезення українських полонених на точку обміну літаком, і немає достовірної та вичерпної інформації щодо того, хто саме перебував на російському Іл-76.

На тлі інформації про падіння російського літака в Генеральному штабі ЗСУ заявили, що «будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставлення, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, зокрема на Бєлгородсько-Харківському напрямку».