Лукашенко розповів, як зв'язувався з путіним і пригожиним: «Я зрозумів — ухвалене рішення мочити»

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, Мінськ, 27 червня 2023 року
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, Мінськ, 27 червня 2023 рокуBelarusian Presidential Press Office via AP

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів, як він зв'язувався із президентом росії володимиром путіним та власником ПВК «Вагнер» євгеном пригожиним на тлі спроби заколоту в росії.

Про це Лукашенко розповів під час вручення генеральських погонів, на яке запросили журналістів, цитує «БелТА».

Лукашенко заявив, що путін зранку сам йому зателефонував і розповів про те, що відбувається в росії.

«Найнебезпечніше, як я зрозумів, це не те, яка ситуація була, а як вона могла розвиватися, її наслідки. Я також зрозумів: ухвалене жорстке рішення — мочити. Я запропонував путіну не поспішати: "Поговорімо з пригожиним, його командирами". На що він мені сказав: "Слухай, Сашо, це марно. Він навіть слухавку не бере, не хоче ні з ким розмовляти". Я питаю: "Де він?" — "У Ростові"», — розповів глава Білорусі.

Лукашенко заявив, що просив путіна не поспішати та сказав йому, що спробує сам зв'язатися з пригожиним. Контакти останнього знайшли через ФСБ. За словами Лукашенка, у пригожина була «повна ейфорія», а перші 30 хвилин розмови були виключно матом.

«Він такий, знаєте, героїчний хлопець, але на нього чинили тиск і вплив ті, хто керував штурмовими загонами та бачив ці смерті. І ось у цій ситуації, вискочивши звідти у Ростов, у такому напівшаленому стані я з ним веду цей діалог», — сказав Лукашенко.

Він додав, що в телефонній розмові з пригожиним сказав йому, що «ні шойгу, ні герасимова ніхто не віддасть».

Лукашенко заявив, що намагався переконати пригожина зупинити рух найманців, бо ситуація в росії зачепила б зрештою і Білорусь.

«Довго я його переконував. І в кінці сказав: "Знаєш, ти як хочеш можеш чинити. Але на мене не ображайся. Бригада підготовлена до перекидання в Москву. І, як у 41-му, ми захищатимемо Москву. Тому що ця ситуація не тільки в росії. Не тільки тому, що це ось наша батьківщина. А тому, не дай Боже, ось ця смута пішла би по всій росії (а передумови для цього були колосальні), наступними ми були б», — сказав Лукашенко.

Лукашенко заявив, що свого часу почалася конкуренція між армією та ПВК, внаслідок чого «міжособистісний конфлікт відомих людей переріс у цю бійку».

Лукашенко підтвердив, що пригожин прибув до Білорусі, та заявив, що йому надали гарантії безпеки, обіцяні путіним.

«Як я й обіцяв, якщо ви хочете якийсь час у нас перекантуватися тощо, ми вам допоможемо. Звичайно, за їхній ("вагнерівців" — ред.) рахунок», — сказав він.

Водночас, за словами Лукашенка, міністр оборони Білорусі Віктор Хрєнін заявив, що йому не завадив би такий підрозділ у білоруській армії. «Я згоден. Розмовляй із ними», — зазначив Лукашенко.

«Вагнерівці» вже у Білорусі?

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко спростував інформацію щодо початку будівництва таборів для розміщення бойовиків ПВК «Вагнер» у Білорусі. Також, за його словами, не зафіксовано появи на території Білорусі угруповання «вагнерівців». До 2 тисяч російських військових, які наразі перебувають у країні, залучені до навчань і підготовки на білоруських полігонах, сказав він у коментарі «Українській правді».

Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас також заявив, що немає підтвердження інформації про переміщення до Білорусі найманців ПВК «Вагнер» або створення для них таборів.