Лукашенко заявив про «теракт» на «Мачулищах». Звинувачує СБУ, ЦРУ та росіянина-айтівця

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко назвав терактом вибухи на військовому аеродромі «Мачулищі», де був розташований військовий літак рф А—50. У причетності звинувачує спецслужби України, США та навіть «росіянина з українським паспортом».

Про це пише «БелТА».

Лукашенко заявив, що «спробу теракту» почали готувати 6-8 місяців тому, залучалися «найвищі технології», а займалися цим нібито представники СБУ.

«Місце подій — Київ. СБУ, керівництво ЦРУ чи то збоку, чи то за спиною розробляють операцію проти Білорусі. Був підготовлений терорист. Він росіянин, з російським паспортом, має український паспорт. Народився у Кривому Розі, жив у Криму», — заявив Лукашенко.

За його словами, цей «росіянин з двома паспортами» є айтівцем або добре розуміється на IT-технологіях та нібито був завербований спецслужбою України у 2014 році.

Лукашенко заявив, що у цього неназваного терориста було два варіанти маршруту до Білорусі. Першого разу його на територію країни під Брестом його не пропустив білоруський прикордонник.

«Під різними вивертами, сльозами та плачем, що, якщо він його не пропустить, — біда буде з ним в Україні. Але наш хлопець молодець. Хоча по-людськи можна було його зрозуміти, він йому сказав, що в Білорусі так не буває: "Ви якщо проїдете до Білорусі за українським паспортом, то я змушений вас зафіксувати тут". Йому це не потрібно було. Він повернувся до Варшави. Йому з України надали запасний маршрут», — сказав Лукашенко.

Так, за словами глави Білорусі, після цього терорист добирався через Польщу, Латвію та російський Псков.

«Прикордонники російські, на жаль, пропустили його. Хоча не повинні були це зробити. Він переміщався за внутрішнім російським паспортом. У них є закордонний паспорт. Він не мав права переміщатися через кордон. Проте перемістився до Пскова, потім приїхав автобусом до Мінська», — сказав Лукашенко.

Він заявив, що «терориста з Мачулищів» готували з певними іншими групами, яких Лукашенко звинувачує у «теракті» на російському військовому аеродромі «Енгельс». Та додав, що на території Білорусі російський літак А-50 був нібито лише для контролю кордонів та спільних з рф навчань, а до кордонів України він «навіть не наближався».

Лукашенко запевняє, що значних ушкоджень у літака немає — лише «подряпини» та «одна пробоїна», але росію все одно просили забрати його на обслуговування та прислати інший.

Цей інцидент, заявляє Лукашенко, не зможе «втягнути Білорусь у війну».

«Якщо вони розраховують (адже я знаю, що вони хочуть нас втягнути у війну за командою американців)... Якщо ви думаєте, що ви, кинувши цей виклик, втягнете нас у війну завтра, яка сьогодні йде вже по всій Європі, ви помиляєтеся», — сказав Лукашенко.

Попри це глава Білорусі оголосив, що розпорядився провести по всій країні «найжорсткішу зачистку».

Вибухи на «Мачулищах»

26 лютого білоруські ЗМІ повідомили, що зранку на військовому аеродромі «Мачулищі» (Мінська область) підірвали російський військовий літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50. Як зазначається, загалом сталося два вибухи, внаслідок яких постраждали передня та центральна частини літака, зокрема авіоніка й радіолокаційна антена.

Глава BYPOL Олександр Азаров заявив, що до вибуху причетні білоруські партизани: «Це були дрони. Виконавці операції — білоруси, учасники плану "Перемога", зараз вони в безпеці за межами країни. Всі розійшлися, нехай тепер шукають вітру в полі».

Після ймовірної диверсії на «Мачулищах» прилітав літак із єдиного в росії центру обслуговування А-50.

У кремлі відмовилися коментувати інцидент, заявивши, що Білорусь заперечила інформацію. А самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко зібрав нараду із силовиками, закликавши їх до дисципліни.

«Ми всі повинні бачити на рубежах нашої країни будь-яку найдрібнішу агресивність щодо нашої держави, аби вжити відповідних заходів реагування», — сказав Лукашенко.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що інформація про пошкодження російського розвідувального літака А-50 у Білорусі — це хороші новини для України. Проте він зазначив, що це не вплине на обстріли ракетами та дронами з боку окупантів, бо в росіян є й інші такі літаки.