Люди врятували від вимирання не менш як 28 видів птахів і ссавців з 1993 року — вчені

Британські дослідники з'ясували, що заходи з охорони природи дозволили запобігти зникненню 28—48 видів птахів і ссавців в період з 1993 по 2020 роки.

Про це автори дослідження написали в статті для журналу Conservation Letters.

В іншому випадку темпи вимирання в цих групах, за підрахунками опитаних вченими експертів з охорони тварин, були б у 2,9-4,2 раза вище, ніж в реальності. Хоча більшість з «врятованих» видів все ще потребують захисту.

Яка ситуація з вимиранням тварин?

З вини людини багато видів тварин і рослин опинилися під загрозою зникнення. Згідно з розрахунками вчених, сучасна швидкість вимирань в кілька разів перевищує природну, причому в списки загрозливих потрапляють навіть види, які ще недавно вважалися звичайними. Передбачається, що в майбутньому ситуація продовжить погіршуватися.

Фахівцям доводиться докладати чималих зусиль, щоб врятувати окремі рідкісні види від зникнення. Однак наскільки висока ефективність подібних проєктів, залишається не до кінця зрозумілим.

Розібратися в цьому питанні вирішила команда дослідників на чолі з Філіпом МакГоуен з Ньюкаслського університету. Вони зосередили увагу на двох найбільш вивчених групах тварин — птахів і ссавців.

Що робили вчені?

На першому етапі дослідники склали список видів, які в період з 1993 року отримали від Міжнародного союзу охорони природи (IUCN) статуси зниклих в дикій природі, що перебувають під загрозою повного зникнення та тих, хто вимирає.

Серед отриманого списку вони вибрали тих, чиє існування перебуває під найсерйознішою загрозою. Сюди увійшли всі види, вимерлі в дикій природі, а також ті, чия чисельність скоротилася до 250 особин і менше.

З нього дослідники вибрали види, які перебували під загрозою зникнення протягом останніх трьох десятиліть і для порятунку яких ухвалювали природоохоронні заходи. До таких вони віднесли 39 видів птахів і 21 вид ссавців.

Отримані списки надали 28 експертам з охорони птахів і 26 експертам з охорони ссавців: їх просили оцінити, з якою ймовірністю обрані види вимерли б без допомоги людини.

І що експерти?

Проаналізувавши отримані оцінки, автори прийшли до висновку, що без природоохоронних заходів в період з 1993 по 2020 рік зникли б від 21 до 32 видів, що нині живуть птахів.

Серед них — синій ара, каліфорнійський кондор  і пуерто-риканський амазон. З огляду на, що за цей же період зникли десять видів птахів, без проєктів із захисту рідкісних видів тварин темпи вимирання могли б бути в 3,1-4,2 раза вище реальних.

Хоча більшість із врятованих від вимирання видів все ще є в списках «під загрозою» (а деякі з них, наприклад, каліфорнійські морські свині, ризикують вимерти найближчим часом), без зусиль фахівців вони б не змогли дожити до наших днів.