Майже п'ять років трагедії на сміттєзвалищі під Львовом: один обвинувачений виправданий, суд над іншими — призупинений
За два місяці до п’ятої річниці трагедії під Львовом, коли на сміттєзвалищі лавиною сміття засипало на смерть чотирьох людей, нікого не покарано. А один з обвинувачених у грудні 2020 року отримав виправдувальний вирок.
Про це йдеться в новому фільмі журналістки hromadske Мар'яни П'єцух «Поховані сміттям». Прем'єра запланована на 19:00.
Три вдови загиблих пожежників-рятувальників згадують у фільму дні напередодні та після трагедії.
«Знайшли його догори ногами — голова внизу, ноги вгорі, ми його розкопали й витягнули. Виглядало, що він зварений», — згадує одна з удів.
Вони також висловили у фільмі свої версії щодо винних у загибелі чоловіків. На їхню думку, відповісти повинні не лише чиновники, яким підпорядковувався львівський комунальний полігон твердих побутових відходів, а й керівництво ДСНС, яке організовувало гасіння звалища.
Також жінки засуджують призупинення судового розгляду справи щодо трьох обвинувачених керівників полігону. Їх звинувачують у службовій недбалості та порушенні правил екологічної безпеки під час експлуатації полігону, що спричинило загибель людей. А саме в тому, що через недостатнє перешарування сміття землею, відсутність утрамбування та укріплення схилу зійшла сміттєва лавина.
Розгляд справи призупинив Жовківський районний суд 23 жовтня 2020 року. Так, суд задовольнив клопотання адвокатів обвинувачених про проведення експертизи про дотримання ДСНС правил безпеки життєдіяльності та охорони праці.
У Київському науково-дослідному інституті повинні встановити, чи відповідали дії посадовців ДСНС під час організації гасіння пожежі та ліквідації наслідків гасіння вимогам охорони праці ДСНС. А також, чи не спровокувало зсув сміття надмірне зволоження водою тіла сміттєзвалища. На момент виходу фільму експертиза тривала.
«Ця пауза в суді може тривати пів року-рік. Один із мотивів захисту — це затягування справи для пошуку інших осіб, які б теж були причетні до трагедії. Тоді це полегшить відповідальність (нині обвинувачених — ред.) у вказаному кримінальному провадженні. Другий мотив — спроба ще раз поставити під сумнів докази, які раніше зібрало слідство», — каже адвокат потерпілих Андрій Шніцар.
Крім того, у грудні 2020 року четвертий обвинувачений — колишній начальник житлового господарства Львівської міськради Юрій Голець — отримав виправдувальний вирок. Його справу розглядав Галицький районний суд Львова.
Гольця звинувачували в неналежному виконанні службових обов'язків, що спричинило важкі наслідки. За версією слідства, він, зокрема, не вживав інженерні заходи, які забезпечили б стійкість полігону.
Адвокатам вдалося довести, що питання експлуатації полігону не належало до компетенції Гольця, тому він не був уповноважений безпосередньо контролювати «стійкість полігону як споруди», ущільнення та пересипання його ізолювальним матеріалом (землею, глиною чи будівельними матеріалами).
Також восени 2016 року, уже після трагедії на звалищі, щодо Юрія Гольця порушили ще одну кримінальну справу: його затримали під час отримання 90 тисяч грн хабаря.
Трагедія на сміттєзвалищі сталася 30 травня 2016 року. Тоді трьох співробітників ДСНС привалило сміттям під час сильної пожежі. Пошуки загиблих тривали впродовж двох днів. 10 червня 2016-го в ДСНС повідомили про остаточну ліквідацію пожежі.
- Поділитися: