Макрон нагадав путіну, що Франція теж має ядерну зброю, і назвав росію «супротивником»

Ілюстративне фото. Президент Франції Емманюель у Празі,  5 березня 2024 року
Ілюстративне фото. Президент Франції Емманюель у Празі, 5 березня 2024 рокуAP Photo / Petr David Josek

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що «недоречно погрожувати» французам, коли вони мають ядерну зброю, і наголосив, що в разі перемоги росії у війні проти України ніхто в Європі не почуватиметься безпечно.

Про це він розповів в інтерв’ю телеканалам TF1 і France 2 увечері 14 березня, передає Le Figaro.

Інтерв’ю почалося із запитання про можливе відправлення військ до України — теми, яка сколихнула французьке суспільство та політику.

Президент Франції відповів, що «не впевнений, що ми це зробимо», але повторив, що «не виключає цього варіанта на цей час».

«Ми не воюємо з росією, але ми не повинні дозволити їй перемогти», — наголосив він.

Макрон пояснив, що у разі перемоги росії французи не почуватимуться в безпеці, як зараз.

«Ми більше не матимемо безпеку в Європі. Довіра до Європи буде зведена до нуля. Наскільки безпечно почуватимуться європейці?» — звернувся Макрон до журналістів і глядачів.

Він підкреслив, що «росія — супротивник» Франції, а кремлівський режим — «ворог».

«Хоч ми не воюємо з росією, ми готові відповісти на можливу ескалацію з її боку», — запевнив французький лідер.

Він застеріг президента рф від погроз щодо застосування ядерної зброї, нагадавши, що Франція теж її має, тож «недоречно їй погрожувати».

«Насамперед ми повинні почуватися захищеними, тому що ми є ядерною силою. Ми готові, у нас є доктрина. [...] Це дає нам відповідальність ніколи не піддаватися ескалації», — зазначив Макрон.

За його словами, Франція «виконала роботу», щоб допомогти Україні військово, але водночас «треба зробити більше». Французький лідер навів приклад: на день Франція здатна виробляти 100 снарядів, тоді як українським силам потрібна така сама кількість на кілька хвилин.

«Ми не можемо виключити прийняття нових ініціатив на європейському рівні для допомоги Україні», — заявив Макрон.

Після інтерв’ю на Макрона посипалися звинувачення від французьких політиків з обох політичних флангів.

Так, Ерік Сіотті з правого крила партії «Республіканці» заявив, що Макрон нібито «дме на вугілля потенційного глобального конфлікту». А Мануель Бомпар з лівої партії «Нескорена Франція» назвав президента «безвідповідальним», коли він згадує про можливе відправлення французьких військ в Україну.

Що передувало

Наприкінці лютого Емманюель Макрон на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва в Парижі обговорював відправлення своїх військ до України.

Згодом міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне пояснив, що до України можуть відправити французьких солдатів для допомоги з виконанням завдань поза участю в бойових діях.

Попри це, пропозиція Макрона сколихнула союзників по НАТО та спричинила обговорення всередині Франції. Одне за одним цю ідею відкинули у США, Німеччині, Великій Британії та інших країнах.

Президенту України Володимиру Зеленському довелося запевняти французів, що «їхні діти» не загинуть в Україні.

Водночас Франція ініціювала створення альянсу країн, відкритих для потенційного введення західних військ в Україну.