Медіарух закликав Зеленського засудити тиск на незалежних журналістів та взяти під свій контроль розслідування

Президент Володимир Зеленський на пресконференції для українських та іноземних ЗМІ, 24 лютого 2023 року
Президент Володимир Зеленський на пресконференції для українських та іноземних ЗМІ, 24 лютого 2023 рокуОфіс президента

Учасники Медіаруху, журналісти та медіа, закликали президента Володимира Зеленського засудити кампанію тиску на незалежних журналістів і розслідувачів та взяти під свій контроль розслідування злочинів проти медійників.

Про це йдеться в заяві, яку підтримали понад три десятки підписантів — окремі медійники та колективи українських видань.

У заяві йдеться, що анонімні Telegram-канали, які публічно декларують про роботу на владу, та «сайти-сміттярки» «вже системно переслідують незалежні медіа та журналістів-розслідувачів, влаштовуючи їм провокації в реальному житті».

«Невідомі агресори намагаються виставити українських журналістів "ворогами народу", російськими агентами, особами, що мають наркозалежність, та дискредитувати їхню професійну роботу. За останні кілька днів ми стали свідками атак на журналіста проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, на Bihus.Info, а до того — на "Детектор медіа", "Українську правду", NV, "Цензор", "Бабель", "Лігу.net", "Еспресо"», — зазначає Медіарух.

Підписанти відзначають, що, окрім провокацій і спроб дискредитації, відбувається стеження, прослуховування телефонних розмов та порушення права журналістів на приватне життя. Всі ці дії є злочинами, які потребують оперативної реакції з боку правоохоронних органів, йдеться в заяві.

Медійники закликали правоохоронців зважити на серйозність ситуації та оперативно встановити й притягнути до відповідальності причетних до організації цих переслідувань та атак на журналістів.

«Захистити свободу слова і припинити провокації проти журналістів ― в інтересах керівництва держави, адже анонімні Telegram-канали, ймовірно, причетні до організації цих провокацій, прямо називають їх помстою за критику влади, зокрема президента», — йдеться в заяві.

Підписанти також закликали міжнародних партнерів виступити на захист переслідуваних журналістів, а громадянське суспільство — відстоювати разом демократичні цінності, зокрема свободу слова.

Що передувало?

У мережі зʼявилося відео, на якому співробітники Bihus.Info під час новорічного корпоративу вживали наркотики. Поширив відео невідомий ресурс «Народна правда», який вказує, що є «проукраїнським інформаційним ресурсом, покликаним відповідати високим стандартам сучасної журналістики та професійної етики».

Засновник проєкту Bihus.Info Денис Бігус зазначив, що на відео — оператори, а журналісти наркотики не вживали. Він запевнив, що проведе жорсткі кадрові зміни. Водночас Бігус заявив, що за членами команди Bihus.Info стежили близько року, а камери в номерах заміського комплексу, де члени команди Bihus.Info святкували корпоратив, встановили представники «поки невстановленої служби».

Глава Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що найближчим часом сформує запит до СБУ задля з’ясування причетних до стеження за журналістами Bihus.Info.

Також у комітеті обговорять системні порушення прав журналістів, зокрема нещодавніх випадків: нападу на Михайла Ткача, перешкоджання роботі журналістки в Миколаєві, провокації проти розслідувача Юрія Ніколова. За фактом останнього інциденту члени Комітету Ради з питань свободи слова вже звернулися до Офісу генпрокурора.