«Зараз йде атака на журналістів». Як лідери думок реагують на злиті записи з корпоративу Bihus.Info
Низка лідерів думок в Україні вже прокоментували інцидент щодо новорічного корпоративу Bihus.Info, під час якого оператори вживали наркотики, і все це злили в мережу. Політики та представники медіа впевнені, що нині в Україні відбувається тиск на журналістів, адже хтось за ними стежить.
«Другий за тиждень випадок тиску на медіа»
Посвідчення журналіста, прокурора чи депутата не є і не може бути підставою для порушення жодного закону, але приховане знімання, злив відео і тиск на медіа також неприпустимі, заявив народний депутат, голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Він нагадав, що впродовж цього тижня це вже другий випадок атаки на медійників: спершу був несподіваний візит людей у формі до журналіста-розслідувача Юрія Ніколова, а тепер цілеспрямована робота проти Bihus.Info.
«Очікую, що правоохоронні органи відреагують на це свавілля щодо ЗМІ. Необхідно з’ясувати, хто і з якою ціллю шпигував та завдяки кому матеріали потрапили в публічний доступ», — наголосив він.
«Це неприпустимов демократичній країні»
Якщо сьогодні до вечора не буде жорсткої реакції влади на системний тиск на журналістів, це буде дуже й дуже погано для України як для демократичної держави, вважає директорка «Інституту масової інформації Оксана Романюк.
«Цілеспрямоване полювання на медіа, стеження, запис прихованого відео неприпустимі в демократичній країні. І мені дуже шкода спостерігати приклади, які нагадують часи [Віктора] Януковича, і яким у 2024 році точно не місце», — написала вона.
«Замовники атак грають із вогнем»
Активіст і блогер Сергій Стерненко вважає, щохвиля медійних і не тільки атак на журналістів — це «прояв слабкості та страху» і що «нічим хорошим для замовників це не закінчиться», особливо «з огляду на і так високий градус напруги в суспільстві».
«Ми вже бачили чорні приклади нападів та інших проявів тиску на журналістів та активістів. Це завжди призводило до внутрішнього протистояння, яке наразі так необхідне росіянам. Це завжди погано впливає на нашу міжнародну репутацію, і росіяни мріють, щоб вона ставала гіршою», — зазначив Стерненко.
З його слів, замовники атак на Юрія Ніколова та Bihus.Info «грають із вогнем, який пожере їх у першу чергу». Мовляв, переслідуючи свої інтереси, замовники «ставлять під удар усю країну». Активіст закликав правоохоронців відреагувати на інцидент.
«Маніпулятивне відео, закинуте через сайт-сміттярку»
Фактчекерка та журналістка Альона Романюк вбачає в злитті відео і телефонних розмов співробітників Bihus.Info атаку на журналістів. З її слів, це було «маніпулятивне відео, закинуте через «сайт-сміттярку», де замість редакції — вигадані особи з фотографіями, які згенерував штучний інтелект».
Експертка каже, що в цій ситуації використано метод «гнилого оселедця» — до журналістів намагаються приліпити вживання наркотиків і нібито підкріплюють це відеозаписом. На записі видно, що журналісти нічого не вживають. Вживають ті, хто зазвичай за кадром — оператори.
«Але люди, які запустили цей вкид, добре розуміли, що слід дискредитувати саме журналістів. Ще один прийом, який використовують: "підміна понять": ви бачите на відео хтось щось вживає, вам кажуть "це журналісти". Підміну зроблено», — пояснила Романюк.
«Філософія часів Януковича»
Журналіст Данило Мокрик, коментуючи інцидент з Bihus.Info, зазначив, що приблизно чотири роки тому одне джерело детально розповіло йому, як у часи Януковича СБУ займалася стеженням за різними політичними опонентами й загалом незручними для влади людьми.
«Там було не лише прослуховування телефонних розмов коштовною апаратурою. Наприклад, "конторські" відстежували щонайменше один публічний дім у Києві, щоб фіксувати (у тому числі на відео), як оті незручні люди ходять до проституток», — розповів Мокрик.
І додав, що за журналістами стежили не тому, що це важливо з точки зору безпеки України, якою мала б займатися СБУ, а, тому що «потрібно було мати матеріали для дискредитації».
«Здається, через 10 років після Януковича правоохоронні органи повноцінно повернулися до цієї філософії», — резюмував журналіст, який раніше працював у команді Bihus.Info.
Що сталося?
У мережі зʼявилося відео, на якому співробітники Bihus.Info під час новорічного корпоративу вживали наркотики. Поширив відео ресурс «Народна правда», який вказує, що є «проукраїнським інформаційним ресурсом, покликаним відповідати високим стандартам сучасної журналістики та професійної етики».
Засновник проєкту Bihus.Info Денис Бігус зазначив, що на відео — частина команди проєкту, а саме — оператори. Журналісти, як стверджував ресурс, зі слів Бігуса, наркотики не вживали.
«Команда усвідомлює всю жесть ситуації. Звісно, прослуховування і спостереження були незаконними, а цілі тих, хто записував, зрозумілі. Та це не є виправданням тому, що ми побачили на відео — а саме вживання заборонених речовин кількома нашими колегами», — йшлося в описі під відео.
Бігус запевнив, що наслідком таких дій будуть жорсткі кадрові зміни. А ще він зазначив, що сьогодні, 16 січня, всі, хто співпрацює з Bihus.Info, здадуть тести на вживання наркотиків. Про результати керівник проєкту обіцяє повідомити в Telegram-каналі Bihus.Info.
- Поділитися: