Літня безпритульна жінка просить гроші у майже безлюдному через карантин підземному переході у Києві, 23 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Медики, військові на Донбасі, літні люди та безпритульні — усім їм потрібна особлива допомога в умовах карантину. hromadske розповідає, хто зараз їм допомагає та як можна до цієї допомоги долучитись.

«Підвези медика»

Андрій Бабірад працює неврологом у Київській обласній клінічній лікарні. Майже щодня він добирається на роботу власним автомобілем. Тому вирішив долучитися до флешмобу, який організували в Києві, Харкові та Дніпрі, і допомогти медичним працівникам добратися на роботу, поки діють карантинні обмеження в громадському транспорті. 

Протягом останніх двох днів Андрій підвозить колег з Ірпеня до обласної лікарні та клініки «Добробут», за можливості везе й у зворотному напрямку. 

Андрій та інші небайдужі дізнаються, кого й куди з медпрацівників потрібно підвезти, в соцмережах:

Київ та область: група «Підвези медика на роботу» в Viber;

Львів: група «Поїхали на роботу разом» у Facebook;

Дніпро: група «Подвези на роботу Днепр» у Viber

Кропивницький: група «Пiдвези медика, Кропив-цкий!» у Viber

Харків та область: група «Подвези медика Харьков, обл» у Viber та Телеграм

Донецька область: група «Підвези медика Донеччина», у Facebook

Допомогти медичним працівникам добровільно зголосилися й дві служби таксі Uber та Bolt. Про це під час брифінгу повідомив мер Києва Віталій Кличко.

У Києві від 23 березня зупинили весь пасажирський транспорт. Тепер ним зможуть користуватися лише працівники критично важливих сфер: медики, правоохоронці, працівники продуктових магазинів та інші. Їх пускатимуть за наявності спеціального посвідчення.

Транспортні обмеження ввели і в інших містах України: у Полтаві, Черкасах, Луцьку, Тернополі. У Львівській області для медичних працівників, яким потрібно добиратися до роботи в межах області, адміністрація організувала регулярні перевезення. А от у самому Львові, у Харкові та Дніпрі роботу громадського транспорту поки не зупинили. 

Також блогери з різних міст об’єднались і створили сторінки в інстаграмі, на яких публікують інформацію про потреби лікарень у різних містах і збирають гроші на засоби індивідуального захисту. Щодня блогери звітують, скільки грошей надійшло від небайдужих та що на них закупили. Такі об'єднання діють у Києві, Івано-Франківську, Тернополі та Хмельницькому.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

Тести для військових

Фонд «Повернись живим» відправив у зону бойових дій на Донбасі 1000 наборів для ПЛР-тестування на коронавірус, засоби дезінфекції, костюми, маски. Фонд продовжує шукати необхідні засоби для попередження захворювання на передовій. Закликають небайдужих допомогти армії.

Також люди добровільно зголошуються допомагати добиратися до лікарні, магазину або привезти продукти, ліки. Інформація щодо Сєвєродонецька тут.

Допомога літнім

Літні люди входять до групи найбільшого ризику під час епідемії коронавірусної інфекції. Тому Міністерство охорони здоров’я просить за можливості допомагати їм продуктами, ліками та засобами дезінфекції.

У громадських та благодійних організаціях, які й раніше допомагали літнім людям, в умовах карантину стало ще більше роботи. 

Щодня благодійний фонд «Життєлюб» отримує з десяток прохань допомогти і приблизно стільки ж запитів від охочих волонтерити в Києві. Організації довелося зупинити всі розважальні та культурні події, які регулярно організовували для пенсіонерів. Тепер увагу зосередили на адресній допомозі — продукти, ліки, оплата комунальних послуг, інформування. Фонд «Життєлюб» створив координаційний штаб, щоб об’єднати бізнес, громадські організації та волонтерів. 

«Нам потрібна автодопомога, продукти та ліки для підопічних, але найголовніше — не будьте байдужими, — каже hromadske Станіслава Орловська, керівниця команди фонду «Життєлюб». — У кожного з вас у будинку живе бабуся та дідусь, яким не можна виходити з дому. Попіклуйтеся, в першу чергу, про них».

У фонді просять повідомляти про людей похилого віку, яким потрібна допомога. А ще можна допомогти грошима, продуктами, ліками чи їх доставкою та речами першої необхідності. 

Більше інформації можна знайти на Instagram, Facebook або написати на пошту [email protected].

Благодійний фонд Starenki також підтримує людей похилого віку. За тиждень карантину волонтерам вдалося рознести рекордних 300 продуктових наборів, що є місячною нормою для фонду в звичайний період роботи. Фонду потрібна допомога з автомобілями, які можуть розвозити продукти. А також потрібні гроші на адміністративні витрати.

Православна церква України вирішила допомогти людям похилого віку та тим, хто опинився в складній ситуації з антисептиками. Священнослужителі виготовляють їх вручну за рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я. Вони вже розповсюдили в Києві та відправили в Маріуполь, Харків та Одесу майже дві тисячі флаконів. Церква просить небайдужих долучатися.

Міністерство соціальної політики спільно з бізнесом та КМДА створили проєкт підтримки вразливих верств населення під час карантину. Він має допомогти забезпечити продуктами самотніх людей, яким понад 80 років, громадян похилого віку, які потребують догляду, та людей з інвалідністю. За підрахунками Міністерства, таких людей в Україні загалом понад 1 мільйон.

Також міністерка Марина Лазебна під час брифінгу 23 березня пообіцяла одноразово виплатити 1000 гривень у квітні більш ніж 10 мільйонам пенсіонерам, в яких пенсії менше 5 тисяч гривень.

«Не начхати» на безпритульних

Ще однією вразливою категорією, особливо під час карантину, є безпритульні. Вони не можуть сидіти вдома і часто мити руки. До того ж, від 18 березня у Києві закрили залізничний вокзал, де вони знаходили хоча б ситуативний притулок. 

Рух «Молодь за мир» регулярно допомагає бездомним з продуктами, засобами захисту та антисептиками. За один день їм вдалося роздати 300 порцій їжі. Нещодавно рух запустив кампанію #не_начхати, де закликають людей допомагати з продуктами та засобами захисту бездомним або просто бідним людям. Просять також робити селфі у соцмережах, щоб долучалися інші.

В період карантину продовжує опікуватися бездомними благодійний фонд «Деполь Україна». Вони годують людей та надають необхідну домедичну допомогу. Долучитись та допомогти можна за цим посиланням.

Щоб підтримати вразливі групи населення у Львові, сім місцевих громадських організацій створили «Об’єднання благодійних організацій». Вони опікуються пенсіонерами, малозабезпеченими людьми та бездомними. Наразі шукають волонтерів, просять допомогти з продуктами та фінансами.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: