Мер Тернополя нагадав ізраїльському послу, що Шухевич врятував єврейську дівчинку від нацистів

Міський голова Тернополя Сергій Надал вважає, що посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон став «заручником радянської історіографії». Дипломат напередодні розкритикував рішення тернопільської міської ради назвати місцевий стадіон іменем Романа Шухевича.

Свою реакцію на заяву дипломата мер опублікував у Facebook.

Він наголосив, що своє рішення місцева влада скасовувати не буде. Надал зазначає, що Українська повстанська армія та її головнокомандувач Роман Шухевич воювала не лише за свободу українського народу, а й за свободу інших народів, поневолених та пригноблених нацистським та комуністичним режимами. Він каже, що євреї тих часів це добре розуміли, приєднувалися до УПА та допомагали їй.

Мер наводить кілька таких прикладів, зокрема згадує євреїв Лейбу-Іцика Добровського, який працював у політичному відділі УПА, а також Лазаря та Мойсея Орєхових-Штейнів, які були українськими повстанцями.

Щодо самого Шухевича, то мер нагадує, що з вересня 1942-го по лютий 1943 року його родина переховувала у своєму будинку від переслідування нацистів сусідську єврейську дівчинку Ірину Райхенберг. Роман Шухевич, використовуючи свої можливості, допоміг із виготовленням для неї нових документів на ім'я українки Ірини Василівни Рижко. Згодом Шухевичу вдалося переправити дівчинку в сирітський притулок при жіночому греко-католицькому монастирі поблизу Львова. Там вона перебувала до кінця війни.

«Загалом, за даними Гестапо, представники ОУН і УПА неодноразово допомагали переховуватися євреям і виготовляли для них документи. Тобто була налагоджена працююча система українських повстанців з порятунку євреїв… Відкриті архіви КДБ УРСР переконають пана посла в моїй правоті», — наголосив міський голова і додав, що місто не скасовуватиме своє рішення присвоїти стадіону ім’я Шухевича.

Із чого все почалось?

Міська рада Тернополя перейменувала стадіон 5 березня — у день смерті Романа Шухевича. Тепер споруда має назву «Тернопільський міський стадіон імені Романа Шухевича».

9 березня посол Ізраїлю Джоель Ліон засудив таке рішення й вимагав його скасувати. У Міністерстві закордонних справ України відповіли на це, що дискутувати у такій темі мають історики, а дипломати мають працювати над зміцненням відносин.

Хто такий Роман Шухевич?

Це український державний діяч та військовий. Шухевич був членом галицького крайового проводу Організації українських націоналістів та головнокомандувачем Української повстанської армії. У 2007 році Шухевичу надали звання Героя України. Однак у 2010 році Донецький апеляційний адмінсуд визнав це рішення протиправним.

Попри поширені наративи щодо служби Шухевича у складі нацистських загонів СС, в Українському інституті національної пам'яті запевняють, що це неправда. Також там зазначають, що жодних відомостей про нагородження Шухевича будь-якими відзнаками Вермахту та Третього Рейху немає.