Канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон оголосили про запуск нової спільної ініціативи для розв’язання конфлікту навколо Косова, яке в 2008 році оголосило про незалежність від Сербії.

Про це повідомляє DW.

У понеділок, 29 квітня, в Берліні відбувся спеціальний саміт, ініційований Меркель і Макроном та присвячений вирішенню конфліктів на Західних Балканах. Крім лідерів ФРН і Франції на зустрічі були присутні керівники Албанії, Македонії, Чорногорії, Хорватії, Словенії, Боснії та Герцеговини, а також очільниця зовнішньополітичної служби ЄС Федеріка Могеріні.

Ще до саміту Меркель виступила з критикою на адресу влади Косова через запровадження 100-відсоткових мит на сербські товари.

Макрон зазначив, що мета Парижа і Берліна — знизити емоційне напруження у відносинах Сербії і Косова. Він пояснив, що ФРН і Франція не пропонують готове вирішення проблеми.

Також президент Франції зазначив, що нова ініціатива не пов’язана з політикою розширення Євросоюзу, йдеться про «політику стабільності в регіоні».

За словами Макрона, ця політика має бути реалізована за чотирма напрямами: у сфері безпеки, оборони, соціально-економічній сфері та питаннях судово-правової системи.

Напруження у відносинах Сербії і Косова посилилися у листопаді 2018-го, коли Приштина запровадила 100-відсоткові мита на сербські товари, пояснивши це рішення «агресивністю Белграда». 

Також Косово звинуватило Сербію у блокуванні надання Приштині членства в Інтерполі. У грудні влада Косова оголосила про створення регулярної армії. В НАТО висловили жаль через це рішення.

Ще однією проблемою стали спроби обмінятися територіями, щоби Сербія приєднала населені сербами райони на півночі Косова, а Приштина натомість мала б отримати населений переважно албанцями регіон Прешево на півдні Сербії. Але переговори зайшли у глухий кут.

Косово — частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 110 держав. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку.

Сербія не визнає відділення Косова і досі вважає його своєю територією.

Україна також офіційно не визнає незалежності Косова.

Поділитись: