Мешканці Афганістану не можуть зняти більше ніж $200 готівки за тиждень. Чиновники обіцяють, що це тимчасово

Центральний банк Афганістану наказав усім приватним та міжнародним банкам обмежити видачу коштів для своїх клієнтів—фізосіб до 200 доларів (приблизно 5 300 грн) на тиждень.

Про це повідомили Associated Press та India TV.

У директиві центробанку вказано, що таке рішення довелося ухвалити через фінансові труднощі в державі. Обіцяють, що це тимчасовий захід. Водночас власникам рахунків дозволяють переказувати кошти в електронному вигляді.

За кілька годин до того сотні людей вийшли на вулиці Кабула, протестуючи проти закриття банків.

Зазначимо, що відколи таліби ввійшли в Кабул, банки перестали обслуговувати клієнтів у місті. Працедавці не мають змоги виплачувати зарплати, а у працівників закінчуються гроші.

Економічна криза в Афганістані

Кількість жителів Афганістану, яким загрожує голод через кризу, спричинену приходом до влади руху «Талібан», досягла 14 мільйонів, повідомляв директор продовольчої програми ООН Девід Бізлі агентству Reuters.

За його словами, після декількох років посухи, конфліктів, погіршення економічної ситуації та пандемії COVID-19 Афганістан очікує «ідеальний шторм». Для запобігання гуманітарній катастрофі ООН буде потрібно принаймні 200 мільйонів доларів до вересня. До цього часу в країні закінчиться їжа для жителів, а кількість афганців, які потребують гуманітарної допомоги, подвоїться.

Економічна криза, що передувала захопленню талібів, може дати західним країнам важелі впливу. Вони зможуть закликати нових правителів Афганістану сформувати помірний уряд і дозволити виїхати людям, які цього хочуть.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.