Мешканці підконтрольної українському уряду частини Донбасу у порівнянні з 2016 роком втричі частіше стали ідентифікувати себе як етнічні українці.

Такі дані отримали соціологи берлінського Центру східноєвропейських та міжнародних досліджень за підсумками дослідження «Настрої та ідентичності Донбасу по обидва боки фронту».

У 2019 році варіант «етнічний українець» для самоідентифікації обрало найбільше респондентів ― 29%. у 2016-му таких було 11,4% Водночас, з означенням «громадянин України» погодилися 26% опитаних. Під час дослідження 2016 року «громадянами України» себе вважала більшість респондентів – 53%.

На думку авторів звіту, це пов’язано з розчаруванням населення прифронтових теренів Донеччини й Луганщини в підтримці з боку центральної влади.

«Незважаючи на — або через — невизначеність свого становища в Українській державі самоідентифікація як етнічних українців дозволяє відмежуватися від війни та від Росії», — говориться у звіті про дослідження.

Дослідження також показало, що мешканці так званих «ДНР» та «ЛНР» мають значно більш неоднорідну ідентичність. 21% респондентів ідентифікували себе одночасно і росіянами, і українцями. На другому місці — регіональна самоідентифікація: біля 18% вважають себе передусім жителями Донбасу. Громадянами України ідентифікують себе майже 13% мешканців непідконтрольних територій, а громадянами самопроголошених республік — 12%.

Дослідження проводила агенція R-Research на замовлення Центру східноєвропейських та міжнародних досліджень (ZOiS) протягом лютого-березня 2019 року шляхом опитування мешканців підконтрольної уряду України території Донецької та Луганської областей, а також окупованих територій. Респондентів з підконтрольної території опитували за допомогою особистих інтерв’ю, а тих, хто проживає по той бік лінії зіткнення, ― телефоном.

Вибірку формували на основі кількох ступенів за квотами віку, статі, рівня освіти міського та сільського населення, згідно з останньою офіційною статистикою. Усього до вибірки ввійшло по 1200 респондентів з обох частин Донбасу.

Попереднього разу дослідження «Настрої та ідентичності Донбасу по обидва боки фронту» ZOiS проводив у 2016 році.

Автор : Ігор Бігун
Поділитись: