«Ми знаємо, де взяти зброю»: Кулеба прокоментував блокування постачань озброєння з Німеччини та Нідерландів

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповів, що Україна веде переговори з Німеччиною та Нідерландами, які блокують постачання озброєння Україні через механізми НАТО. Однак Україна знає, де й у кого отримати потрібну їй зброю.

Про це Дмитро Кулеба розповів в інтерв'ю «Радіо Свобода».

Міністр заявив, що після пояснень і переговорів з Нідерландами там відповіли, що будуть прихильніше розглядати запит про надання озброєння Україні в майбутньому.

Напередодні Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хекстра анонсував, що уряд країни відкритий до військової допомоги Україні для оборони. Він пояснив, що раніше країни блокувала постачання, бо це могло б спровокувати нове загострення, але тепер ситуація змінилася: «Контекст змінюється майже щодня».

Натомість Німеччина аргументує свою відмову «історичною відповідальністю» країни. Раніше німецькі чиновники заявляли, що про експорт зброї в Україну не може бути й мови через нинішню напруженість у регіоні та «роль Німеччини у Другій світовій війні».

«Зі своєю німецькою колегою я теж про це [постачання озброєння] говорив. Це була одна з тем нашої розмови. Я вислухав її позицію, її пояснення [...] Але я чітко висловив їй наші аргументи, чому ми вважаємо, що Україна заслуговує на таку підтримку. Ця робота ведеться, і вона буде продовжуватися», ㅡ сказав Кулеба.

Він додав, що Україна знає, де й у кого отримати потрібну їй зброю: «Є трек із Німеччиною. Для нас політично важливіше зняти блокування. Але ми знаємо, де взяти зброю на свій захист. І ми її там беремо. І будемо брати».

За словами міністра, кількість партнерів, які постачають Україні зброю, збільшується. Зокрема, Кулеба згадав Велику Британію та США, які нещодавно передали нам озброєння. А втім, є й інші країни, про які Кулеба пообіцяв незабаром оголосити публічно.

«Безумовно, Росія хоче, щоб ми були слабкими. Це зрозуміло. Тому вона постійно кричить на кожному кроці: не дай Боже, ви щось будете Україні для армії постачати, це матиме для вас наслідки! Але попри ці погрози та крики партнери допомагають нам. Тому що вони розуміють, що майбутнє євроатлантичної безпеки вирішується в Україні в ці місяці та в цьому році», ㅡ сказав Кулеба.

Відмова постачати в Україну зброю

У грудні 2021 року німецьке видання Bild писало, що Німеччина з травня 2021 року використовує внутрішні механізми НАТО, щоб заблокувати постачання зброї Альянсу Україні. Поставки озброєння блокували також Нідерланди.

Міністерка оборони Німеччини Крістін Ламбрехт заявила в інтерв'ю Welt, що Німеччина поки не постачатиме Україні зброю.

Ламбрехт підтвердила, що країна дотримується своєї політики не надсилати летальну зброю до зон конфлікту. А втім, за її словами, Німеччина підтримує Україну в інші способи. Наприклад, планує передати польовий госпіталь.

Новий канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні теж заявив, що його уряд не планує змінювати політику попередньої влади, за якої Україні не постачали оборонну зброю.

Попри рішення Німеччини низка її партнерів по НАТО активно підтримують Україну на тлі ймовірного нового вторгнення Росії в Україну. Наприкінці 2021 року глави міністерств оборони Балтійських країн висловили одностайну думку щодо необхідності підтримувати Україну постачанням озброєння.

Зокрема, у грудні міністр нацоборони Литви заявив, що його країна готова всіма способами підтримувати Україну на тлі ймовірного нового вторгнення Росії — навіть передати Україні летальну зброю. Про такі ж наміри заявили у Латвії.

А Державний департамент США дозволив Литві, Латвії та Естонії відправляти ракети та іншу зброю американського виробництва в Україну.

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі 18 січня 2022 року також заявила, що уряд країни розгляне питання щодо надання Україні озброєння. Про готовність допомогти заявила і Чехія.