В Україні проводять моніторинги рівня забруднення повітря, але немає дослідження, що саме створює забруднення та в якій кількості.

Про це в ефірі hromadske розповів завідувач відділу інформатики навколишнього середовища НАН України Іван Ковалець.

Крім того, науковець зазначив, що зараз задимлення у Києві утворилось через загоряння навколо міста й не обов'язково, що дим іде з Чорнобильської зони відчуження.

«Це постійна проблема (загоряння — ред.), але раніше вона була у вересні. Тоді утворювалась суха рослинність, а весною після снігу була достатня вологість і такої проблеми не виникало», — пояснив Ковалець.

Також Ковалець наголосив, що не потрібно чекати підвищення радіаційного фону через пожежі в Чорнобилі.

«Не чекайте підвищення радіаційного фону. Навіть якщо задимлення буде йти з Чорнобиля, навіть якщо там по-справжньому буде горіти ліс. Для того, щоб було підвищення радіаційного фону треба, щоб піднялись рівень забруднення у Києві не в сотні разів, як було 8 чи 9 квітня, а щоб піднялись у мільйони разів», — пояснив науковець.

За його словами, чинників забруднення багато, і в Україні їх ніколи комплексно не досліджували, займалися лише вивченням окремих забрудників.

«Система моніторингу якась є, попри те, що вона може бути застарілою. У нас немає інвентаризації джерел. Ми знаємо рівні забруднення, якщо не від державного, то від громадського моніторингу, але не знаємо, що створює забруднення та в якій кількості», — зазначив Ковалець.

Науковець наголосив, що потрібно проводити дослідження щодо чинників забруднення, а саме об'єднувати моніторинг нинішньої ситуації, виділяти джерела забруднення та моделювати подальшу ситуацію.

Нагадаємо, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС 15 квітня припинила розповсюджуватися масштабна пожежа, зокрема допоміг дощ. Відкритого вогню більше не було, але рятувальники продовжували гасити деревину, що тліє.

16 квітня в ДСНС повідомили, що у Чорнобильській зоні відчуження поблизу колишнього села Корогод виникли невеликі місцеві горіння. Рятувальникам вдалося їх загасити, але місце все ще задимлене.

Крім того, 16 квітня Київ та прилеглі населені пункти накрила пилова хмара. Синоптики кажуть, що причина такого явища — зміни клімату, а саме недостатня кількість опадів.

Поділитись: