Фам Нят Вионг
Фото:

надане hromadske

Історія про евакуйованих із В'єтнаму українців, які виламували двері, щоб втекти з аеропорту «Бориспіль» і уникнути обсервації ― чудовий приклад того, як людям властиво концентруватися на негативі і зовсім забувати про хороше. Лише мимохідь у фейсбуку хтось згадав, що ці українці прилетіли безкоштовно! «Якийсь заможний в'єтнамець» оплатив їхній політ від Vietnam Airlines на Boeing Dreamliner 787.

Наша сім'я повернулася з В'єтнаму в середині лютого. На скасованих внаслідок коронавірусу рейсах з Китаю та Гонконгу ми втратили $3,5 тисячі. Через місяць уже тисячі українців віддавали все, що мали, за останні рейси додому, по кілька разів купували квитки, які потім ставали недійсними, отримували штрафи за прострочені візи (почитайте, наприклад, як добиралися з Балі).

Тому я хочу сказати: як же цим «в’єтнамським» українцям пощастило! І людина, яка оплатила їхнє повернення, причому не найдешевшою авіакомпанією, заслуговує щонайменше на згадку її імені та щире «дякую!». Це перший мільярдер В'єтнаму Фам Нят Вионг, який частину своїх статків заробив в Україні. Дивовижну історію його життя я і хочу вам розповісти.

Острів розваг Vinpearl біля в’єтнамського містечка Нячанг частково побудований за гроші, зароблені в Україні. Взагалі в Україну на заробітки приїжджають багато в’єтнамців. Якось двоє з них, Фам Нят Вионг із дружиною, назичивши у друзів і родичів $10 тисяч (за інформацією журналу «Форбс»), відкрили в Харкові в'єтнамський ресторан. Достеменно невідомо, чому Вионг приїхав саме до Харкова. Знаємо тільки, що перед тим він закінчив Московський геологорозвідувальний інститут. А згодом, в середині 90-х, теж у Харкові Вионг поставив на потік виробництво класичної страви своєї батьківщини ― вермішелі.

Зараз ми всі чудово знаємо цей бренд ― це «Мівіна». Подібно до того, як «ксероксами» тепер називають усі копіювальні апарати, «мівіною» й досі називають усю локшину швидкого приготування. А в перекладі з в’єтнамської це слово означає «в’єтнамська вермішель». В голодні 90-ті дешеву та ситну локшину їли мало не в кожній українській сім’ї. Менш ніж за рік темп виробництва «Мівіни» доріс до мільйона пачок на місяць.

Вионг постійно інвестував велику частину прибутку від продажу локшини в рідний В'єтнам. У 2000 році бізнесмен поїхав відпочивати в Нячанг і вирішив зайнятися невеликим проектом ― перетворити нерозвинений острів неподалік материка на фешенебельний курорт. Спочатку побудував розкішний готель Vinpearl Resort, а згодом ― велетенський парк розваг і ще кілька готелів.

У 2010 році бізнесмен продав українські активи швейцарському концерну Nestle, за оцінками, за $150 мільйонів. І повернувся до В'єтнаму ― піднімати батьківщину. А через якийсь час став першим у країні мільярдером. Компанія Вионга називається Vingroup, зараз її акції розміщені на В’єтнамській фондовій біржі, і це одна з 5 найдорожчих компаній, які там представлені.

Бізнесмен побудував мережу готелів, парк розваг, будівельну компанію, безліч житлових комплексів, а також мережу торгових центрів і магазинів, ритейлер електроніки і товарів для дітей. В інтернеті з'явився в'єтнамський аналог Аlibaba. Запрацювала мережа шкіл із найкращими викладачами з міжнародною системою навчання. Для здоров'я в'єтнамців Вионг створив велику мережу фітнес-центрів, агрокомплекс із екопродукцією і мережу лікарень Vinmec. З останніх новин: для боротьби з епідемією COVID-19 Vingroup проспонсорує медичне обладнання, включаючи 100 апаратів для вентиляції легень і 20 випробувальних машин загальною вартістю 100 мільярдів в'єтнамських донгів (приблизно 120 мільйонів гривень).

До острова розваг Vinpearl везе найдовша в світі канатна дорога, побудована над водою. Її протяжність становить 3320 м, а 7 із 9 опор стоять одразу в морі. Ввечері вони красиво підсвічуються і стають схожими на невисокі Ейфелеві вежі. На острові є аквапарк, океанаріум, дельфінарій, зоопарк, атракціони для різного віку, шоу фонтанів, 4Д-шоу, красиве вечірнє шоу з міжнародним складом артистів, магазини, ресторани, пляж. Комплекс постійно розростається ― зараз там будують одразу кілька нових об’єктів.

Українська музика ― це те, що найменше сподіваєшся почути у В’єтнамі. Тому дуже великим здивуванням були «Дикі танці» Руслани на шоу фонтанів на острові розваг. Перші секунд 30 я думала, що мені це сниться.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Вионг народився в бідній сім'ї в Ханої. Батько був військовим, а мати продавала чай на вулиці. І бувало, що жили лише на її заробітки. Навіть зараз, коли його ім’я знаходиться в списку найзаможніших людей планети від «Форбс», бізнесмен живе досить скромно. Звісно, в розкошах, але не напоказ. Історію його життя я відтепер згадую щоразу, коли чую нарікання на кшталт тих, які висловлювали пасажири рейсу Vietnam Airlines. Або коли говорять про бідну Україну, де неможливо вести бізнес. Бо справа, звісно, не в Україні.

«Я знаю цього чоловіка. Моя команда розробляла для його фірми рекламну пропозицію. Вони не затвердили, але Фам Нят Вионг надіслав на нашу адресу посилку з купою всього і мені особисто присудив $3 тисячі гонорару. Мені було 19 років тоді. Це були мегакосмічні гроші! Здебільшого, за цю історію я потім стала кращою студенткою року Львівщини», ― розповіла Тетяна Бойко, яка зараз працює в громадянській мережі «Опора».

«Відчуваю гордість за всю з'їдену мною “Мівіну”. Долучилася!» ― написала письменниця і перекладачка Оксана Самара, коли почула цю історію. Так, до облаштування острова Vinpearl опосередковано доклався, напевне, кожен українець, але не варто недооцінювати мудру і щедру голову, яка це все придумала.

Думка редакцiї може не збiгатися з думкою автора

Поділитись: