Через карантин українці застрягли по всьому світу. Їх більше, ніж повідомляють в МЗС

Туристи на автубосный зупинці у місті Нікозія, Кіпр, 16 березня 2020 року
Туристи на автубосный зупинці у місті Нікозія, Кіпр, 16 березня 2020 року EPA-EFE/KATIA CHRISTODOULOU

Через призупинення авіасполучення та інші обмеження українські громадяни поки що не можуть виїхати з країн, в яких перебувають.

За словами міністра зовнішніх справ Дмитра Кулеби на Шрі-Ланці залишається 105 громадян України. Їхнє повернення в Україну намагаються організувати через посольства:

«Дізнаємося про нових наших співвітчизників там. Займаємося ними. Посольство доповідає мені про вжиті кроки», — зазначив Кулеба.

Ті, хто застряг на Шрі-Ланці можуть писати на пошту в Посольство України в Індії. У МЗС України запевнили, що держава домовилася з авіалінією Flydubai про вивезення українців.

З Єгипту повертають українців рейсами авіакомпанії SkyUp Airlines. За словами Кулеби 17 березня звідти вже прилетіло 5 бортів у Бориспіль, 1 — у Львів.

Туроператор Join Up заявляє про своїх 12 452 туристів у Єгипті. За підрахунками компанії повертати людей будуть протягом 3-4 днів, про деталі радять дізнаватися у своїх гідів.

Для повернення українців з Польщі голови обласних Львівської та Волинської обласних держадміністрацій виділили додаткові автобуси для перевезення людей через кордон. За словами Кулеби, консули працюють прямо на кордоні і в окремих випадках допомагають громадянам.

Але це не все

Українка Жанна Саганюк, яка перебуває в місті Галле, каже, що в групі людей, які застрягли на Шрі-Ланці більше 600 учасників. І це ще не всі, бо в групу додаються не всі члени родини. Про 105 людей зі слів Кулеби, каже, це ті, хто чекає на рейс в аеропорту.

«Нас тут багато. В Індії слухавку не беруть. Хтось додзвонювався, кажуть «чекайте інструкцій». Треба продовжувати візу на тиждень, для родини це обійдеться в 300 доларів. Тут 29 захворілих. З заходів безпеки — деякі люди в масках і попередження прислали на телефон. Ну туалетний папір є» — розповідає Саганюк у коментарі hromadske.

Консульства України на Шрі-Ланці немає. В МЗС обіцяють, що найближчим часом туди прилетить консул з Індії.

Один з пляжів на Шрі-Ланцінадане hromadske

В Єгипті також залишаються люди, які поїхали туди без допомоги туроператорів.

Аніматорка в Шарм-ель-Шейху Ольга Калиновська зазначає, що вивозять насамперед людей, які подорожували через туроператорів. Але це не всі.

«У Єгипті багато громадян, які прилетіли лише по квитку ван вей (в один бік) А туроператори першочергово вивозять туристів, які купили тури з готелями. Будь ласка, візьміть до уваги, що таких людей також досить багато. Їх немає у списках туроператорів. Квитки на чартери від туроператорів зараз не продаються», каже у коментарі hromadske.

В Об’єднаних Арабських Еміратах також застрягли українці. Люди об’єднуються в соцмережах і складають списки тих, хто не може вилетіти в Україну. hromadske спілкувалося з учасниками групи «Дубай. Хочу домой», де у списку понад 150 людей і він постійно оновлюється. Люди пишуть, що ані туроператори ані консули не надали їм роз’яснень що робити. Тільки порадили зберігати спокій та слідкувати за оновленням сторінок у Faceboook.

«У консульстві сказали чекати відповіді від свого оператора, у нас Анекс Тур, виліт 15 беразня скасували, продовжили готель коштом оператора до 18 березня, поки нової інформації немає, чекаємо листи від Азур Ейр про виліт. Вчора дзвонила в МЗС, хотіла дізнатися як нам можна буде дістатися з Києва до Харкова у зв'язку з закриттям всього транспортного сполучення. Там сказали — це не їхні проблеми. Тобто навіть якщо туристи повернуться в Україну до Борисполя, далі нікого не хвилює як вони доберуться до своїх міст», — розповідаєтуристка, яка відмовилася називати своє ім'я.

Українцям повідомили, що нібито їх можуть забрати 19 березня літаком FlyDubai.

Порожній пляж, закритий для відвідувачів, в Дубаї, Об'єднані Арабські Емірати, 17 березня 2020 року. На тлі пандемії коронавірусу в країні закрили основні туристичні та культурні місця, включаючи парки та пляжі до 30 березня 2020 року, також призупинили видачу віз іноземцямEPA-EFE/MAHMOUD KHALED

Марія Тарасовська, яка застрягла в Сербії пише, що хотіли орендувати чартерний літак, але Україна заборонила цей виліт:

«...Нам не залишили жодного варіанту повернутися додому. Від безвиході ми почали звертатися куди тільки можна. Знайшли приватного пілота, який погодився нас забрати нашим коштом…. 19:40 нам Сербія дала дозвіл і дозволила пілоту нас забрати, але Україна заборонила йому виліт. Так, нас тут небагато, всього 5, але ми теж хочемо просто потрапити в рідну країну, повернутися до рідних та близьких!»

В Іспанії люди, які застрягли, створили гугл-таблицю з назвою «Список лиц, ожидающих эвакуацию ИСПАНИЯ». Там зараз понад 60 прізвищ. Посилання відправляють міністру закордонних справ України у коментарях на сторінці у Faceboook, щоб привернути увагу.

Група українців також не може виїхати з Німеччини. У Франкфурті понад сто українців, більш як 20 людей — в околицях (Мюнхен, Дрезден, Нюрнберг). Про це розповіла Тетяна Каленіченко, яка перебуває у Франкфурті. Вона каже, від завтра в Німеччині жорсткий карантин і людям не буде де жити:

«Ми хочемо додому, готові до тестів, самоізоляцій та всіх процедур. Сьогодні евакуюють курорти, а нам навіть нема де зупинитися. Готель, їжа — все своїм коштом і поки що все працює. Завтра готелі просто закриють і ми не знаємо, де зможемо залишитися».

Інформаційне табло показує скасовані рейси в аеропорту Франкфурта, Німеччина, 16 березня 2020 рокуEPA-EFE/THORSTEN WAGNER

Світлана Омельчук, яка зараз заблокована на острові Занзібар, розповідає, що там застрягли понад 200 українців. Вона не може виїхати, а грошей в неї залишилося на два дні. Перекинути гроші на картку неможливо:

«Острів Занзібар відрізаний від материка (Танзанія), на материку знайшли вчора вірус. Дубай не хоче приймати нас на рейс з Занзібару. Оскільки скасовано реси в Україну. Транзитні в аеропорту їм не потрібні. Туроператор на сайті взагалі забув про Занзібар. Я вже стукаю у всі двері. В мене коштів вистачить протриматися 2-3 дні. Гроші сюди не перекинути, карти тут майже ніде не приймають. А за що харчуватися? Оренду готелю туроператор не продовжує».

У Відні понад 100 українців, які зібралися в аеропорту з різних напрямків. Близько 50 людей в аеропорті, які ніде не поселилися, залишаються там. Про це hromadske розповіла Анастасія Жуня. За її словами, до людей приїздив консул, сказав що завтра їх відправлять літаком в Україну. Якщо не вийде літаком, то автобусом до Угорщини, а потім в Україну.

Окрім того, що люди залишаються заблокованими, їм треба продовжувати візи, витрачати додаткові кошти на житло і харчування. Люди розповідають, що додзвонитися до туроператорів, авіаліній чи в консульства складно — перевантажені лінії. Також люди, які очікують рейсів для евакуації, запитують, як дістатися інших міст України, якщо рейс прилетить в Бориспіль, а міжобласне сполучення теж призупинене.

Запитання від цих людей ми поставили міністру закордонних справ Дмитру Кулебі. Він відповів: «Я знаю, що їх більше, ми над цим працюємо, скоро буде інформація».

Чоловік біля входу у зачинений на карантин собор Святого Стефана у Відні, Австрія, 16 березня 2020 рокуEPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Тим часом рекомендації Міністерства закордонних справ незмінні. Якщо не встигли виїхати з-за кордону, радять зареєструватися в системі ДРУГ. Це спеціальна система Міністерства закордонних справ України, в яку можна вносити свої дані й повідомляти МЗС та всім закордонним дипломатичним установам про своє перебування у певній країні. (Якщо система висне, а про це повідомляють користувачі, то радять писати на e-mail листом — адреса на сайті)

 Також треба звернутися до посольства або консульства у вашій країні перебування за телефоном гарячої лінії на офіційній сторінці, електронною поштою, чи на їхніх сторінках у соцмережах.

«Іноді через занадто високу кількість користувачів система може «зависати», а гарячі лінії виявляються занадто «гарячими». Ми перепрошуємо і просимо вас з розумінням ставитися до цих ситуацій» — попереджають у відомстві.