Мінагро: З болгарами погодили розблокування та розвантаження автівок на кордоні

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський (праворуч) та міністр сільського господарства Болгарії Явор Гечев
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський (праворуч) та міністр сільського господарства Болгарії Явор ГечевМінагрополітики України

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що в переговорах із Болгарією було погоджено розблокування автівок на кордоні та їх розвантаження.

Про це повідомляє Мінагрополітики.

Разом із міністром сільського господарства Болгарії Сольський обговорив ситуацію щодо експорту українських товарів та домовився дочекатися рішення Єврокомісії і потім продовжити переговори.

Раніше в Болгарії заявляли, що імпорт зерна з України не розподіляється справедливо на ринку Європейського Союзу, а болгари з вересня 2022 року попросили Європейську комісію розв'язати цю проблему.

19 квітня Болгарія вирішила тимчасово заборонити ввезення продовольства з України. Виняток — транзит товарів. Аналогічні обмеження ввели Польща, Угорщина та Словаччина. У Болгарії сподіваються, що «Брюссель почує та зрозуміє позиції» країн-членів ЄС і змінить своє ставлення до цієї проблеми.

Чому країни забороняють імпорт з України?

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще перед тим заборонило перероблення та введення до кормового і харчового ланцюга українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, бо через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться в них.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС. Там заявили, що чекають на докладну інформацію від Польщі та Угорщини щодо причин заборони.

До того уряди Польщі та Румунії хотіли попросити Єврокомісію розробити механізми, які допоможуть уникнути демпінгу цін на шкоду місцевим фермерам.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.

«Зрозуміло, що є певні емоції у фермерів, внутрішньополітичні ситуації в інших країнах […] Думаю, всі мають згадати, у якій ситуації перебуває Україна. Маємо констатувати, що про це треба кожен день говорити і нагадувати. Так буде до кінця війни, і я не виключаю, що й після», — сказав Сольський.