Міноборони до кінця 2020-го може замовити літаки в ДП «Антонов». Це станеться вперше за часи незалежності

До кінця 2020 року Міністерство оборони може укласти контракт із ДП «Антонов» на виробництво трьох літаків Ан—178, щоб довиконати державне оборонне замовлення. У такому разі це буде перший за часів незалежності України подібний контракт.
Таку впевненість висловив міністр із питань стратегічних промисловостей України Олег Уруський в інтерв’ю «Радіо Свобода».
За словами Уруського, завдяки замовленню літаків Ан-178, а також ремонту бронетанкової техніки й можливої закупівлі артилерійських систем вдасться виконати державне оборонне замовлення на 2020 рік, із яким нині «є проблеми».
«Ми ще ніколи не замовляли нові літаки. Я сподіваюся, що така подія, знаменна в певному сенсі цього слова, все-таки відбудеться ще в цьому році», — уточнив міністр.
Ан-178 — близькомагістральний транспортний літак із турбореактивними двигунами, який розроблявся ДП «Антонов» на базі пасажирського Ан-158 із 2010 року. Перший політ Ан-178 відбувся у травні 2015 року.
Нині бойова авіація України налічує майже дві сотні літаків, із яких близько сотні винищувачів, а також кількадесят штурмовиків, бомбардувальників і розвідувальних літаків. Більшість військового авіаційного парку України складають ще радянські моделі (МіГ-29, Су-27, Су-25 та Су-24).
Із 2014 року в Україні почали модернізувати та ремонтувати військову авіацію, втім про закупівлю нових літаків за цей час не йшлося. У 2019 році очільник МВС Арсен Аваков говорив, що відомство придбає 13 літаків Ан-178 для Єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту.
У чому проблема з державним оборонним замовленням?
Державне оборонне замовлення (ДОЗ) визначає, скільки коштів і куди підуть на «оборонку». У 2020 році за таємною програмою Міноборони «Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання» мало витратити рекордні з 2014 року 23,5 млрд гривень.
Утім ще у травні фахівці громадської організації StateWatch заявили, що фінансування ДОЗ-2020 «фактично завмерло»: за перший квартал із запланованої суми виробникам зброї сплатили всього 970,5 млн гривень, або 4,1% (у 2019 році було 2,2 млрд із 17,4 млрд, або 12,7%).
Причинами зриву фінансування ДОЗ-2020 у StateWatch назвали запізніле його затвердження, зміну уряду й епідемію коронавірусу.
Наприкінці листопада Уруський заявляв про незадовільний стан виконання державного оборонного замовлення на 2020 рік через «затримки з укладанням контрактів, неповне авансування та несвоєчасне постачання оплаченої продукції».
В інтерв’ю «Радіо Свобода» міністр уточнює, що треба говорити саме про «проблеми» з виконанням ДОЗ-2020, а не про його зрив.
- Поділитися: