Міноборони знизило вимоги щодо якості одягу перед закупівлею курток для ЗСУ — Шабунін
Голова громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін заявив, що міністр оборони Олексій Резніков «особисто був частиною схеми з турецькими куртками і штанами». Він стверджує, що очільник відомства змінив порядок контролю за якістю речового майна перед укладенням контракту з турецькою фірмою про закупівлю для Збройних сил України.
Про це повідомив голова громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін.
За його даними, 25 серпня 2022 року компанія Vector avia hava araçlari відправила до Міноборони комерційну пропозицію на постачання зимових курток і штанів. А 6 вересня Резніков видав наказ, який змінив порядок контролю за якістю речового майна, що постачається для Збройних сил.
«Цими змінами міністр значно занижує вимоги щодо якості одягу, детальні технічні характеристики якого раніше було розписано на 47 сторінках», — каже Шабунін.
Так, міністр дозволив приймати військовий одяг лише на основі перевірки відповідності «робочому зразку», який є примірником товару від виробника і може не відповідати нормативним вимогам України. Окрім того, ці зміни затвердили, що приймати форму можна без лабораторних випробувань, стверджує очільник ЦПК.
За словами Шабуніна, 8 вересня Міноборони затвердило пропозицію, а наступного дня відомство вже підписало три контракти з Vector avia hava araçlari, за якими племінник депутата від «Слуги Народу» мав отримати 54 мільйони доларів із 100% передоплатою.
«Але вже для цьогорічних закупівель МО повернуло вимоги до одягу на рівень, яким він був до "турецького контракту" для племінника "слуги народу"», — додає Шабунін.
Окрім того, голова ЦПК зауважив, що компанія-постачальник не є турецькою компанією, оскільки вона на третину належала племіннику народного депутата від «Слуги Народу» Геннадія Касая, який входить до профільного для Міноборони комітету Верховної Ради з питань оборони.
Після отримання коштів за угодою, як стверджує Шабунін, племінника забрали з бенефіціарів компанії. Також він розповів, що Vector avia hava araçlari не була виробником військової форми, а сайт постачальника форми зареєстрували «акурат під контракт з Міноборони». Так, за місяць до контракту з відомством, 3 серпня 2022 року, Vector avia внесла зміни до статуту і додала діяльність щодо виробництва та постачання текстильних виробів, наголосив голова громадської організації.
Що передувало?
Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали, йшлося в розслідуванні ZN.UA.
Журналісти стверджували, що отримали в розпорядження пакет супровідних документів на одну з партій товару від турецької фірми. Так, 4900 курток (і штанів), які в одному документі вказуються загальною вартістю 142 тисячі доларів, згодом зазначаються з ціною 421 тисяча доларів. Ціна за «камуфляжні» куртки з 29 доларів за штуку зросла до 86 доларів за «зимові повітрозахисні» куртки.
У судовому реєстрі є дані про кримінальну справу щодо цього одягу. Так, в ухвалі Голосіївського райсуду зазначається, що директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз дійшов висновку, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.
За даними видання, яке посилається на «офіцерів із митного фронту України», ця фірма лише в жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисячі штанів на 13 мільйонів доларів.
Видання заявляє, що турецька компанія належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя. 25 серпня «Українська правда» опублікувала розслідування, де зазначається, що одним із власників був племінник народного депутата від фракції «Слуга Народу».
- Поділитися: